Śladami Prof. Romana Kobendzy PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 3
Regiony:
Polska
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Odznaka Krajoznawcza PTTK „Śladami Prof. Romana Kobendzy” (zwana dalej odznaką) została ustanowiona w 2009 r. i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Celem odznaki jest popularyzacja wiedzy i miejsc związanych z życiem i działalnością prof. Romana Kobendzy (1886-1955) – przyrodnika, botanika, dendrologa, leśnika i wybitnego znawcy flory oraz naukowca, pedagoga, geografa i krajoznawcy, a także organizatora i działacza społecznego.
- Ustanawia się trzy stopnie odznaki, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- Brązowa,
- Srebrna,
- Złota.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana odznaka określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Ogniwa organizacyjne PTTK, działacze i członkowie PTTK powinni czuwać nad rzetelnością zdobywania odznaki i jej odpowiednią rangą.
II. Warunki zdobywania odznaki
- O odznakę może ubiegać się każdy kto ukończył 7 lat, po spełnieniu warunków określonych niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni odznaki nie jest ograniczony.
- Wyższe stopnie odznaki można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy odznaki.
- Punkty zdobyte ponad normę, ustaloną dla danego stopnia odznaki, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet odznaki udokumentowanych obiektów zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem odznaki i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Odznakę zdobywa się odwiedzając miejsca związane z osobą prof. Romana Kobendzy, uczestnicząc w indywidualnych i rodzinnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych.
- Odznakę można zdobywać podczas dowolnych wycieczek, np. krajoznawczych lub autokarowych oraz uprawiając dowolną dyscyplinę turystyki kwalifikowanej.
- Podstawą przyznania odznaki jest zwiedzenie ustalonej dla danego stopnia odznaki liczby miejscowości i miejsc wymienionych w kanonie krajoznawczym stanowiącym załącznik do niniejszego Regulaminu oraz zdobycie wymaganej liczby punktów za poznanie obiektów w tych miejscach. Kolejność i dobór zwiedzanych miejsc i obiektów jest dowolna.
Stopień odznaki Wymagane Miejsowości Obiekty Punkty Brązowy 3 5 100 Srebrny 5 10 150 Złoty 8 15 200 - Zaliczane będą również miejscowości i obiekty nieujęte w załączniku do Regulaminu, pod warunkiem udokumentowania ich związku z osobą prof. Romana Kobendzy.
- Zasady punktacji:
- Kampinoski Park Narodowy – 50 pkt.
- Białowieski Park Narodowy i Świętokrzyski Park Narodowy – po 30 pkt.
- gołoborze kwarcytowe im. prof. Romana Kobendzy na stoku Łysej Góry (Święty Krzyż) w Górach Świętokrzyskich – 25 pkt.
- obszary ochrony ścisłej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego: „Sieraków” im. prof. Romana Kobendzy koło Łomianek oraz „Krzywa Góra” koło Górek – po 20 pkt.
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy koło Kampinosu – 20 pkt.
- Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie – 15 pkt.
- rezerwat przyrody Źródła Rzeki Łyny im. prof. Romana Kobendzy – 15 pkt.
- miejscowości i tereny związane z życiem i działalnością prof. Romana Kobendzy, wymienione w załączniku do Regulaminu – 10 pkt.
- inne miejscowości i tereny związane z prof. Romanem Kobendzą niewymienione w załączniku do Regulaminu – 7 pkt.
- miejsca i obiekty związane z życiem i działalnością profesora (upamiętnione tablicą, lub udokumentowane w inny sposób) – 3 pkt.
- obiekty im. prof. Romana Kobendzy (obiekty przyrodnicze, rezerwaty, szkoły, instytucje, obiekty użyteczności publicznej, itp.) oraz tablice i obeliski upamiętniające postać patrona odznaki poza tymi obiektami – 2 pkt.
- ulice, place, parki itp. poświęcone patronowi odznaki – 1 pkt.
- Miejscowości, tereny, szlaki i obiekty zaliczone na jeden stopień odznaki nie będą zaliczane na wyższe stopnie odznaki.
- Punkty uzyskane podczas zdobywania odznaki mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na dowolnym nośniku pamięci masowej, np. na płycie CD-R, DVD-R, BD-R, lub w pamięci USB (pendrivie), a także udostępnienie dokumentacji zdobywanej odznaki w inny sposób np. przesłanie e-mailem, lub wskazanie linku do odpowiedniego pliku na dysku zewnętrznym.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz odbytych wędrówek, który powinien zawierać datę wycieczki, potwierdzenia terenowe lub członków kadry programowej PTTK (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce) oraz instruktorów harcerskich, nauczycieli i kierowników wycieczek. Honorowane będą również odciski pieczęci ze zwiedzanych obiektów lub miejscowości, w których się znajdują oraz bilety wstępu.
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3 mogą być zastąpione opisem obiektu, szkicem, rysunkiem, samodzielnie wykonaną fotografią, lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z obowiązku uzyskania potwierdzeń zwolnieni są wszyscy członkowie kadry programowej PTTK: przewodnicy, przodownicy i instruktorzy oraz organizatorzy turystyki (należy podać rodzaj uprawnień i nr legitymacji).
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o odznakę osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania odznaki, książeczkę-kronikę należy przesłać na adres korespondencyjny: Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając zaadresowaną kopertę zwrotną na list polecony (bez znaczków) oraz wymaganą opłatę za przesyłkę i odznakę lub potwierdzenie dokonanej wpłaty.
- Osoba zdobywająca odznakę, przedkładająca książeczkę-kronikę do weryfikacji, ponosi pełną odpowiedzialność za prawdziwość zawartych tam informacji.
- Przed przedłożeniem książeczki-kroniki do weryfikacji należy sporządzić zestawienie spełnienia warunków regulaminowych zawierające: datę wycieczki, miejscowość, lokalizację, rodzaj zwiedzanego obiektu oraz punktację.
- W przypadku weryfikacji wyższych stopni odznaki należy dołączyć zestawienie spełnienia warunków regulaminowych załączone przy weryfikacji poprzednich stopni odznaki.
- Przewiduje się możliwość wykorzystania dla celów krajoznawczych, informacji o prof. Romanie Kobendzy oraz związanych z nim miejscowościach, miejscach i obiektach, zawartych w książeczce-kronice odznaki.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- Odznakę można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Prof. Romana Kobendzy”.
- Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa oraz ochrony przyrody odznakę w dowolnym stopniu honorowo z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
- Odznakę przyznaną honorowo wręcza się wraz z pamiątkowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
- Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie zastrzega sobie prawo wykorzystania nadesłanych materiałów celem stworzenia ogólnopolskiego wykazu miejsc i obiektów związanych z postacią prof. Romana Kobendzy.
- Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Prof. Romana Kobendzy” powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Prof. Romana Kobendzy” wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 26 kwietnia 2021 r. i obowiązuje od dnia 1 maja 2021 r. Tym samym traci moc Regulamin z dnia 27 kwietnia 2009 r.
- Odznaki zdobyte przed dniem 1 maja 2021 r. zachowują swoją ważność.
- Osoby, które zaczęły zdobywać odznakę według Regulaminu z 27 kwietnia 2009 r. mogą kontynuować zdobywanie danego stopnia odznaki na poprzednio obowiązujących zasadach. Przy zdobywaniu kolejnych stopni odznaki obowiązują zapisy niniejszego Regulaminu.
Regulamin opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski (IKP), Instruktor Ochrony Przyrody (IOP) i Przodownik Turystyki Pieszej (PTP) II st.
Wszelkich informacji o odznace udziela autor, tel. (+48-0) 501-094-576, e-mail: romi@o2.pl.
Załącznik 1
ŹródłoI. Tereny i obiekty
- Białowieski Park Narodowy utworzony w 1932 r. (Światowy Rezerwat Biosfery wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO; najstarszy park narodowy w Polsce), woj. podlaskie.
- Dolina Wilkowska (dolina w Górach Świętokrzyskich, w zach. cz. Obniżenia Wilkowskiego, położona pomiędzy Łysogórami i Pasmem Masłowskim na pd., a Pasmem Klonowskim na pn.), woj. świętokrzyskie.
- Garb Gielniowski (obszar doliny Kamiennej po wieś Gielniów), woj. mazowieckie i woj. świętokrzyskie, góra Altana 408 m n.p.m.
- Gołoborze kwarcytowe im. prof. Romana Kobendzy na stoku Łysej Góry (Święty Krzyż 595 m n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich, woj. świętokrzyskie.
- Kampinoski Park Narodowy utworzony w 1959 r. (od 1989 r. uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery), woj. mazowieckie.
- Obszar Ochrony Ścisłej „Granica” utworzony w 1936 r. na terenie Puszczy Kampinoskiej, woj. mazowieckie.
- Obszar Ochrony Ścisłej „Krzywa Góra” na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego – „Dąb Kobendzy” (wiek ok. 400 lat; najsłynniejsze i najstarsze drzewo w Puszczy Kampinoskiej), woj. mazowieckie.
- Obszar Ochrony Ścisłej „Sieraków” im. prof. Romana Kobendzy utworzony w 1937 r. na terenie Puszczy Kampinoskiej (największy i najbardziej wartościowy przyrodniczo OOŚ na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, należący do najwspanialszych w Polsce), woj. mazowieckie.
- Pasmo Klonowskie (pasmo Gór Świętokrzyskich rozciągające się od Zagnańska w dolinie Bobrzy na zach., po okolice Bodzentyna na wsch.), woj. świętokrzyskie.
- Świętokrzyski Park Narodowy, utworzony w 1950 r., woj. świętokrzyskie.
II. Miejscowości i obiekty
- Granica k/Kampinosu – Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny KPN im. Jadwigi i Romana Kobendzów z 1990 r. na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego (pierwsza tego typu placówka w polskich parkach narodowych), woj. mazowieckie, pow. warszawski-zachodni.
- Iłów – leśny rezerwat przyrody „Rzepki” im. prof. Romana Kobendzy z 1987 r., woj. mazowieckie, pow. sochaczewski.
- Kazimierz Dolny w Małopolskim Przełomie Wisły, w zach. cz. Płaskowyżu Nałęczowskiego, woj. lubelskie, pow. puławski.
- Klembów (między Ostrówkiem a Jasienicą) – rezerwat przyrody Dębina na Nizinie Mazowieckiej, utworzony w 1952 r., woj. mazowieckie, pow. wołomiński.
- Łyna (okolice wsi Łyna i Orłowo) – rezerwat krajobrazowo-gemorfologiczny Źródła Rzeki Łyny im. prof. Romana Kobendzy utworzony w 1959 r., głaz poświęcony pamięci prof. Romana Kobendzy, woj. warmińsko-mazurskie, pow. nidzicki, gm. Nidzica.
- Mała Wieś k/Grójca, woj. mazowieckie, pow. grójecki, gm. Belsk Duży.
- Niechcice, woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Rozprza (miejsce urodzenia).
- Pieniężno – rezerwat przyrody „Dolina Rzeki Wałszy” utworzony w 1957 r., woj. warmińsko-mazurskie, pow. braniewski.
- Rogów – arboretum leśne z 1925 r., woj. łódzkie, pow. brzeziński.
- Samsonów, woj. świętokrzyskie, pow. kielecki, gm. Zagnańsk.
- Sandomierz, woj. świętokrzyskie.
- Warszawa (miejsce śmierci) – cmentarz na Służewie przy ulicy Wałbrzyskiej (miejsce spoczynku), woj. mazowieckie.
- Warszawa – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego z 1818 r., woj. mazowieckie.
- Warszawa – rezerwat „Las Bielański” (pozostałość dawnej średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej), woj. mazowieckie.
- Warszawa – rezerwat przyrody „Las im. Jana III Sobieskiego” na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, utworzony w 1952 r. (cz. pierwotnej Puszczy Mazowieckiej), woj. mazowieckie.
- Warszawa – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), Katedra Botaniki, ul. Nowoursynowska 159, woj. mazowieckie.
- Warszawa-Ursynów – Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego woj. mazowieckie.
- Warszawa-Ursynów – Polskie Towarzystwo Botaniczne, ul. Prawdziwka 2, woj. mazowieckie.
- Włocławek – I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, ul. Adama Mickiewicza 6 (wykładowca), woj. kujawsko-pomorskie.
- Zagnańsk – Dąb Bartek (wiek ok. 645-670 lat; pomnik przyrody; w 1934 r. uznany przez sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w Polsce), woj. świętokrzyskie, pow. kielecki.
- Zgłowiączka, woj. kujawsko-pomorskie, pow. włocławski, gm. Lubraniec.
III. Ogrody i parki Warszawy
- Gucin Gaj z l. 1817-21 (Ursynów).
- Łazienki Królewskie z 2 poł. XVIII w.; największy i najpiękniejszy park stolicy (Mokotów).
- Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN z 1974 r. w Powsinie (Ursynów).
- Ogród Krasińskich z 1676 r.; najstarszy park stolicy i jeden z najstarszych w Polsce (Śródmieście).
- Ogród Saski z l. 1715-27 (Śródmieście).
- Park im. gen. Józefa Sowińskiego z 1936 r. (Wola).
- Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” z ok. 1780 r. (Praga Południe).
- Park im. Stefana Żeromskiego z 1932 r. (Żoliborz).
- Park Młociński z 1930 r. (Bielany).
- Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego [d. Park Aleksandryjski] z 1871 r. (Praga Północ).
- Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego z 1906 r. (Praga Południe).
- Park Świętokrzyski z l. 50. XX w. obok Pałacu Kultury i Nauki (Śródmieście).
- Park Ujazdowski z 1893 r. (Śródmieście).
- Park Wilanowski z 2 poł. XVII w. (Wilanów).
IV. Szkoły im. prof. Romana Kobendzy
- Łyna – Szkoła Podstawowa im. Prof. Romana Kobendzy w Łynie, Łyna 26, woj. warmińsko-mazurskie, pow. nidzicki, gm. Nidzica.
- Sadowa – Szkoła Podstawowa im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Sadowej, ul. Strzelecka 35, woj. mazowieckie, pow. warszawski-zachodni, gm. Łomianki.
Kanon opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski i Przodownik Turystyki Pieszej II st.