Śladami Janusza Korczaka – Starego Doktora PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 3
Regiony:
Polska
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Odznaka Krajoznawcza PTTK „Śladami Janusza Korczaka – Starego Doktora” (zwana dalej odznaką) została ustanowiona z okazji przypadającej w 2008 roku 130. rocznicy urodzin Henryka Goldszmita i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Celem odznaki jest popularyzacja wiedzy i miejsc związanych z życiem, działalnością i twórczością Janusza Korczaka właśc. Henryka Goldszmita ps. Stary Doktor (1878-1942) – lekarza, pedagoga i prekursora walki o prawa dziecka, pisarza i publicysty, działacza społecznego, teoretyka i praktyka wychowania, badacza świata dzieci, pioniera działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego. wielkiego autorytetu moralnego współcześnie łączącego ludzi ponad podziałami oraz wielkiego przyjaciela dzieci.
- Odznaka Krajoznawcza PTTK „Śladami Janusza Korczaka – Starego Doktora” jest odznaką stałą, ustanowioną w dwóch kategoriach, mającą trzy stopnie, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- odznaka dziecięca (bez stopni),
- odznaka kwalifikowana w stopniach srebrnym i złotym.
- Zdobycie odznaki dziecięcej nie jest obowiązkowe.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana odznaka określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Ogniwa organizacyjne PTTK, działacze i członkowie PTTK powinni czuwać nad rzetelnością zdobywania odznaki i jej odpowiednią rangą.
II. Warunki zdobywania odznaki
- O odznakę może ubiegać się każdy kto ukończył 7 lat (odznaka dziecięca), lub 10 lat (odznaka kwalifikowana), po spełnieniu warunków określonych niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni odznaki nie jest ograniczony.
- Wyższy stopień odznaki można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy odznaki.
- Punkty zdobyte ponad normę, ustaloną dla danego stopnia odznaki, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet odznaki udokumentowanych obiektów zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem odznaki i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Odznakę zdobywa się odwiedzając miejsca związane z osobą Janusza Korczaka, uczestnicząc w indywidualnych i rodzinnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych.
- Odznakę można zdobywać podczas dowolnych wycieczek, np. krajoznawczych lub autokarowych oraz uprawiając dowolną dyscyplinę turystyki kwalifikowanej.
- Podstawą przyznania odznaki jest zwiedzenie ustalonej dla danego stopnia odznaki liczby miejscowości i miejsc wymienionych w kanonie krajoznawczym stanowiącym załącznik do niniejszego Regulaminu oraz zdobycie wymaganej liczby punktów za poznanie obiektów w tych miejscach. Kolejność i dobór zwiedzanych miejsc i obiektów jest dowolna.
Stopień odznaki Wymagane Obiekty Punkty Dziecięca 5 50 Srebrny 10 100 Złoty 20 150 - Zaliczane będą również miejscowości i obiekty nieujęte w załączniku do Regulaminu, pod warunkiem udokumentowania ich związku z osobą Janusza Korczaka.
- Zasady punktacji:
- zwiedzenie Korczakowa (udział w dowolnej imprezie poświęconej Staremu Doktorowi na terenie letniej bazy „Korczakowców”) – 25 pkt.
- przejście Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie – 20 pkt.
- zwiedzenie Warszawy (poza obiektami wymienionymi w załączniku do Regulaminu, obowiązkowo po obu stronach Wisły), KL Treblinka oraz Jerozolimy – po 20 pkt.
- miejscowości za granicą związane z życiem i działalnością Janusza Korczaka, wymienione w załączniku do Regulaminu – 15 pkt.
- miejscowości w Polsce związane z życiem, działalnością i twórczością Janusza Korczaka, wymienione w załączniku do Regulaminu – 10 pkt.
- inne miejscowości związane z Januszem Korczakiem niewymienione w załączniku do Regulaminu – 7 pkt.
- pomniki i popiersia Janusza Korczaka – 5 pkt.
- miejsca i obiekty związane z życiem, działalnością i twórczością Janusza Korczaka (upamiętnione tablicą, lub udokumentowane w inny sposób) – 3 pkt.
- obiekty im. Janusza Korczaka (domy dziecka, przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe, domy kultury, biblioteki, szpitale, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, obiekty użyteczności publicznej, itp.) oraz tablice i obeliski upamiętniające postać patrona odznaki poza tymi obiektami – 2 pkt.
- ulice, place, osiedla, parki itp. poświęcone patronowi odznaki – 1 pkt.
- Miejscowości, trasy i obiekty zaliczone na jeden stopień odznaki nie będą zaliczane na wyższe stopnie odznaki.
- Punkty uzyskane podczas zdobywania odznaki mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na dowolnym nośniku pamięci masowej, np. na płycie CD-R, DVD-R, BD-R, lub w pamięci USB (pendrivie), a także udostępnienie dokumentacji zdobywanej odznaki w inny sposób np. przesłanie e-mailem, lub wskazanie linku do odpowiedniego pliku na dysku zewnętrznym.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz odbytych wędrówek, który powinien zawierać datę wycieczki, potwierdzenia terenowe lub członków kadry programowej PTTK (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce) oraz instruktorów harcerskich, nauczycieli i kierowników wycieczek. Honorowane będą również odciski pieczęci ze zwiedzanych obiektów lub miejscowości, w których się znajdują oraz bilety wstępu.
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3 mogą być zastąpione opisem obiektu, szkicem, rysunkiem, samodzielnie wykonaną fotografią lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z obowiązku uzyskania potwierdzeń zwolnieni są wszyscy członkowie kadry programowej PTTK: przewodnicy, przodownicy i instruktorzy oraz organizatorzy turystyki (należy podać rodzaj uprawnień i nr legitymacji).
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o odznakę osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania odznaki, książeczkę-kronikę należy przesłać na adres korespondencyjny: Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając zaadresowaną kopertę zwrotną na list polecony (bez znaczków) oraz wymaganą opłatę za przesyłkę i odznakę lub potwierdzenie dokonanej wpłaty.
- Osoba zdobywająca odznakę, przedkładająca książeczkę-kronikę do weryfikacji, ponosi pełną odpowiedzialność za prawdziwość zawartych tam informacji.
- Przed przedłożeniem książeczki-kroniki do weryfikacji należy sporządzić zestawienie spełnienia warunków regulaminowych zawierające: datę wycieczki, miejscowość, lokalizację, rodzaj zwiedzanego obiektu oraz punktację.
- W przypadku weryfikacji wyższych stopni odznaki należy dołączyć zestawienie spełnienia warunków regulaminowych załączone przy weryfikacji poprzednich stopni odznaki.
- Przewiduje się możliwość wykorzystania dla celów krajoznawczych, informacji o Januszu Korczaku oraz związanych z nim miejscowościach, miejscach i obiektach, zawartych w książeczce-kronice odznaki.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- Odznakę można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Janusza Korczaka – Starego Doktora”.
- Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa odznakę w dowolnym stopniu honorowo z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
- Odznakę przyznaną honorowo wręcza się wraz z pamiątkowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
- Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie zastrzega sobie prawo wykorzystania nadesłanych materiałów celem stworzenia ogólnopolskiego wykazu miejsc i obiektów związanych z postacią Janusza Korczaka.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Janusza Korczaka – Starego Doktora” powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Janusza Korczaka – Starego Doktora” wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 26 kwietnia 2021 r. i obowiązuje od dnia 1 maja 2021 r. Tym samym traci moc Regulamin z dnia 1 września 2008 r.
- Odznaki zdobyte przed dniem 1 maja 2021 r. zachowują swoją ważność. 1.Osoby, które zaczęły zdobywać odznakę według Regulaminu z 1 września 2008 r. mogą kontynuować zdobywanie danego stopnia odznaki na poprzednio obowiązujących zasadach. Przy zdobywaniu kolejnych stopni odznaki obowiązują zapisy niniejszego Regulaminu.
Regulamin opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski (IKP), Instruktor Ochrony Przyrody (IOP) i Przodownik Turystyki Pieszej (PTP) II st.
Wszelkich informacji o odznace udziela autor, tel. (+48-0) 501-094-576, e-mail: romi@o2.pl.
Załącznik 1
ŹródłoI. Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie
Punktem wyjścia jest monumentalny Pomnik Bohaterów Getta, na skwerze przy ul. Ludwika Zamenhofa, na warszawskim Śródmieściu. Trakt obejmuje ciąg pomników i tablic pamiątkowych wzdłuż ul. Ludwika Zamenhofa, przez skwer Szmula Zygelbojma, ul. Stawki aż do muru-pomnika na Umschlagplatzu usytuowanego na miejscu bocznic kolejowych, skąd wywożono Żydów do ośrodka zagłady w Treblince.
II. Miejscowości i obiekty zagraniczne
- Austria – Wiedeń.
- Francja – Paryż.
- Grecja – Ateny, Akropol.
- Niemcy – Berlin.
- Palestyna [ob. Izrael]
- Ein Harod – kibuc (spółdzielcze gospodarstwo rolnicze),
- Galilea – Muzeum Cierpienia Dziecka Yad Layeled i Dom Bojowników Getta Lohamet Haghetaot w Zachodniej Galilei,
- Hajfa,
- Jerozolima – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vaschem na Górze Herzla,
- Tel Awiw-Jafa.
- Szwajcaria:
- Bazylea – udział w obradach Trzeciego Kongresu Syjonistycznego,
- Zurych – podróż śladami Jana Henryka Pestalozziego.
- Ukraina – Kijów – praca jako lekarz pediatra w przytułkach dla dzieci ukraińskich oraz psycholog w polskim przedszkolu,
- Wielka Brytania – Londyn – zwiedzanie szkoły i przytułku dla dzieci w Forest Hill.
III. Miejscowości i obiekty w Polsce
- Daniłowo [teren d. koloni „Michałówka”], woj. mazowieckie, pow. ostrowski, gm. Małkinia Górna – praca jako wychowawca na koloniach dla chłopców żydowskich w 1904 i 1907 r.; efektem obserwacji była wyd. w 1910 r. książka Mośki, Joski i Srule.
- KL Treblinka w lasach nad Bugiem k/wsi Poniatowo, woj. mazowieckie, pow. ostrowski, gm. Małkinia Górna – d. hitlerowski obóz zagłady [ob. Muzeum Walki i Męczeństwa], pamiątkowy głaz ku czci Janusza Korczaka – miejsce śmierci doktora.
- Korczakowo k/Ośna Lubuskiego, woj. lubuskie, pow. słubicki – letnia baza „Korczakowców” – Szczepu Harcerskiego im. Janusza Korczaka przy Zespole Szkół Samochodowych w Zielonej Górze; tego miejsca nie sposób znaleźć na mapie, a jednak jest i właśnie tam można najłatwiej dostrzec najwięcej śladów Starego Doktora – w piosence i w gawędzie, w chwili zadumy przy ognisku, w uścisku dłoni splecionych w kręgu przyjaźni, z chustą zieloną jak sztandar Króla Maciusia.
- Łódź – praca w szpitalu epidemicznym, gdzie dr Janusz Korczak zaraził się tyfusem.
- Mężenin, woj. mazowieckie, pow. łosicki, gm. Platerów – dwór Jundziłłów z XIX w. na nadbużańskiej skarpie – miejsce letniego wypoczynku Janusza Korczaka.
- Płońsk, woj. mazowieckie – odczyty Janusza Korczaka.
- Pruszków – d. Zakład Wychowawczy „Nasz Dom” – sierociniec dla dzieci polskich (w Pruszkowie w l. 1919-28, od 1928 r. w Warszawie), gdzie Janusz Korczak stosował nowatorskie metody pedagogiczne.
- Szczawin [teren d. koloni „Wilhelmówka”], woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki, gm. Goworowo – praca jako wychowawca na koloniach dla chłopców chrześcijańskich w 1908 r.; efektem obserwacji była wyd. w 1911 r. książka Józki, Jaśki i Franki.
- Warszawa – cmentarz żydowski, symboliczny grób Janusza Korczaka z pomnikiem dłuta Mieczysława Smorczewskiego z 1982 r. oraz miejsce spoczynku najbliższych członków rodziny doktora: ojca – Józefa Goldszmita, matki – Cecylii Goldszmit, dziadków ze strony matki – Emilii i Adolfa Gębickich, męża siostry – Józefa Lui oraz przyjaciół: Izaaka Eliasberga, którego doktor uważał za swojego mistrza i Jakuba Mortkowicza – księgarza i wydawcy większości pism Janusza Korczaka.
- Warszawa – d. Dom Sierot dla dzieci żydowskich przy ul. Krochmalnej 92 (ob. ul. Jaktorowska 6) wybudowany w latach 1911-13 z funduszy ówczesnego żydowskiego Towarzystwa Pomocy dla Sierot, gdzie dr Janusz Korczak był dyrektorem (ob. Dom Dziecka nr 2 im Janusza Korczaka); Dom Sierot został przeniesiony na teren getta, na ul. Chłodną 33, a następnie na ul. Śliską 9/Sienną 16 (ob. stoi tam Pałac Kultury i Nauki).
- Warszawa – d. Gimnazjum Paryskie, gdzie w l. 1891-98 Henryk Goldszmit pobierał naukę; szkoła prywatna, założona w 1885 r., mieściła się w wydzierżawionym budynku przy ówczesnej ul. Brukowej 16 (ob. ul. Stefana Okrzei), róg ul. Namiestnikowskiej (ob. ul. Józefa Sierakowskiego); już po ukończeniu szkoły przez Janusza Korczaka gimnazjum zostało przeniesione do własnego gmachu, który w niezmienionym kształcie dotrwał do dnia dzisiejszego (ob. Zespół Szkół: VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV i Gimnazjum nr 58, ul. Jagiellońska 38).
- Warszawa – d. Kasa Chorych na ul. Mariańskiej 1, w której Janusz Korczak podjął pracę w latach 30. XX w.
- Warszawa – d. Polskie Radio na ul. Zielnej 25, gdzie Stary Doktor wygłaszał swoje gadaninki do dzieci.
- Warszawa – d. redakcja „Anteny” – pisma Polskiego Radia, w którym Stary Doktor publikował swoje felietony, ul. Mazowiecka 11.
- Warszawa – d. redakcja „Małego Przeglądu” – dodatku do „Naszego Przeglądu" na ul. Nowolipki 7; na tylnej ścianie Pałacu Mostowskich znajduje się tablica upamiętniająca 70. rocznicę założenia pisma stworzonego przez Janusza Korczaka, a redagowanego wyłącznie przez młodzież.
- Warszawa – d. redakcja pisma „Czytelnia dla wszystkich” na ul. Niecałej 12, w którym Janusz Korczak zamieszczał felietony i artykuły w l. 1898-1901.
- Warszawa – d. Sąd Okręgowy na Lesznie (ob. al. Solidarności 127), gdzie Janusz Korczak występował jako biegły sądowy w sprawach dzieci.
- Warszawa – d. siedziba Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa III Rzeszy oraz areszt śledczy Gestapo, al. Jana Chrystiana Szucha 25 (ob. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa – Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie) – miejsce przesłuchań po aresztowaniu.
- Warszawa – d. Szkoła Początkowa Augustyna Szmurły, ul. Freta.
- Warszawa – d. tajna pensja dla dziewcząt Stefanii Sempołowskiej w jej mieszkaniu, ul. Świętokrzyska 17.
- Warszawa – d. więzienie wojskowe, później obóz koncentracyjny na ul. Gęsiej w getcie [tzw. „Gęsiówka”], gdzie Janusz Korczak został osadzony w listopadzie 1940 r. (ob. w miejscu tym znajduje się tablica w językach polskim i hebrajskim upamiętniająca wyzwolenie obozu), ul. Mordechaja Anielewicza 34.
- Warszawa – d. Zakład Wychowawczy „Nasz Dom” – sierociniec dla dzieci polskich (ob. Państwowy Dom Dziecka nr 1 im. Maryny Falskiej, al. Zjednoczenia 34), d. ul. Jana Kasprowicza 203 (w Warszawie od 1928 r.), gdzie w l. 1919-36 Janusz Korczak stosował nowatorskie metody pedagogiczne.
- Warszawa – fragment muru getta przy ul. Siennej 55 i ul. Złotej 60.
- Warszawa – Główny Dom Schronienia dla Dzieci na ul. Dzielnej 39 w getcie, w którym wiosną 1942 r. Janusz Korczak podjął pracę, wstrząśnięty tragicznym stanem przebywających w nim dzieci.
- Warszawa – kamienica nr 11 na Rynku Starego Miasta (strona Barsa); znajdowała się tu drukarnia Towarzystwa Wydawniczego, które prowadził Jakub Mortkowicz – wydawca większości książek Janusza Korczaka; natomiast jego księgarnia znajdowała się przy ul. Mazowieckiej 12.
- Warszawa – kamień poświęcony Januszowi Korczakowi, skrzyżowanie ul. Stawki z ul. Ludwika Zamenhofa.
- Warszawa – Ogród Saski – ulubione miejsce zabaw i spacerów z okresu dzieciństwa i młodości Janusza Korczaka, a następnie teren obserwacji dzieci przez Starego Doktora.
- Warszawa – Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum, od 2001 r. Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, w d. Domu Sierot Korczaka, ul. Jaktorowska 6 [d. Krochmalna 92].
- Warszawa – Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej (ob. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej), ul. Szczęśliwicka 40 – praca jako wykładowca.
- Warszawa – przytułek dla dzieci żydowskich przy ul. Franciszkańskiej 2, gdzie pracowała Stefania Wilczyńska, a w 1908 r. dr Janusz Korczak nawiązał bliższy kontakt z Towarzystwem „Pomoc dla sierot”.
- Warszawa – rodzina Goldszmitów mieszkała przy ulicach: Bielańskiej 18 [prawdopodobne miejsce urodzenia Henryka Goldszmita], Krakowskim Przedmieściu 77, Miodowej 19, pl. Krasińskich 3, Nowosenatorskiej 6 (dziś ul. Moliera).
- Warszawa – Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów [ob. Wojewódzki Zakaźny Szpital Dziecięcy im. Dzieci Warszawy], ul. Sienna 60 – praca w charakterze lekarza.
- Warszawa – Umschlagplatz – miejsce związane z holokaustem w getcie warszawskim, pomnik upamiętniający deportację Żydów z warszawskiego getta do obozów zagłady.
- Warszawa – Uniwersytet Cesarski [ob. Uniwersytet Warszawski], pałac Kazimierzowski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 – studia na Wydziale Lekarskim.
IV. Pomniki Janusza Korczaka
A. Pomniki na świecie
- Giessen, Niemcy, Hesja – popiersie na Uniwersytecie Justusa von Liebiga.
- Günzburg, Niemcy, Bawaria – pomnik Janusza Korczaka z dziećmi przed Maria-Ward-Gymnasium.
- Hanower, Niemcy, Dolna Saksonia – popiersie na Uniwersytecie Gottfrieda Wilhelma Leibniza.
- Jerozolima, Izrael – pomnik Janusza Korczaka i dzieci Getta w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vaschem na Górze Herzla.
- Paryż, Francja – pomnik Janusza Korczaka dłuta Bolesława Marschalla w Stowarzyszeniu Korczakowskim.
B. Pomniki w Polsce
- Korczakowo k/Ośna Lubuskiego, woj. lubuskie, pow. słubicki – popiersie-płaskorzeźba.
- Olsztyn – popiersie na skwerze przy Szpitalu Dziecięcym, ul. Żołnierska.
- Ostrzeszów, woj. wielkopolskie – drewniana figura przed budynkiem Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka.
- Słupsk, woj. pomorskie – popiersie przy szpitalu, ul. Obrońców Wybrzeża.
- Sobótka, woj. dolnośląskie, pow. wrocławski – pomnik Janusza Korczaka z dziećmi.
- Szerzawy, woj. kujawsko-pomorskie, pow. mogielnicki, gm. Mogilno – popiersie przed budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
- Warszawa – pomnik Janusza Korczaka z dziećmi na cmentarzu żydowskim, ul. Okopowa.
- Warszawa – popiersie przed dawnym Domem Sierot dla dzieci żydowskich, ul. Jaktorowska 6 [d. Krochmalna 92].
- Warszawa – pomnik Janusza Korczaka z dziećmi przed Pałacem Kultury i Nauki; pomnik stanął w miejscu, gdzie podczas okupacji był żydowski sierociniec, to właśnie stąd Henryk Goldszmit wyruszył wraz z gromadą 200 dzieci na Umschlagplatz, stamtąd do komór gazowych Treblinki.
- Warszawa – popiersie na Osiedlu Młodych w Marysinie Wawerskim.
- Zielona Góra – przed VII Liceum Ogólnokształcącym, ul. Stanisława Wyspiańskiego 21.
V. Domy Dziecka im. Janusza Korczaka
- Bartoszyce, woj. warmińsko-mazurskie – Dom Dziecka, ul. Bolesława Limanowskiego 12.
- Darłowo, woj. zachodniopomorskie, pow. sławieński – Dom Dziecka, ul. Morska 78.
- Długie, woj. podkarpackie, pow. krośnieński, gm. Jedlicze – Dom Dziecka.
- Kłobuck, woj. śląskie – Dom Dziecka, ul. 11 Listopada 23.
- Krasne, woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Zabłudów – Dom Dziecka.
- Lublin, woj. lubelskie – Dom Dziecka nr 3, ul. Sieroca 15.
- Olecko, woj. warmińsko-mazurskie – Dom Dziecka, ul. Gołdapska 18a.
- Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie – Dom Dziecka, ul. Janusza Korczaka 6.
- Pieszyce, woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski – Dom Dziecka, ul. Ogrodowa 81.
- Płońsk, woj. mazowieckie – Dom Dziecka, ul. Wolności 8/10.
- Rypin, woj. kujawsko-pomorkie – Dom Dziecka, ul. Parkowa 2.
- Skwierzyna, woj. lubuskie, pow. międzyrzecki – Dom Dziecka, ul. Parkowa 2.
- Strzyżów, woj. podkarpackie – Dom Dziecka, ul. Jana III Sobieskiego 7.
- Tarnów Opolski, woj. opolskie, pow. opolski – Dom Dziecka, ul. Janusza Korczaka 1.
- Tarnów, woj. podkarpackie – Dom Dziecka nr 1, ul. Kazimierza Brodzińskiego 14.
- Trzcianka, woj. wielkopolskie, czarnkowsko-trzcianecki – Dom Dziecka.
- Wałbrzych, woj. dolnośląskie – Państwowy Dom Dziecka nr 2, ul. Stanisława Moniuszki 118.
- Warszawa – Dom Dziecka nr 1 „Nasz Dom”, al. Zjednoczenia 34.
- Warszawa – Dom Dziecka nr 2, ul. Jaktorowska 6.
VI. Przedszkola im. Janusza Korczaka
- Białystok, woj. podlaskie – Przedszkole Samorządowe nr 68, ul. Mieszka I nr 19.
- Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie, pow. rybnicki – Przedszkole nr 3, ul. Mostowa 3.
- Knurów, woj. śląskie, pow. gliwicki – Miejskie Przedszkole nr 12, ul. Armii Krajowej 5.
- Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Przedszkole Miejskie nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Tadeusza Kościuszki 12.
- Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Przedszkole nr 8, ul. Bałtycka 44.
- Kraków, woj. małopolskie – Przedszkole Samorządowe nr 154, ul. Jana Kurczaba 19.
- Mogilno, woj. kujawsko-pomorskie – Przedszkole nr 1, ul. Janusza Korczaka 1.
- Mysłowice, woj. śląskie – Przedszkole nr 13, ul. Armii Krajowej 19.
- Parczew, woj. lubelskie – Publiczne Przedszkole nr 2, ul. Spółdzielcza 5.
- Pilica, woj. śląskie, pow. zawierciański – Przedszkole, ul. Senatorska 17.
- Poznań, woj. wielkopolskie – Przedszkole nr 44, ul. Romana Dmowskiego 17.
- Pruszcz Gdański, woj. pomorskie, pow. gdański – Niepubliczne Przedszkole, ul. Żwirki i Wigury 8.
- Racibórz, woj. śląskie – Przedszkole nr 20, ul. Polna 25a.
- Radomsko, woj. łódzkie – Publiczne Przedszkole nr 2, ul. Armii Krajowej 10.
- Rybnik, woj. śląskie – Przedszkole nr 14, ul. Śląska 1a.
- Sędziszów Małopolski, woj. podkarpackie, pow. ropczycko-sędziszowski – Publiczne Przedszkole nr 2, Osiedle Młodych 9.
- Skarżysko-Kamienna, woj. świętokrzyskie – Przedszkole Publiczne nr 7, ul. Zielna 27.
- Skrbeńsko, woj. śląskie, pow. wodzisławski, gm. Godów – Przedszkole Publiczne, ul. Szkolna 1.
- Starogard Gdański, woj. pomorskie – Miejskie Przedszkole Publiczne nr 5, ul. Jana Pawła II 8.
- Toruń, woj. kujawsko-pomorskie – Przedszkole Miejskie Nr 14, ul. Inowrocławska 44.
- Trzebinia, woj. małopolskie, pow. chrzanowski – Przedszkole Samorządowe nr 1, ul. Tadeusza Kościuszki 2.
- Warszawa, woj. mazowieckie – Przedszkole Integracyjne nr 137, ul. Zagłoby 11.
- Wrocław, woj. dolnośląskie – Autorskie Przedszkole Niepubliczne Król Maciuś, ul. Grabiszyńska 61/65.
- Wrocław, woj. dolnośląskie – Przedszkole Integracyjne nr 125, ul. Ścinawska 10.
VII. Szkoły im. Janusza Korczaka
- Antonie, woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki, gm. Olszewo-Borki – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 6.
- Barkowo, woj. dolnośląskie, pow. trzebnicki, gm. Żmigród – Szkoła Podstawowa.
- Białystok, woj. podlaskie – Szkoła Podstawowa nr 31, ul. Żurawia 12.
- Biedaszki, woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński, gm. Kętrzyn – Szkoła Podstawowa.
- Biedrzychowice, woj. dolnośląskie, pow. lubański, gm. Olszyna – Szkoła Podstawowa.
- Bielsko-Biała, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 29, ul. Czereśniowa 20.
- Biertowice, woj. małopolskie, pow. myślenicki, gm. Sułkowice – Zespół Placówek Oświatowych.
- Blachownia, woj. śląskie, pow. częstochowski – Gimnazjum, ul. Bankowa 13.
- Błonie, woj. mazowieckie, pow. warszawski zachodni – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Gabriela Narutowicza 21.
- Bolesławiec, woj. dolnośląskie – I Liceum Ogólnokształcące, ul. Dolne Młyny 60.
- Boleścice, woj. świętokrzyskie, pow. jędrzejowski, gm. Sędziszów – Gimnazjum.
- Borucin, woj. śląskie, pow. raciborski, gm. Krzanowice – Szkoła Podstawowa, ul. Ks. Norberta Bończyka 13.
- Brenna, woj. śląskie, pow. cieszyński – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Leśnica 103.
- Brochocin, woj. dolnośląskie, pow. złotoryjski, gm. Zagrodno – Szkoła Podstawowa.
- Brody, woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Kalwaria Zebrzydowska – Zespół Szkół nr 2.
- Broniewice, woj. kujawsko-pomorskie, pow. inowrocławski, gm. Janikowo – Szkoła Podstawowa.
- Brzesko, woj. małopolskie – Publiczne Gimnazjum nr 2, ul. Czarnowiejska 44.
- Bynowo, woj. warmińsko-mazurskie, pow. ostródzki, gm. Miłomłyn – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Bysław, woj. kujawsko-pomorskie, pow. tucholski, gm. Lubiewo – Szkoła Podstawowa, ul. Kwiatowa 9.
- Bytom, woj. śląskie – Gimnazjum nr 8, ul. Worpie 14/16.
- Choceń, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski – Szkoła Podstawowa, ul. Władysława Sikorskiego 12.
- Chojna, woj. zachodniopomorskie, pow. gryfiński – Gimnazjum, ul. Szkolna 15.
- Chojnów, woj. dolnośląskie, pow. legnicki – Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Jana Kilińskiego 23.
- Chorzów, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego 41.
- Chrzanów, woj. małopolskie – Publiczne Gimnazjum nr 2, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 19.
- Cieszyn, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Gen. Józefa Hallera 8.
- Czeladź, woj. śląskie, pow. będziński – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Stanisława Staszica 47.
- Czersk, woj. pomorskie, pow. chojnicki – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Dworcowa 8.
- Czerwieńsk, woj. lubuskie, pow. zielonogórski – Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Graniczna 5a.
- Częstochowa, woj. śląskie – Zespół Szkół Specjalnych nr 23, ul. Stanisława Staszica 10.
- Dalekie, woj. mazowieckie, pow. wyszkowski, gm. Długosiodło – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Dąbrowa Górnicza, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 28, ul. Górna 1.
- Dąbrówka, woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Stryszów – Szkoła Podstawowa.
- Dębica, woj. podkarpackie – Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Ogrodowa 20.
- Drezdenko, woj. lubuskie, pow. strzelecko-drezdenecki – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Szkolna 11.
- Drzewce, woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Lipce Reymontowskie – Szkoła Podstawowa.
- Działoszyn, woj. łódzkie, pow. pajęczański – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Zamkowa 1.
- Firlej, woj. lubelskie, pow. lubartowski – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół, ul. Partyzancka 23.
- Garwolin, woj. mazowieckie – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Janusza Korczaka 10.
- Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie – Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Wodociągowa 8.
- Gliwice, woj. śląskie – Gimnazjum nr 6, ul. Przedwiośnie 2.
- Gliwice, woj. śląskie – I Społeczna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące, ul. Robotnicza 4.
- Gliwice, woj. śląskie – Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych, ul. Dolnej Wsi 74.
- Głubczyce, woj. opolskie – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Jana Kochanowskiego 2.
- Gniezno, woj. wielkopolskie – Zespół Szkół Specjalnych, ul. Elizy Orzeszkowej 20.
- Góra, woj. śląskie, pow. pszczyński, gm. Miedźna – Szkoła Podstawowa, ul. Pszczyńska 34.
- Górki, woj. podkarpackie, pow. mielecki, gm. Borowa – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Grochów Szlachecki, woj. mazowieckie, pow. sokołowski, gm. Sokołów Podlaski – Szkoła Podstawowa w Zespole Oświatowym, ul. Władysława Rawicza 1.
- Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Gabriela Narutowicza 6.
- Gumniska, woj. podkarpackie, pow. dębicki, gm. Dębica – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Huta, woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, gm. Odolanów – Szkoła Podstawowa.
- Jaroszów, woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Strzegom – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Jasienica, woj. mazowieckie, pow. ostrowski, gm. Ostrów Mazowiecka – Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Pawła Jasienicy 23.
- Jastrzębie-Zdrój, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Śląska 6.
- Jawor, woj. dolnośląskie – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Armii Krajowej 9.
- Kadłub, woj. opolskie, pow. strzelecki, gm. Strzelce Opolskie – Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Powstańców Śląskich 26.
- Kandyty, woj. warmińsko-mazurskie, pow. bartoszycki, gm. Górowo Iławeckie – Szkoła Podstawowa.
- Katowice, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 66, ul. Bolesława Krzywoustego 7.
- Katowice, woj. śląskie – Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna nr 16 w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach, ul. Rolna 22.
- Kcynia, woj. kujawsko-pomorskie, pow. nakielski – Zespół Szkół Specjalnych, ul. Rynek 32.
- Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13, ul. Stoczniowców 11.
- Kielce, woj. świętokrzyskie – Gimnazjum nr 3, ul. Stanisława Toporowskiego 40.
- Kleszczów, woj. łódzkie, pow. bełchatowski – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 4.
- Kluczbork, woj. opolskie – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Wolności 17.
- Kochcice, woj. śląskie, pow. lubliniecki, gm. Kochanowice – Samorządowe Przedszkole i Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Parkowa 45.
- Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie – Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Poznańska 9.
- Kopanka, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Skawina – Zespół Placówek Oświatowych.
- Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Gimnazjum nr 2, ul. Bolesława Krzywoustego 5.
- Koszalin, woj. zachodniopomorskie – Szkoła Podstawowa nr 14, ul. Połczyńska 71a.
- Kościelec, woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Rędziny – Szkoła Podstawowa, ul. Wolności 93.
- Kowala, woj. mazowieckie, pow. radomski – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Kraków, woj. małopolskie – Gimnazjum nr 50, os. Zgody 13.
- Kraków, woj. małopolskie – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 122 w Zespole Szkół Specjalnych nr 2, al. Pokoju 2a.
- Kraków, woj. małopolskie – Waldorfska Szkoła Podstawowa, ul. Lekarska 3.
- Kraków, woj. małopolskie – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 i Gimnazjum Integracyjne nr 15 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1, al. Kijowska 3.
- Krapkowice, woj. opolskie –Zespół Szkół Sportowych nr 1, os. XXX-lecia 24.
- Krawczyki, woj. warmińsko-mazurskie, pow. bartoszycki, gm. Bartoszyce – Szkoła Podstawowa.
- Krosno, woj. podkarpackie – Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Kletówki 1.
- Krzeczów, woj. małopolskie, pow. bocheński, gm. Rzezawa – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Księży Dwór, woj. warmińsko-mazurskie, pow. działdowski, gm. Działdowo – Zespół Szkół.
- Kuźnia, woj. wielkopolskie, pow. pleszewski, gm. Chocz – Szkoła Podstawowa.
- Laskowa, woj. małopolskie, pow. limanowski – Zespół Szkół.
- Lądek-Zdrój, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Kościelna 31.
- Leszno, woj. wielkopolskie – Zespół Szkól Specjalnych, al. Jana Pawła II 10.
- Lędziny, woj. śląskie, pow. bieruńsko-lędziński – Gimnazjum nr 1, ul. Pokoju 29.
- Lipno, woj. kujawsko-pomorskie – Szkoła Podstawowa nr 4 w Zespole Szkół Specjalnych, ul. Stefana Okrzei 4.
- Lisewo, woj. kujawsko-pomorskie, pow. chełmiński – Szkoła Podstawowa Zespole Szkół Ogólnokształcących, ul. Toruńska 16.
- Lublin, woj. lubelskie – Zespół Szkół nr 4, ul. Bronowicka 21.
- Lubniewice, woj. lubuskie, pow. sulęciński – Szkoła Podstawowa, Osiedle Słowiańskie 4.
- Lubsko, woj. lubuskie, pow. żarski – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Strzelecka 1.
- Łańcut, woj. podkarpackie – Zespół Szkół nr 1, ul. Grunwaldzka 11.
- Łączany, woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Brzeźnica – Zespół Szkół.
- Łódź, woj. łódzkie – Szkoła Podstawowa nr 125, ul. Dzwonowa 18/20.
- Łubianka, woj. kujawsko-pomorskie, pow. toruński – Zespół Szkół, ul. Chełmińska 1.
- Łuków, woj. lubelskie – Medyczne Studium Zawodowe, ul. Adama Antoniego Kryńskiego 10.
- Łysołaje, woj. lubelskie, pow. łęczyński, gm. Milejów – Szkoła Podstawowa.
- Mielec, woj. podkarpackie – Zespół Szkół Specjalnych, ul. Stefana Żeromskiego 34.
- Międzylesie, woj. lubuskie, pow. świebodziński, gm. Skąpe – Publiczna Szkoła Podstawowa w Międzylesiu [oraz filia w Węgrzynicach].
- Miłoradz, woj. pomorskie, pow. malborski – Gimnazjum Publiczne, ul. Szkolna 1.
- Mysłowice, woj. śląskie – Zespół Szkół Specjalnych, pl. Wolności 3.
- Nidzica, woj. Warmińsko-mazurskie – Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół nr 3, ul. 1 Maja 42.
- Niegardów, woj. małopolskie, pow. proszowicki, gm. Koniusza – Szkoła Podstawowa.
- Niemodlin, woj. opolskie, pow. opolski – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Władysława Stanisława Reymonta 9.
- Nowa Ruda, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Sportowa 1a.
- Nowogród Bobrzański, woj. lubuskie, pow. zielonogórski – Szkoła Podstawowa, ul. Marcinkowskiego 2.
- Nowy Dwór Gdański, woj. pomorskie – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. 3 Maja 5.
- Nysa, woj. opolskie – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Krawiecka 6.
- Okup Mały, woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Łask – Szkoła Podstawowa, ul. Akacjowa 4.
- Oleśnica, woj. dolnośląskie – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6, ul. Gen. Franciszka Kleeberga 4.
- Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie – Szkoła Podstawowa nr 20 Specjalna w Zespole Placówek Specjalnych, ul. Żołnierska 18.
- Opole, woj. opolskie – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13 Specjalna w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu [oraz filia w Czarnowąsach], ul. Książąt Opolskich 21.
- Orzesze, woj. śląskie, pow. mikołowski – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Żorska 101.
- Ostrów Mazowiecka, woj. mazowieckie – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Widnichowska 4.
- Ostrów Wielkopolski, woj. wielkopolskie – Zespół Szkół Specjalnych, ul. Tadeusza Kościuszki 5.
- Ostrzeszów, woj. podkarpackie – Szkoła Podstawowa nr 15 i Gimnazjum nr 2, ul. Fryderyka Chopina 13.
- Otmice, woj. opolskie, pow. strzelecki, gm. Izbicko – Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Gen. Aleksandra Zawadzkiego 28.
- Paczółtowice, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Krzeszowice – Szkoła Podstawowa.
- Pasieki, woj. mazowieckie, pow. ostrołęcki, gm. Goworowo – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 2.
- Pawłowice, woj. śląskie, pow. pszczyński – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Szkolna 1.
- Pawłowiczki, woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski – Zespół Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolny, ul. Wojciecha Korfantego 3.
- Piechcin, woj. kujawsko-pomorskie, pow. żniński, gm. Barcin – Szkoła Podstawowa, ul. 11 Listopada 5.
- Piekary Śląskie, woj. śląskie – Zespół Szkół nr 2, ul. Walentego Roździeńskiego 1.
- Platerów, woj. mazowieckie, pow. łosicki – Szkoła Podstawowa, ul. Siedlecka 7.
- Płock, woj. mazowieckie – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22, ul. Czwartaków 6.
- Poznań, woj. wielkopolskie – Zespół Szkół Zawodowych nr 2, ul. Żniwna 1.
- Prudnik, woj. opolskie – Zespół Szkół, ul. Piastowska 26.
- Przechlewo, woj. pomorskie, pow. człuchowski – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 4e.
- Przemków, woj. dolnośląskie,, pow. polkowicki – Szkoła Podstawowa nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, ul. Tadeusza Kościuszki 6b.
- Przezmark, woj. warmińsko-mazurskie, pow. elbląski, gm. Elbląg – Szkoła Podstawowa.
- Przysiek, woj. kujawsko-pomorskie, pow. toruński, gm. Zławieś Wielka – Szkoła Podstawowa, ul. Leśna 1.
- Raczków, woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Warta – Szkoła Podstawowa.
- Rakszawa, woj. podkarpackie, pow. łańcucki – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola nr 1.
- Rawicz, woj. wielkopolskie – Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Wały Jarosława Dąbrowskiego 33.
- Rogajny, woj. warmińsko-mazurskie, pow. elbląski, gm. Pasłęk – Szkoła Podstawowa.
- Roztoka, woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Gródek nad Dunajcem – Szkoła Podstawowa w Roztoce [oraz filia w Tropiu].
- Ruda Śląska, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Kukułcza 4.
- Rudy, woj. śląskie, pow. raciborski, gm. Kuźnia Raciborska – Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rudach, ul. Szkolna 2.
- Rumia, woj. pomorskie, pow. wejherowski – Gimnazjum nr 2, ul. Świętojańska 11.
- Rybnik, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Bolesława Chrobrego 29.
- Rybnik, woj. śląskie – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Gustawa Morcinka 14.
- Rychliki, woj. warmińsko-mazurskie, pow. elbląski – Szkoła Podstawowa.
- Rzeszów, woj. podkarpackie – Gimnazjum nr 2, ul. Fryderyka Chopina 13.
- Sadkowice, woj. łódzkie, pow. rawski – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół.
- Siedlisko, woj. lubuskie, pow. nowosolski – Publiczna Szkoła Podstawowa w Zespole Placówek Oświatowych, ul. Kasztanowa 19.
- Słupsk, woj. pomorskie – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Stefana Banacha 5.
- Smólnik, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski, gm. Włocławek – Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.
- Sobótka, woj. dolnośląskie, pow. wrocławski – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Świdnicka 20.
- Sochaczew, woj. mazowieckie – Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Stanisława Staszica 25.
- Sokołowsko, woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski, gm. Mieroszów – Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Unisławska 4.
- Sokółki, woj. wielkopolskie, pow. koniński, gm. Kazimierz Biskupi – Szkoła Podstawowa.
- Sopotnia Wielka, woj. śląskie, pow. żywiecki, gm. Jeleśnia – Szkoła Podstawowa.
- Sosnowiec, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24 w Zespole Szkół Specjalnych nr 1, ul. Teatralna 3.
- Sosnowiec, woj. śląskie – VI Liceum Ogólnokształcące, ul. Czeladzka 58.
- Sośnie, woj. wielkopolskie, pow. ostrowski – Szkoła Podstawowa, ul. Wielkopolska 43.
- Sośno, woj. kujawsko-pomorskie, pow. sępoleński – Gimnazjum, ul. Kamińskiego 1.
- Sowczyce, woj. opolskie, pow. oleski, gm. Olesno – Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Długa 8.
- Starachowice, woj. świętokrzyskie – Medyczne Studium Zawodowe, ul. Radomska 72.
- Strykowo, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Stęszew – Gimnazjum, ul. Szkolna 10.
- Strykowo, woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Stęszew – Szkoła Podstawowa, ul. Bukowska 2.
- Strzałkowo, woj. wielkopolskie, pow. słupecki – Gimnazjum, ul. Ostrowska 8b.
- Strzelce Opolskie, woj. opolskie – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, ul. 1 Maja 26.
- Sulejówek, woj. mazowieckie, pow. miński – Gimnazjum nr 2, ul. Gabriela Narutowicza 10.
- Sulęcinek, woj. wielkopolskie, pow. średzki, gm. Krzykosy – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 26.
- Suszec, woj. śląskie, pow. pszczyński – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 130.
- Szabda, woj. kujawsko-pomorskie, pow. brodnicki, gm. Brodnica – Szkoła Podstawowa.
- Szczecin, woj. zachodniopomorskie – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 54, ul. Obrońców Stalingradu 14.
- Szelków, woj. mazowieckie, pow. makowski – Publiczna Szkoła Podstawowa.
- Szprotawa, woj. lubuskie, pow. żagański – Szkoła Podstawowa, pl. Kościelny 3.
- Świebodzice, woj. dolnośląskie, pow. świdnicki – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Ofiar Oświęcimskich 58.
- Świętochłowice, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10, ul. Łagiewnicka 65.
- Tarnobrzeg, woj. podkarpackie – Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Marii Dąbrowskiej 10.
- Tarnów, woj. małopolskie – Gimnazjum nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Wojciecha Bandrowskiego 4.
- Tarnów, woj. małopolskie – V Liceum Ogólnokształcące, ul. Tadeusza Rejtana 20.
- Toporów, woj. lubuskie, pow. świebodziński, gm. Łagów – Samorządowa Szkoła Podstawowa i Oddział Przedszkolny, ul. Szkolna 11.
- Trzebinia, woj. śląskie, pow. żywiecki, gm. Świnna – Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Beskidzka 158.
- Trzebnica, woj. dolnośląskie – Szkoła Podstawowa nr 4 przy Szpitalu im. Świętej Jadwigi Śląskiej, ul. Leśna 1.
- Tumlin-Węgle, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Zagnańsk – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Gimnazjum w Tumlinie, ul. Grodowa 2.
- Wałbrzych, woj. dolnośląskie – Publiczne Gimnazjum nr 6, ul. Główna 2.
- Warszawa, woj. mazowieckie – Gimnazjum Integracyjne nr 29 w Zespole Szkół nr 5, ul. Sylwestra Bartosika 5.
- Warszawa, woj. mazowieckie – Szkoła Podstawowa nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Nowy Świat 21a.
- Wągrowiec, woj. wielkopolskie – Szkoła Podstawowa Specjalna i Gimnazjum Specjalne w Zespole Szkół Specjalnych, ul. Janowiecka 22.
- Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Zamkowa 6.
- Węgrzce Wielkie, woj. małopolskie, pow. wielicki, gm. Wieliczka – Samorządowa Szkoła Podstawowa.
- Wieluń, woj. łódzkie – II Liceum Ogólnokształcące, ul. Józefa Piłsudskiego 6.
- Wieruszów, woj. łódzkie – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Fabryczna 1.
- Więcbork, woj. kujawsko-pomorskie, pow. sępoleński – Liceum Ogólnokształcące, ul. Pocztowa 14a.
- Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie – Szkoła Podstawowa nr 22, ul. Promienna 15.
- Wodzisław Śląski, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 10, os. XXX-lecia PRL 63.
- Wrocław, woj. dolnośląskie – Szkoła Podstawowa nr 61, ul. Skarbowców 8.
- Wrocław Psie Pole, woj. dolnośląskie – Gimnazjum nr 24, ul. Stanisława Przybyszewskiego 59.
- Wronki, woj. wielkopolskie, pow. szamotulski – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Adama Mickiewicza 5.
- Września, woj. wielkopolskie – Zespół Szkół Specjalnych, ul. Stefana Batorego 8.
- Zabrze, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. ks. Józefa Londzina 2.
- Zakopane, woj. małopolskie, pow. tatrzański – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Chramcówki 27.
- Zambski Kościelne, woj. mazowieckie, pow. pułtuski, gm. Obryte – Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 33.
- Zawada, woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Kłomnice – Szkoła Podstawowa, ul. Częstochowska 8.
- Zawiercie, woj. śląskie – Miejska Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Wierzbowa 4.
- Zdzieszowice, woj. opolskie, pow. krapkowicki – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Bolesława Chrobrego 36.
- Zgorzelec, woj. dolnośląskie – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Armii Krajowej 10a.
- Zielona Góra, woj. lubuskie – Gimnazjum nr 5, ul. Piastowska 9.
- Zielonka, woj. mazowieckie, pow. wołomiński – Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Wilsona 34/36.
- Żary, woj. lubuskie – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Wincentego Witosa 25.
- Żołędowo, woj. kujawsko-pomorskie, pow. bydgoski, gm. Osielsko – Gimnazjum nr 1, ul. Bydgoska 24.
- Żory, woj. śląskie – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Słoneczna 2.
VIII. Inne placówki oświatowe im. Janusza Korczaka
- Antoniewo, woj. wielkopolskie, pow. wągrowiecki, gm. Skoki – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.
- Babimost, woj. lubuskie, pow. zielonogórski – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, ul. Kargowska 61.
- Borzęciczki, woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński, gm. Koźmin Wielkopolski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym.
- Chodzież, woj. wielkopolskie – Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Stanisława Staszica 2a.
- Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, ul. Polna 8a.
- Gdańsk – Dom im. Janusza Korczaka Regionalna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, ul. Antoniego Abrahama 56.
- Iława, woj. warmińsko-mazurskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Tadeusza Kościuszki 23a.
- Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie – Młodzieżowy Dom Kultury, ul. N.M.P. 14/16.
- Jasło, woj. podkarpackie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Piotra Skargi 47.
- Jastrowie, woj. wielkopolskie, pow. złotowski – Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, ul. Wojska Polskiego 18.
- Konin, woj. wielkopolskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Kaliska 19.
- Kraków, woj. małopolskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących, ul. Grochowa 19.
- Kraków, woj. małopolskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, ul. Jana Zamoyskiego 100.
- Kraków-Nowa Huta – Młodzieżowy Dom Kultury, os. Kalinowe 18.
- Kwidzyn, woj. pomorskie – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, ul. Stanisława Moniuszki 5.
- Lębork woj. pomorskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Mikołaja Reja 18.
- Łódź, woj. łódzkie – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, ul. Ksawerego Praussa 2.
- Miechów, woj. małopolskie – Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, ul. Marii Konopnickiej 15.
- Mińsk Mazowiecki, woj. mazowieckie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Stankowizna 42/44.
- Mława, woj. mazowieckie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Juliusza Słowackiego 16.
- Piotrków Trybunalski, woj. łódzkie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. 3 Maja 28/34.
- Przemyśl, woj. podkarpackie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, ul. Stefana Czarnieckiego 27.
- Radom, woj. mazowieckie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, al. Józefa Grzecznarowskiego 15.
- Sieradz, woj. łódzkie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Krakowskie Przedmieście 58.
- Skarżysko-Kamienna, woj. świętokrzyskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, pl. Floriański 1.
- Skierniewice, woj. łódzkie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Nowobielańska 100.
- Sokółka, woj. podlaskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Osiedle Zielone 1a.
- Strzelce Krajeńskie, woj. lubuskie, pow. strzelecko-drezdenecki – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Tadeusza Kościuszki 28.
- Szczecin, woj. zachodniopomorskie – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, ul. Kamienna 22.
- Szczytno woj. warmińsko-mazurskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Janusza Korczaka 4.
- Szerzawy, woj. kujawsko-pomorskie, pow. mogileński, gm. Mogilno – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo.
- Szymbark, woj. małopolskie, pow. gorlicki, gm. Gorlice – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
- Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Wesoła 1.
- Toruń, woj. kujawsko-pomorskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Żwirki i Wigury 15 i 21.
- Tychy, woj. śląskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Filaretów 5.
- Wągrowiec, woj. wielkopolskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Kcyńska 48.
- Wąsosz, woj. dolnośląskie, pow. górowski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Janusza Korczaka 6.
- Wejherowo, woj. pomorskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, ul. Jana III Sobieskiego 279.
- Wrocław, woj. dolnośląskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 10, ul. Parkowa 27.
- Wschowa, woj. lubuskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Tadeusza Kościuszki 25.
- Ząbkowice Śląskie, woj. dolnośląskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Proletariatczyków 9.
- Zgorzelec, woj. dolnośląskie – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, ul. Powstańców Śląskich 1.
- Złotoryja, woj. dolnośląskie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Stanisława Staszica 2.
IX. Inne obiekty im. Janusza Korczaka
- Chełm, woj. lubelskie – Bursa szkolna im. Janusza Korczaka, ul. Powstańców Warszawy 8.
- Ciechocinek, woj. kujawsko-pomorskie, pow. aleksandrowski – Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny im. Janusza Korczaka.
- Dobre Miasto, woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janusza Korczaka, ul. Górna 1.
- Jasło, woj. podkarpackie – Fundacja im. Janusza Korczaka, ul. Tadeusza Kościuszki 61.
- Jastrzębie-Zdrój, woj. śląskie – Szpital Dziecięcy im. Janusza Korczaka, ul. Ignacego Krasickiego 21.
- Kalisz, woj. wielkopolskie – osiedle im. Janusza Korczaka w dzielnicy Korczak.
- Kraków – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 4 im. Janusza Korczaka, os. Szkolne 27.
- Krasnobród, woj. lubelskie, pow. zamojski – Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka, ul. Sanatoryjna 1.
- Lublin – Fundacja Mali Szczęśliwi im. Janusza Korczaka, ul. Bursztynowa 15a.
- Łódź – Szpital im. dr Janusza Korczaka [d. szpital Anny Marii], al. Józefa Piłsudskiego 71.
- Rajsko, woj. małopolskie, pow. oświęcimski, gm. Oświęcim – Wioska Dziecięca „Maja” im. Janusza Korczaka, ul. Janusza Korczaka 34.
- Skierniewice, woj. łódzkie – Świetlica im. Janusza Korczaka Fundacji Dziecięcy Uśmiech, ul. Jagiellońska 34.
- Słupsk, woj. pomorskie – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka, ul. Prof. Edwarda Lotha 26.
- Szubin, woj. kujawsko-pomorskie, pow. nakielski – Centrum Medyczne im. Janusza Korczaka, ul. Ogrodowa 3.
- Toruń – Apteka im. Janusza Korczaka, ul. Ignacego Łyskowskiego 29/35.
- Warszawa – Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, ul. Jaktorowska 6.
- Wrocław – Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Janusza Korczaka, al. Jana Kasprowicza 64/66.
Kanon opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski i Przodownik Turystyki Pieszej II st.