Śladami Polskiego Traktora PTTK Ursus
Aktywna
S: 1
Regiony:
Polska
Stopnie
Regulamin
Źródło Kopia- „Odznaka Krajoznawcza PTTK Śladami Traktora Polskiego” jest odznaką ogólnopolską ustanowioną przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK na wniosek Oddziału PTTK „Ursus” w Warszawie, z inicjatywy Ewy Kosickiej, członka Oddziałowego Klubu Turystyki Motorowej „Ursus”, z okazji 94 rocznicy wyprodukowania w 1922 roku w ówczesnej „Fabryce Silników i Traktorów Ursus” pierwszego polskiego traktora oraz jubileuszu 60-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Ursusie, zapoczątkowanej w 1956 roku w Zakładach Mechanicznych „Ursus”.
- Celem odznaki jest poznanie miejsca, gdzie rodził się i rozwijał polski przemysł ciągnikowy oraz odszukanie miejsc, w których można spotkać egzemplarze traktora polskiego.
- Odznaka jest jednostopniowa. Jej wzór określa załącznik do niniejszego regulaminu.
- Odznakę może zdobywać każdy turysta po ukończeniu 6 roku życia.
- W celu zdobycia odznaki należy zwiedzić obowiązkowo następujące miejsca:
- Warszawa, ul. Traktorzystów 18, budynek zakładowego przedszkola, obecnie m.in. siedziba Oddziału PTTK „Ursus”,
- Warszawa, ul. Traktorzystów 24, pozostałości bramy Zakładów Mechanicznych „Ursus” z tablicą informacyjną i obok pomnik upamiętniający obóz przejściowy dla ludności wysiedlonej z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego.
- Dodatkowo należy zwiedzić dowolne 4 obiekty z poniższej listy, w których odnaleźć należy, obok innych traktorów z rodziny Ursusa, ciągnik Ursus C-45:
- Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu,
- Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
- Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu,
- Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce,
- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu,
- Prywatny Skansen Marka Staniaszka w Starych Budach (gmina Jaktorów, powiat Grodzisk Mazowiecki),
- Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej w Ptakach (gmina Siennica, powiat Mińsk Mazowiecki),
- Muzeum Zakładowe Ursusa w Warszawie.
- Odznakę weryfikuje i przyznaje Referat Weryfikacyjny Odznaki Krajoznawczej PTTK przy Oddziale PTTK „Ursus” w Warszawie, ul. Traktorzystów 18, 02-495 Warszawa. Podstawą przyznania odznaki jest prowadzona w dowolnej formie kronika zdobywania odznaki. Weryfikacja kroniki jest bezpłatna. Zainteresowane osoby mogą odpłatnie nabyć Odznakę.
- W kronice, na stronie tytułowej, należy umieścić imię i nazwisko oraz rok urodzenia zdobywającego odznakę. W treści kroniki należy umieszczać krótki opis zwiedzanego obiektu lub miejsca z potwierdzeniem, którym może być bilet wstępu do obiektu, zdjęcie zdobywającego na tle obiektu, pieczątka dowolnej instytucji/ firmy z nazwą miejscowości. Potwierdzeniem może być także podpis członka kadry programowej PTTK, w szczególności Instruktora Krajoznawstwa PTTK.
- Do kroniki przesłanej do weryfikacji pocztą należy załączyć zaadresowaną kopertę zwrotną ze znaczkami jak przy nadaniu.
- Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.
- Odznakę można zdobywać na różnego rodzaju wycieczkach turystyki kwalifikowanej i popularnej, tak zbiorowych, jak i indywidualnych.
- Odznakę zdobywa się na koszt i ryzyko zdobywającego. Oddział PTTK „Ursus” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub uszczerbek na zdrowiu, które mogą wyniknąć w trakcie zdobywania odznaki.
- Odznaka może zostać nadana honorowo przez Zarząd Oddziału PTTK „Ursus” z pominięciem warunków ujętych w regulaminie. Odznaka nadana honorowo jest bezpłatna.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Klubu Turystyki Motorowej Oddziału PTTK „Ursus” w Warszawie.
- Regulamin odznaki został przyjęty przez Zarząd Oddziału PTTK „Ursus” w Warszawie uchwałą nr 31/XXII/2016 z dnia 7 grudnia 2016 roku.
- Regulamin odznaki zatwierdzony został przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK uchwałą nr 116/XVIII/2017 z dnia 10 stycznia 2017 roku.