Korona Wzniesień Roztocza Były Oddział Wojskowy PTTK Chełm

Aktywna S: 1
Regiony:  Lubelskie
Kategorie:  Korony gór
Zasugeruj zmiany

Stopnie

Odznaka jednostopniowa
Odznaka jednostopniowa

Regulamin

  1. Odznaka została ustanowiona przez Zarząd Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie. Celem odznaki jest zapoznanie turystów ze wzniesieniami Roztocza będących w granicach w Polski
  2. Odznaka jest jednostopniowa.
  3. Do zdobycia odznaki należy zwiedzić wszystkie wzniesienia położone na terenie kraju wymienione w załączniku do regulaminu odznaki
  4. Czas zdobywania jest nieograniczony.
  5. Potwierdzenia terenowe w postaci pieczęci i zdjęć (z osobą ubiegającej się o odznakę) ze szczytów wzniesień, pieczątek sąsiednich miejscowości, potwierdzenia kadry programowej należy gromadzić w dowolnie opracowanej formie Kronice Odznaki.
  6. Na pierwszej stronie Kroniki, należy zamieścić dane osobowe i adres zamieszkania osoby ubiegającej się o odznakę.
  7. Weryfikacje odznak prowadzi Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie.
  8. Kroniki Odznak do weryfikacji należy przesłać na adres: Oddział Wojskowy PTTK, ul. Lubelska 139D/15,-22 - 109 CHEŁM -6
  9. Zweryfikowaną Kronikę Odznaki wraz z odznaką, weryfikator prześle na adres zainteresowanego, przesyłka pocztową za pobraniem. Nie ma potrzeby przesyłania zwrotnych kopert i znaczków pocztowych.
  10. O odznakę mogą się turyści uprawiające różne formy turystyki kwalifikowanej.
  11. Autorzy odznaki zastrzegają sobie interpretację regulaminu odznaki.

Odznaka została wprowadzona w życie Uchwałą nr 2/2011z dnia 01.06.2011 r. . Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie i obowiązuje z dniem podpisania.

Załącznik 1

Mezoregiony wg. J. Kondrackiego (1998) Regiony wg. J. Barczyńskiego (2002) Najwyższe wzniesienie
Nazwa Wysokość w m n.p.m.
Roztocze Zachodnie Roztocze Gorajskie Wzgórza w okolicy Goraja 336,6
335,3
Roztocze Szczebrzeszyńskie Dąbrowa 345,8
Roztocze Środkowe Roztocze Tomaszowskie Wapielnia 386,2
Roztocze Wschodnie (Południowe) Roztocze Rawskie Długi Goraj 391,5
Krągły Goraj 388,7
Wielki Dział 390,5
Roztocze Lwowskie Wysoki Zamek 409,5
Czartowska Skała 409,0

Wskazówki praktyczne jak dojść do poszczególnych wzniesień:

  1. Wzgórza w okolicy Goraja, z Rynku w Goraju poruszamy się szosa na płn. – wsch., przechodzimy przez most na Białej Ładzie i dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 835, spacerujemy wzdłuż niej ok. 4 km na płn. w kierunku Lublina. Od wsi Zagrody, po prawej poruszamy się w towarzystwie lasu, porastającego zbocza doliny. Przy ostatnim fragmencie tego lasu skręcamy w jego kierunku, przecinamy go i udajemy się na zach. ścieżką na wzniesienie.
  2. Najprościej na wzgórze Dąbrowa, dojść szlakiem czarnym Łącznikowym ze Zwierzyńca do miejscowości Lipowiec.
  3. Przez Wapielnię prowadzą dwa szlaki turystyczne: zielony im. W. Podobińskiej oraz niebieski Centralny . Najkrótsze dojście ze wsi Ulów – szlakiem niebieskim lub zielonym ze wsi Łasochy.
  4. Na Goraje dojdziemy wędrując czerwonym szlakiem turystycznym Wolnościowym, Hrebenne – Bełżec. Najdogodniej rozpocząć spacer w Hucie Lubyckiej, skąd mamy do pokonania ok.2,5 km szlakiem wśród lasu. Szlak, biegnie leśna drogą wprowadza nas na siodło pomiędzy Kragłym Gorajem a Długim Gorajem Na Krągły Goraj wiedzie krótki szlak dojściowy, który pokrywa się z niebieskim szlakiem prowadzący po schronach bojowych Linii Mołotowa. Dojazd do Huty Lubyckiej z drogi krajowej nr 17, między Bełżcem a Lubyczą Królewską.
  5. Na Wielki Dział, prowadzi przez nie zielony szlak im. św. Brata Alberta, Horyniec Zdrój – Narol. Najdogodniej dojechać od miejscowości Huta Złomy. Od jego zabudowań udajemy się główna droga na wsch., która biegnie przez las, gdzie spotykamy zielony szlak pieszy. Kierując się w prawo, dojdziemy do Wielkiego Działu.
  6. Zainteresowanych wejściem na Wysoki Zamek i Czartowską Skałę, podajemy dogodne wejścia na wzniesienia. Wysoki Zamek, położony jest w centrum Lwowa i zaznaczony jest na każdej mapie. Jego szczytem jest sztucznie usypany kopiec ziemny, z którego rozpościera się wspaniała panorama na miasto.
  7. Trudniej odnaleźć w terenie Czartowska Skałę. Z centrum Lwowa udajemy się na wsch., w stronę Winnik (droga A267). Za miastem zaczyna się po lewej stronie bukowy las, a że szosa przebiega dość wysoko nad doliną, to po prawej rozpościera się piękna panorama. Za lasem dochodzimy do pierwszych zabudowań Winnik. Po lewej niewielka zatoczka na skraju lasu. Najlepiej z zatoczki wejść do lasu i kierować się droga na płn. – Zach. Pod górę, duktem prowadzącym początkowo wąwozem. Po ok. 2 km dojdziemy na wzniesienie - grzbiet Czartowskiej Skały, a szczycie której znajdują się dużych rozmiarów bloki skalne.