Śladami Koziołka Matołka Zarząd Główny PTTK
Aktywna
S: 1
Regiony:
Polska
Kategorie:
Dla dzieci
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia ogólne
- Odznakę Krajoznawczą PTTK Śladami Koziołka Matołka (zwaną dalej odznaką) ustanawiają wspólnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) i Muzeum Koziołka Matołka w organizacji (MKM).
- Odznaka ustanowiona jest z okazji 80 rocznicy powstania postaci Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Inspiratorem powstania odznaki jest Kustosz MKM, Pan Witold Tchórzewski.
- Celem odznaki jest: popularyzowanie turystyki rodzinnej, a zwłaszcza propagowanie turystyki wśród osób najmłodszych; popularyzacja walorów krajoznawczych i turystycznych Polski; popularyzowanie postaci Koziołka Matołka – jednego z największych i najbardziej znanych polskich podróżników.
- Osoba zdobywająca odznakę, zobowiązana jest do przestrzegania prawa i norm zwyczajowych obowiązujących w Polsce. Zdobywając odznakę należy z poszanowaniem odnosić się do zasobów dziedzictwa naturalnego i kulturowego.
II. Warunki zdobywania odznaki
- Odznakę może zdobywać każdy turysta, bez względu na wiek i przynależność do PTTK. Dzieci powinny zdobywać odznakę pod opieką osób pełnoletnich.
- Odznakę można zdobywać podczas wycieczek indywidualnych lub grupowych. Wycieczki mogą odbywać się w dowolnej bezpiecznej formie turystyki, wzorem Koziołka Matołka, który w swych przygodach podróżował: pieszo; konno; koleją; samochodem; statkiem; balią; samolotem; saniami; jeździł też na: słoniu, strusiu, delfinie i wielorybie.
- Odznakę zdobywa się wyłącznie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Wzór odznaki stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.
- Podstawą zdobywania odznaki jest odwiedzenie miejsc z wykazu stanowiącego załącznik nr 2 do regulaminu. Aby zdobyć odznakę, należy: odwiedzić minimum cztery dowolne miejsca spośród tych które odwiedził Koziołek Matołek oraz odwiedzić minimum cztery dowolne miejsca spośród tych związanych z Koziołkiem Matołkiem. Odwiedzane miejsca powinny znajdować się w minimum trzech miejscowościach.
- Podróżnik zdobywając odznakę, indywidualnie prowadzi jej książeczkę w dowolnej formie. Każda wycieczka powinna być udokumentowana wpisem zawierającym: datę, nazwę odwiedzonego miejsca, potwierdzenie. Dzieciom wpisu do książeczki może dokonać opiekun.
- Potwierdzeniem odwiedzenia danego miejsca mogą być: zdjęcia, bilety wstępu, pieczątki itp.
- Odznakę można zdobywać jednocześnie z innymi odznakami PTTK.
III. Tryb przyznawania odznaki
- O przyznanie odznaki może ubiegać się każda osoba, który wykaże w sposób określony niniejszym regulaminem, że odwiedziła odpowiednią ilość miejsc związanych z Koziołkiem Matołkiem. Po odwiedzeniu wymaganej ilości miejsc, turysta przedkłada książeczkę odznaki do weryfikacji.
- W imieniu PTTK odznakę weryfikuje i przyznaje Oddział Stołeczny PTTK im. A. Janowskiego w Warszawie.
- Weryfikacja odznaki jest bezpłatna. Do książeczki przysłanej do weryfikacji należy załączyć zaadresowaną kopertę zwrotną ze znaczkami pocztowymi o nominałach równych jak przy wysyłanej książeczce (na list zwykły lub polecony).
- Po potwierdzeniu zdobycia odznaki zainteresowane osoby mogą zakupić odznakę.
IV. Postanowienia końcowe
- PTTK oraz MKM zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie odznaki bez podawania przyczyn. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie opublikowania stosownej uchwały nowelizującej.
- Interpretacja regulaminu odznaki należy do Prezydium Zarządu Głównego PTTK.
- Pomocą merytoryczną zdobywającym Odznakę służy Muzeum Koziołka Matołka w organizacji (e-mail koziadroga@wp.pl).
- Regulamin niniejszy zatwierdzony przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK uchwałą nr 36/XVII/2013 z dnia 23 sierpnia 2013 roku, wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Załącznik 1
ŹródłoI. Miejsca, które Koziołek Matołek odwiedził w Polsce podczas swoich podróży
- Gdynia: port
- Kozia Wólka (szkoła)
- Kraków: Smocza Jama
- Nowy Targ
- Pacanów
- Rabka
- Warszawa: ZOO, Stare Miasto, ratusz
- Zakopane: Wielka Krokiew
II. Miejsca związane z postacią Koziołka Matołka
- Otwock, miasto „narodzin” Koziołka Matołka
- Zakopane: grób Kornela Makuszyńskiego (współtwórcy postaci Koziołka Matołka) na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; Muzeum Kornela Makuszyńskiego; figurka Koziołka Matołka na cokole pomnika Kornela Makuszyńskiego.
- Warszawa: grób Mariana Walentynowicza (współtwórcy postaci Koziołka Matołka) na Starych Powązkach
- Pacanów: Europejskie Centrum Bajki im Koziołka Matołka; 3 pomniki Koziołka Matołka
- Ostrów Wielkopolski: ulica Koziołka Matołka
- Łosie (wieś w gminie Radzymin): ulica Koziołka Matołka
- Witnica (powiat gorzowski): kopiec Koziołka Matołka
- Słupsk: Bar Mleczny „Koziołek Matołek”
- Zgierz: Żłobek im Koziołka Matołka
- Markowice (dzielnica Raciborza): Przedszkole nr 17 im Koziołka Matołka.
- Wyszyny (gmina Budzyń, powiat chodzieski): Przedszkole Samorządowe im. Koziołka Matołka.
- Pszczew (powiat międzyrzecki): ławeczka Koziołka Matołka.
- Międzygórze: Ogród Bajek, rzeźba Koziołka Matołka.