Na tropie zegarów słonecznych w Polsce PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 4
Regiony:
Polska
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Odznaka Krajoznawcza PTTK „Na tropie zegarów słonecznych w Polsce” została ustanowiona i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w celu spopularyzowania walorów krajoznawczych, turystycznych i historycznych zegarów słonecznych, a także ocalenia od zapomnienia, przynajmniej niektórych z nich.
- Ustanawia się cztery stopnie Odznaki, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- Popularna,
- Brązowa,
- Srebrna,
- Złota.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana Odznaka określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Ogniwa organizacyjne PTTK, działacze i członkowie PTTK powinni czuwać nad rzetelnością zdobywania Odznaki i jej odpowiednią rangą.
II. Warunki zdobywania odznaki
- O Odznakę może ubiegać się każdy kto ukończył 7 lat, po spełnieniu warunków określonych niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać Odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni Odznaki nie jest ograniczony.
- Wyższe stopnie Odznaki można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy Odznaki.
- Obiekty zwiedzone ponad normę, ustaloną dla danego stopnia Odznaki, będą zaliczane na poczet Odznaki wyższego stopnia.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet Odznaki udokumentowanych obiektów zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem Odznaki i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Podstawą przyznania Odznaki jest zwiedzenie ustalonej dla danego stopnia odznaki liczby obiektów oraz spełnienie warunków dodatkowych określonych niniejszym Regulaminem.
- Odznakę można zdobywać na terenie całego kraju podczas wycieczek krajoznawczych lub dowolnej dyscypliny turystyki kwalifikowanej.
- Odznakę zdobywa się zwiedzając określoną w tabeli liczbę obiektów uczestnicząc w indywidualnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych.
- Minimalna liczba obiektów potrzebna do zdobycia Odznaki nie może być mniejsza niż liczba przedstawiona w tabeli dla poszczególnych stopni.
Stopień Odznaki Wymagana
liczba obiektówPopularna 25 Brązowa 50 Srebrna 75 Złota 100 - Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie jest obiektem obowiązkowym na stopień złoty Odznaki. Muzeum można zaliczyć przy zdobywaniu poprzednich stopni Odznaki.
- Obiekty zaliczone na jeden stopień Odznaki nie będą zaliczane na wyższe stopnie Odznaki.
- Przewiduje się możliwość wykorzystania dla celów krajoznawczych, informacji o zegarach słonecznych, zawartych w książeczce-kronice Odznaki.
- Obiekty zwiedzone podczas zdobywania Odznaki mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej, pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie Odznaki jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego Odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na płycie CD-R lub DVD-R.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz zwiedzonych obiektów, który powinien zawierać datę wycieczki, potwierdzenia terenowe lub członków kadry programowej PTTK (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce) oraz instruktorów harcerskich i kierowników wycieczek. Honorowane będą również odciski pieczęci z miejscowości, w których znajdują się obiekty.
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3 mogą być zastąpione opisem obiektu, szkicem, rysunkiem, samodzielnie wykonaną fotografią, lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o Odznakę osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania Odznaki, książeczkę-kronikę należy złożyć w biurze Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie, ul. Batalionu Parasol 3a, 01-120 Warszawa, lub przesłać na adres korespondencyjny (do prezesa) – Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając kopertę zwrotną ze znaczkiem na list polecony, jak przy nadaniu.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej Odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- Odznakę można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna Odznaki Krajoznawczej PTTK „Na tropie zegarów słonecznych w Polsce”.
- Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa Odznakę w dowolnym stopniu honorowo z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
- Odznakę przyznaną honorowo wręcza się wraz z pamiątkowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie Odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania Odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego Odznakę osobom trzecim.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Na tropie zegarów słonecznych w Polsce” powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Na tropie zegarów słonecznych w Polsce” wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 26 marca 2012 r. i wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2012 r.
Pomysłodawcą odznaki jest Kol. Andrzej Sadowy.
Regulamin opracowali: Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski (580/P/09) i Przodownik Turystyki Pieszej II st. (10580) oraz Andrzej Sadowy – Instruktor Krajoznawstwa Regionu (1847/R/08) i Przodownik Turystyki Pieszej III st. (10372).
Wszelkich informacji o Odznace udzielają autorzy: Roman Henryk Orlicz – tel. (+48-0) 501-094-576, e-mail: romi@o2.pl oraz Andrzej Sadowy – tel. (+48-0) 603-983-025, e-mail: sam-29@wp.pl