Krakowska Odznaka Turystyczna Fundacja Beskid
Aktywna
S: 1
Regiony:
Małopolskie
Stopnie
Regulamin
Źródło- Krakowska Odznaka Turystyczna jest odznaką ustanowioną i przyznawaną przez Podkarpacką Fundację Rozwoju „Beskid” z siedzibą w Jaśle, zwaną dalej Fundacją.
- Celem ustanowienia Krakowskiej Odznaki Turystycznej jest popularyzacja turystyki oraz poznawanie walorów przyrodniczych, krajoznawczych, kulturowych i historycznych terenów miasta Krakowa.
- Krakowska Odznaka Turystyczna jest jednostopniowa.
- Do Odznaki można zaliczyć miejsca odwiedzone przed uchwaleniem regulaminu.
- Okres zdobywania Odznaki jest nieograniczony.
- Krakowską Odznakę Turystyczną uzyskuje się poprzez zwiedzenie miejsc i przejście tras znajdujących się na terenie miasta Krakowa według zamieszczonego wykazu (załącznik 1). Nie ma obowiązku zwiedzania wymienionych budynków wewnątrz ale zachęcamy do tego. Kolejność zwiedzania miejsc jest dowolna.
- Miejsca można zwiedzać indywidualnie lub zespołowo, z przewodnikiem lub bez jego udziału. Zdobywanie Odznaki nie ma ograniczeń wiekowych.
- Do prowadzonej książeczki Krakowskiej Odznaki Turystycznej wpisuje się datę oraz potwierdzenie odwiedzenia miejsca. Potwierdzeniem tym może być: podpis przodownika GOT lub przewodnika turystyki kwalifikowanej PTTK, pieczątka, fotografia, przebyta trasa GPS, krótki opis miejsca.
- Ubiegający się o Krakowską Odznakę Turystyczną po zebraniu potwierdzeń ze wszystkich wymienionych miejsc, przedstawia książeczkę do weryfikacji w siedzibie Fundacji. Weryfikacja odbywa się nieodpłatnie, a osoba ubiegająca się o weryfikację ponosi ewentualne koszty korespondencji lub przesyłki oraz koszty zakupu odznaki.
- Książeczka po pozytywnym zweryfikowaniu jest równocześnie legitymacją uprawniającą do nabycia i noszenia Krakowskiej Odznaki Turystycznej. Lista zdobywców publikowana jest na stronie Fundacji.
- Prawo do interpretacji oraz wszelkie wątpliwości, które mogą wyniknąć z interpretacji powyższego regulaminu, rozstrzyga Zarząd Fundacji.
- Informacje związane z Krakowską Odznaką Turystyczną można uzyskać w siedzibie Fundacji, telefonicznie, mailowo oraz na stronie www.fundacjabeskid.org.pl.
Weryfikacja
- Książeczkę wraz z potwierdzeniami należy przesłać listem (dowolna ilość książeczek w liście) lub dostarczyć osobiście na adres Fundacji: Podkarpacka Fundacja Rozwoju „Beskid”, ul. Słoneczna 19A, 38-200 Jasło
- Po otrzymaniu listu książeczki są weryfikowane.
- Po weryfikacji na adres mailowy podany w książeczce wysyłana jest wiadomość informująca o wyniku weryfikacji oraz o kosztach odznaki i przesyłki. Jeśli jest kilka książeczek prosimy włożyć do koperty kartkę z adresem mailowym do kontaktu.
- Następnie należy wpłacić odpowiednią kwotę pieniędzy na rachunek bankowy. Podczas wpłacania pieniędzy za odznakę można również wpłacić dobrowolną darowiznę na realizację celów statutowych Fundacji. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Załącznik 1
Źródło1. Miejsca
- Cmentarz Rakowicki
- Dwór Włodzimierza Tetmajera – Tetmajerówka i dwór Lucjana Rydla – Rydlówka
- Dworek Jana Matejki w Krzesławicach
- Dworek Białoprądnicki
- Błonia i Stadion Cracovii
- Tauron Arena Kraków
- Stara Synagoga
- Kościół pw. Najświętszego Salwatora
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
- Rynek Dębnicki wraz z kaplicą św. Piotra i Pawła
- Rynek Podgórski wraz z kościołem pw. św. Józefa
- Zakrzówek i Skałki Twardowskiego
- Zalew Nowohucki
- Huta im. T. Sendzimira (Budynek „S” i „Z” ul. Ujastek)
- Zabytkowy przyczółek dawnej wąskotorowej kolejki technologicznej Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”
- Były Niemiecki Obóz Koncentracyjny Kraków-Płaszów
- Fort 52a „Jugowice”
- Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej
- Collegium Novum wraz z Collegium Maius
- Jubilat
- Park Zaczarowanej Dorożki
- Park Zdrojowy w Swoszowicach
- Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich wraz z pałacem
- Aleja Róż i Park Ratuszowy
- Punkt przecięcia równoleżnika 50°N z południkiem 20°E
- Krakowska Pijalnia Zdrojowa
- Muzeum Lotnictwa Polskiego
- Muzeum Narodowe
- Kamieniołom Liban wraz z Kopcem Kraka
- Kopiec Wandy
2. Trasy
- STARE MIASTO: Dworzec Główny – Teatr Słowackiego – Barbakan – Bazylika Mariacka – Rynek – Bazylika Dominikanów pw. Świętej Trójcy – Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła – Wawel – Smok Wawelski – Pomnik Psa Dżoka – Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława
- PARK JORDANA: pomnik Henryka Jordana, popiersia wybitnych Polaków, pomnik niedźwiedzia Wojtka
- LAS WOLSKI: Rezerwat Panieńskie Skały – Kopiec Piłsudskiego – Klasztor Kamedułów – Pawilon Okocimski – ZOO
Wyjaśnienie: Trasy nie trzeba przechodzić dokładnie wg wskazanych punktów. Wystarczy odwiedzić Stare Miasto, Park Jordana i Las Wolski.