Górska Odznaka Turystyczna PTT Zarząd Główny PTT
Stopnie
Regulamin
ŹródłoNa posiedzeniu ZG PTT w Czorsztynie, w dniu 23.04.1994 r. podjęto uchwałę o reaktywowaniu Górskiej Odznaki Turystycznej Towarzystwa (GOT PTT). Inicjatywa ta miała tyluż zwolenników co przeciwników, trwały dyskusje, zmieniały się Komisje, a najzagorzalsi zwolennicy zaczęli prowadzić samozwańczą akcję GOT wbrew woli Zarządu Towarzystwa. Przeważył pogląd, że odznaka GOT PTT będzie instrumentem oddziaływującym na młode pokolenie i przyciągającym młodzież do Towarzystwa. Postanowiono wprowadzić uproszczenia w procedurze zdobywania GOT, zrezygnowano z numerowanych i punktowanych tras, które zastąpiono wymaganą dla poszczególnych stopni liczbą tzw. dni wycieczkowych. Po posiedzeniu w Czorsztynie został rozpowszechniony Regulamin GOT PTT. Uchwalono, że od 5 maja 1994 roku będzie można zdobywać odznakę GOT PTT dokumentując przebyte trasy na kartach potwierdzeń. Dyskusyjną pozostała forma graficzna odznaki, która miała być oryginalna i różna od wzoru używanego aktualnie przez PTTK. Wszystkie przedstawione dotychczas projekty zostały odrzucone, nowy miał być przedstawiony do zatwierdzenia na posiedzeniu ZG w październiku 1994 roku. Po rozesłaniu regulaminu do Komisji ZG ds. GOT i do Zarządu Głównego wpłynęło szereg zastrzeżeń od Oddziałów. W tej sytuacji kol. Romuald Zaręba za zgodą Prezydium ZG zorganizował w dniach 10-12.09.1994 w Karpaczu XI Ogólnopolskie Spotkanie PTT. W organizacji spotkania pomagali kol. Artur Desławski z Wrocławia i koledzy Stanisław Gerega, Jan Gigiel i Zbigniew Wojewódka z Brzegu. Na spotkaniu przygotowano projekt rewizji uchwał w sprawie GOT. Zebrani opowiedzieli się zdecydowaną większością głosów za tradycyjną formą odznaki GOT i poprawili regulamin GOT. Ostatecznie na posiedzeniu ZG 1 października 1994 r. w Zwardoniu po wprowadzeniu jeszcze kilku poprawek zatwierdzono regulamin GOT PTT. Uchwalono, że wzory odznak będą tradycyjne (takie jak w 1935 roku). Zatwierdzono pierwszych 62 przewodników GOT PTT.
- Celem Górskiej Odznaki Turystycznej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (zwanej dalej GOT PTT) jest zachęcanie do poznawania polskich i ościennych gór oraz do systematycznego uprawiania turystyki i krajoznawstwa.
- GOT PTT można zdobywać w Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich w ciągu całego roku.
-
- O przyznanie GOT PTT można ubiegać się po spełnieniu warunków niniejszego regulaminu.
- Warunkiem przyznania GOT PTT dzieciom w wieku do 15 lat jest odbywanie wycieczek pod opieką pełnoletnich, doświadczonych turystów górskich.
-
- Nadzór nad GOT PTT sprawuje Komisja GOT ZG PTT, która przygotowuje regulamin zdobywania tej odznaki, dokonuje w miarę potrzeby jego korekt i opracowuje wzory dokumentacji.
- Ustalenia Komisji GOT ZG PTT podlegają zatwierdzeniu przez ZG PTT.
-
- GOT PTT dzieli się na dwie kategorie:
- II kategoria (odznaka „mała”) posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty
- I kategoria (odznaka „duża”) posiada dwa stopnie: srebrny i złoty
- Odznakę zdobywa się w kolejności: II kategoria i I kategoria.
- W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTT.
- Każdy stopień odznaki można zdobywać w dowolnej liczbie lat.
- W celu maksymalnego uproszczenia zdobywania odznaki wprowadza się „dni wycieczkowe”. Na jeden „dzień wycieczkowy” składa się 6 godz. wędrówki według czasu przewodnikowego. W przypadku turystów niepełnosprawnych jeden „dzień wycieczkowy” może składać się z 3 godz. wędrówki. Dopuszcza się łączenie kilku krótszych „dni wycieczkowych” w jeden, pełnowymiarowy.
- Nadwyżka „dni wycieczkowych” po zweryfikowaniu dowolnego stopnia odznaki w danym roku jest zaliczana na poczet następnego stopnia odznaki.
- Nie zalicza się wycieczki przeprowadzonej na terenie parku narodowego na trasie, na której ruch turystyczny jest zabroniony oraz powtórnych przejść tą samą trasą i w tym samym kierunku w trakcie zdobywania danego stopnia odznaki.
- GOT PTT dzieli się na dwie kategorie:
- Wyodrębnia się następujące krainy górskie:
- I – Sudety (w górach ościennych: Jizerske hory, Karkonose, Karkonosske podhuri, Broumovske mezihori, Orucke hory, Rychlerske hory, Ceskomoravske mezihory, Hruby i Nizky Jesenik, Oderske vrchy).
- II – Karpaty Zachodnie do Przełęczy Tylickiej (w górach ościennych: Moravskoskoslezske Beskydy, Vsetinske vrchy, Javorniky, Mala Fatra, Oravska Magura, Pieniny, Lubovnianska vrchovina, Kysucka vrchovina, Levocske pohorie, Branisko, Sarisska vichovina, Cerchovske pohorie).
- III – Karpaty Wschodnie (w górach ościennych: Nizke Byskydy, Uzska hornatina, Vihorlat, Gorgany, Świdowiec, Czarnohora).
- IV – Tatry i Podtatrze (w górach ościennych: Skorusinske pohorie, Chocske pohorie, Tatry, Velka Fatra, Nizke Tatry, Slovensky raj, Spisska Magura).
- V – Góry Świętokrzyskie.
- Warunki uzyskania poszczególnych kategorii i stopni GOT PTT są następujące:
- Kat. II stopień brązowy – odbycie 10 „dni wycieczkowych”, w tym minimum trzech dni w dowolnie wybranej krainie górskiej, stopień srebrny – odbycie 15 „dni wycieczkowych”, w tym minimum 3 dni w innej krainie górskiej, niż zaliczona w stopniu brązowym, stopień złoty – odbycie 20 „dni wycieczkowych”, w tym minimum 3 dni w innej krainie górskiej, niż zaliczone w poprzednich stopniach. Kat. I stopień srebrny – odbycie 20 „dni wycieczkowych”, w tym minimum 5 dni w innej krainie górskiej niż zaliczone w kategorii II, stopień złoty – odbycie 20 „dni wycieczkowych”, w tym minimum 5 dni w Tatrach.
- W celu przyznania GOT PTT w kategorii II przedstawia się w wybranej Oddziałowej Komisji GOT PTT lub w Komisji GOT ZG PTT „Wykaz górskich wycieczek odbytych do GOT PTT” z poświadczeniami terenowymi lub podpisami upoważnionych osób wraz z „Wnioskiem o przyznanie GOT PTT” i legitymacją GOT PTT lub lub książeczkę GOT PTT – do 31 marca następnego roku.
- GOT PTT w kategorii I przyznaje wyłącznie Komisja GOT ZG PTT na zasadach jak w pkt. 7.2.
- Wpisy dokonane w legitymacji GOT PTT lub w książeczce GOT PTT są świadectwem przyznania GOT PTT i upoważniają do jej wykupienia.
- Poświadczanie odbycia wycieczek do GOT PTT:
- Poświadczanie odbycia wycieczek dokonuje się na „Wykazie górskich wycieczek odbytych do GOT PTT” lub w książeczkach GOT PTT.
- Poświadczeniami są: pieczątki z obiektów na trasie, czytelne podpisy przewodników GOT PTT, przodowników turystyki górskiej i ratowników górskich, instruktorów PZA, strażników parków narodowych, kierowników wycieczek. Podpisy powinny być uzupełnione numerem legitymacji i (w przypadku posiadania) pieczątką. Za poświadczenia uważa się również fotografie uwidaczniające ubiegającego się o odznakę wykonane w charakterystycznych punktach trasy.
- Przewodnicy GOT PTT są uprawnieni do potwierdzania odbycia wycieczek w zakresie posiadanych uprawnień na poszczególne krainy górskie nawet jeśli nie byli obecni na wycieczce, jeśli mają przekonanie, że ubiegający się o odznakę odbył ją rzeczywiście, natomiast poza zakresem swoich uprawnień tylko wówczas, gdy brali udział w wycieczce.
- Odmowa poświadczenia odbycia wycieczki powinna być stwierdzona (wraz z uzasadnieniem) na „Wykazie górskich wycieczek odbytych do GOT PTT” lub w książeczce GOT PTT.
- Formularze „Wykazów górskich wycieczek odbytych do GOT PTT.”, książeczki GOT PTT, legitymacje i odznaki GOT PTT wszystkich kategorii i stopni nabywa się w Oddziałach PTT. Oddziały mogą rozprowadzać formularze „Wykazów…” za pośrednictwem schronisk, obiektów noclegowych, gastronomicznych, biur podróży itp.
- Uprawnienia i obowiązki przewodnika GOT PTT zawiera odrębny regulamin.
- Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Komisji GOT ZG PTT.
- Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia zatwierdzenia przez ZG PTT.
Ostatnie zmiany w regulaminie uchwalono na posiedzeniu ZG PTT w Krakowie w dniu 12 października 2019 r.