Bitwa Warszawska 1920 PTTK Warszawa Praga
Aktywna
S: 1
Regiony:
Mazowieckie
Kategorie:
Wojny, bitwy i powstania
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Odznaka „Bitwy Warszawskiej 1920 r.” jest odznaką turystyczno-krajoznawczą PTTK ustanowioną przez Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga Południe im. Zygmunta Glogera w celu popularyzacji wiedzy o jednej z ważniejszych bitew w dziejach świata i Europy. Bitwy, która rozegrała się na przedpolach Warszawy w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku i miała ogromne znaczenie w obronie niepodległości Polski
- Odznaka jest kontynuacją wymagań odznaki okolicznościowej ustanowionej w 70 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. zdobywanej w latach 1990-1997.
- Odznaka jest jednostopniowa lub honorowa (na biało-czerwonej podkładce).
II. WARUNKI ZOOBYWANIA ODZNAKI
- Warunkiem zdobycia odznaki jest zwiedzenie minimum 10 obiektów – miejsc pamięci narodowej związanych z obroną Warszawy oraz działaniami frontowymi i przyfrontowymi w 1920 r. (głównie na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego).
- Równoważne z zaliczeniem jednego obiektu jest odwiedzenie muzeum (działu) poświęconego Bitwie Warszawskiej z 1920 r., udział w imprezie okolicznościowej związanej z bitwą, a także pokonanie trasy o długości minimum 5 km po terenach związanych z przebiegiem bitwy lub udział w imprezach, wystawach i publikacjach organizowanych z własnej inicjatywy.
- Odznakę może zdobywać każdy po ukończeniu 8 roku życia podczas wycieczek turystycznych i krajoznawczych.
- Czas zdobywania odznaki jest dowolny.
- Obiekty, które można zwiedzić zawarte są w publikacji: Andrzej Kowalski „Miejsca pamięci związane z Bitwą Warszawską 1920 r.”, „Niepodległość i Pamięć” nr 2/3 (r. II) Wyd. Muzeum Niepodległości w Warszawie. Warszawa 1995, str. 119-186. Obiekty odnalezione na obszarze całej Polski (i nie tylko), a nie ujęte w wymienionej publikacji będą zaliczane pod warunkiem ich opisania.
III. ZASADY WERYFIKACJI ODZNAKI
- Podstawą do zweryfikowania odznaki jest „Kronika wycieczek” prowadzona w dowolnej formie, według uznania zdobywającego. Do tego celu mogą być wykorzystane książeczki wycieczek turystyki kwalifikowanej.
- Kronika powinna zawierać dane personalne zdobywającego i adres, daty wycieczek, nazwy miejscowości z podaniem obiektu i potwierdzeniem w formie pieczątki, biletu wstępu, podpisu osób prowadzących (przewodnika, przodownika, instruktora lub kierownika wycieczek szkolnych). Wystarczającym potwierdzeniem jest wykonanie własnego opisu dla każdego zwiedzanego obiektu lub miejsca (lub zdjęcia, rysunku).
-
Kronika wycieczek jest własnością zdobywającego i podlega zwrotowi.
-
Weryfikacja odznaki następuje po złożeniu kroniki wycieczek w Oddziale PTTK Warszawa Praga im. Zygmunta Glogera pod adresem: 03-964 Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 24, pokój 25 w każdą środę w godzinach 17.00-18.00 lub na imprezach oddziałowych. Osoby przesyłające kronikę drogą pocztową winny dołączyć kopertę z adresem zwrotnym i znaczkiem pocztowym.
- Przyznanie odznaki wpisuje się do kroniki potwierdzając pieczątką referatu weryfikacyjnego.
- Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Odznakę honorową z pominięciem wymogów regulaminu może nadać Zarząd Oddziału PTTK Warszawa Praga Południe na wniosek swoich działaczy.
- Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału PTTK.
- Regulamin odznaki wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 1998 roku.
Załącznik 1
Źródło KopiaMiejsca pamięci związane z Bitwą Warszawską 1920.
Zobacz link powyżej.