Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 4
Regiony:
Polska
Kategorie:
Święci i błogosławieni
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Międzynarodowa Odznaka Krajoznawcza PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika” (zwana dalej odznaką) została ustanowiona z okazji przypadającej w 2015 roku 250. rocznicy ustanowienia przez króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego Orderu Świętego Stanisława i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Celem odznaki jest przybliżenie turystom postaci Stanisława ze Szczepanowa (1030-1079) – biskupa krakowskiego, męczennika, świętego Kościoła katolickiego, patrona ładu moralnego i jednego z głównych patronów Polski oraz popularyzacja miejsc związanych z jego życiem i działalnością, a także z tradycją ustanowionego dla upamiętnienia św. Stanisława Orderu. Dodatkowym walorem odznaki ma być odnajdywanie, utrwalanie i dokumentowanie poświęconych św. Stanisławowi, a nieznanych szerzej miejsc.
- Międzynarodowa Odznaka Krajoznawcza PTTK „Śladami Świętego Stanisława BM” jest odznaką stałą, mającą cztery stopnie, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- Popularna,
- Brązowa,
- Srebrna,
- Złota.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana odznaka określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Ogniwa organizacyjne PTTK, działacze i członkowie PTTK powinni czuwać nad rzetelnością zdobywania odznaki i jej odpowiednią rangą.
II. Warunki zdobywania odznaki
- O odznakę może ubiegać się każdy, kto ukończył 7 lat, po spełnieniu warunków określonych niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni odznaki nie jest ograniczony.
- Wyższy stopień odznaki można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy odznaki.
- Punkty zdobyte ponad normę, ustaloną dla danego stopnia odznaki, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet odznaki udokumentowanych obiektów zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem odznaki i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Odznakę zdobywa się odwiedzając miejsca związane z osobą św. Stanisława oraz historią i tradycją Orderu Świętego Stanisława, uczestnicząc w imprezach turystyczno-krajoznawczych oraz w indywidualnych i rodzinnych wędrówkach.
- Odznakę można zdobywać podczas wycieczek autokarowych, krajoznawczych i turystyki powszechnej oraz w dowolnej dyscyplinie turystyki kwalifikowanej.
- Podstawą przyznania odznaki jest zdobycie wymaganej liczby punktów. Kolejność i dobór zwiedzanych miejsc i obiektów oraz uczestnictwa w wydarzeniach jest dowolna.
Stopień odznaki Wymagane Wydarzenia Obiekty Punkty Popularny – 5 50 Brązowy 1 10 100 Srebrny 2 20 125 Złoty 3 30 150 - Zasady punktacji:
- Grupa I.
- kaplica św. Stanisława Szczepanowskiego w bazylice św. Franciszka w Asyżu (prow. Perugia, reg. Umbria, Włochy) – miejsce kanonizacji św. Stanisława przez papieża Innocentego IV w dniu 8 września 1253 r. – 15 pkt.
- kościół polski św. Stanisława BM (San Stanislao dei Polacchi) przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie (Włochy) – najstarszy ośrodek duszpasterski poza granicami Polski, ustanowiony przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r. – 15 pkt.
- bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie (pow. brzeski, woj. małopolskie) – miejsce chrztu św. Stanisława oraz kaplica narodzenia św. Stanisława, ufundowana w miejscu, gdzie według tradycji urodził się św. Stanisław – 10 pkt.
- sanktuarium św. Stanisława BM oraz Muzeum św. Stanisława w Piotrawinie (pow. opolski, woj. lubelskie) – miejsce wsławione cudem św. Stanisława – 10 pkt.
- bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Krakowie (kościół „Na Skałce”) – legendarne sanktuarium męczeństwa św. Stanisława – 10 pkt.
- konfesja św. Stanisława w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu w Krakowie z trumną-relikwiarzem św. Stanisława – 10 pkt.
- kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz dwie kapliczki: „Pod dębami” i „Na wodzie” w Górecku Kościelnym (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) – miejsce objawień św. Stanisława w 1648 r. – 10 pkt.
- bazylika Świętego Krzyża w Warszawie – miejsce pierwszej kreacji kawalerów Orderu Świętego Stanisława w dniu 8 maja 1765 r. – 10 pkt.
- Grupa II.
- inne miejsca związane z życiem i działalnością św. Stanisława BM za granicą – 8 pkt.
- inne miejsca związane z życiem i działalnością św. Stanisława BM w Polsce – 7 pkt.
- muzea i izby pamięci poświęcone św. Stanisławowi BM – 6 pkt.
- udział w uroczystościach, konferencjach, sesjach, sympozjach, wykładach, odczytach, prelekcjach itp. poświęconych św. Stanisławowi i/lub Orderowi Św. Stanisława – 5 pkt.
- kościoły pw. św. Stanisława BM – 4 pkt.
- kaplice pw. św. Stanisława BM znajdujące się w kościołach innego wezwania – 3 pkt.
- pomniki, posągi, obeliski, obrazy i tablice poświęcone św. Stanisławowi BM – 2 pkt.
- inne obiekty (cmentarze, ulice, skwery itp.) noszące imię św. Stanisława BM – 1 pkt.
- Grupa I.
- Za udział w procesji św. Stanisława odbywającej się w Krakowie corocznie w niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława zdobywający odznakę otrzymuje jednorazowo 10 pkt. bonusowych. Punkty za udział w procesji można otrzymać ponownie, podczas zdobywania kolejnego stopnia odznaki.
- W przypadku grupy obiektów przysługuje punktacja jako jeden obiekt o najwyższej wartości punktowej.
- Na każdy stopień odznaki wymagane jest odwiedzenie co najmniej jednego obiektu z Grupy I., przy czym punkty uzyskane za zwiedzanie tych obiektów mogą stanowić nie więcej niż 50% ogółu punktów zebranych na poszczególne stopnie odznaki.
- Miejsca i obiekty oraz uczestnictwo w wydarzeniach zaliczone na jeden stopień odznaki nie będą zaliczane na wyższe stopnie odznaki.
- Punkty uzyskane podczas zdobywania odznaki mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na dowolnym nośniku pamięci masowej, np. na płycie CD-R, DVD-R, BD-R, lub w pamięci USB (pendrivie), a także udostępnienie dokumentacji zdobywanej odznaki w inny sposób np. przesłanie e-mailem, lub wskazanie linku do odpowiedniego pliku na dysku zewnętrznym.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz odbytych wędrówek, który powinien zawierać datę wycieczki, potwierdzenia terenowe lub członków kadry programowej PTTK (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce) oraz instruktorów harcerskich, nauczycieli i kierowników wycieczek. Honorowane będą również odciski pieczęci ze zwiedzanych obiektów lub miejscowości, w których się znajdują oraz bilety wstępu do obiektów. W przypadku pomników, posągów, obelisków, obrazów i tablic należy podać krótki opis obiektu (w tym treść napisu), a w przypadku ulic, placów i skwerów należy podać ich lokalizację.
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3 mogą być zastąpione ogólnym opisem obiektu, szkicem, rysunkiem, samodzielnie wykonaną fotografią lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z obowiązku uzyskania potwierdzeń zwolnieni są wszyscy członkowie kadry programowej PTTK: przewodnicy, przodownicy i instruktorzy oraz organizatorzy turystyki (należy podać rodzaj uprawnień i nr legitymacji).
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o odznakę osobiście oglądał i poznał miejsca i obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania odznaki, książeczkę-kronikę należy przesłać na adres korespondencyjny: Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając zaadresowaną kopertę zwrotną na list polecony (bez znaczków) oraz wymaganą opłatę za przesyłkę i odznakę lub potwierdzenie dokonanej wpłaty.
- Osoba zdobywająca odznakę, przedkładająca książeczkę-kronikę do weryfikacji, ponosi pełną odpowiedzialność za prawdziwość zawartych tam informacji.
- Przed przedłożeniem książeczki-kroniki do weryfikacji należy sporządzić zestawienie spełnienia warunków regulaminowych zawierające: datę wycieczki, miejscowość, lokalizację, rodzaj zwiedzanego obiektu lub wydarzenia, w którym brał udział zdobywający odznakę oraz punktację.
- W przypadku weryfikacji wyższych stopni odznaki należy dołączyć zestawienie spełnienia warunków regulaminowych załączone przy weryfikacji poprzednich stopni odznaki.
- Przewiduje się możliwość wykorzystania dla celów krajoznawczych, informacji o św. Stanisławie oraz związanych z nim miejscach i obiektach, zawartych w książeczce-kronice odznaki.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- Odznakę można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna Międzynarodowej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika”.
- W uznaniu wybitnych zasług na rzecz popularyzowania życia i działalności św. Stanisława lub tradycji Orderu Świętego Stanisława Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały nadać Honorową Międzynarodową Odznakę Krajoznawczą PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika” z pominięciem wymogów niniejszego Regulaminu.
- Honorową Międzynarodową Odznakę Krajoznawczą PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika” wręcza się wraz z okolicznościowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
- Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie zastrzega sobie prawo wykorzystania nadesłanych materiałów celem stworzenia ogólnopolskiego wykazu miejsc i obiektów związanych z postacią św. Stanisława BM.
- Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej Międzynarodowej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika” powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej Międzynarodowej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika” wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 26 kwietnia 2021 r. i obowiązuje od dnia 1 maja 2021 r. Tym samym traci moc Regulamin odznaki uchwalony 27 kwietnia 2015 r., który wszedł w życie z dniem 8 maja 2015 r., w 250. rocznicę ustanowienia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Orderu Świętego Stanisława.
- Odznaki zdobyte przed dniem 1 maja 2021 r. zachowują swoją ważność.
- Osoby, które zaczęły zdobywać odznakę według Regulaminu z 2015 r. mogą kontynuować zdobywanie danego stopnia odznaki na poprzednio obowiązujących zasadach. Przy zdobywaniu kolejnych stopni odznaki obowiązują zapisy niniejszego Regulaminu.
- Regulamin i wzór graficzny Międzynarodowej Odznaki Krajoznawczej PTTK „Śladami Świętego Stanisława Biskupa Męczennika” opracowali członkowie Wielkiej Kapituły Królewskiego Orderu Świętego Stanisława BM: Roman Henryk Orlicz GCCStS – Wielki Radca KOŚSBM, Instruktor Krajoznawstwa Polski (IKP), Instruktor Ochrony Przyrody (IOP) i Przodownik Turystyki Pieszej (PTP) II st. oraz dr Norbert Wojtowicz GCCStS – Wielki Heraldyk KOŚSBM.
Wszelkich informacji o Odznace udziela Roman Henryk Orlicz, tel. (+48) 501-094-576, e-mail: romi@o2.pl.