Szlak architektury drewnianej – Małopolska PTTK OW Kraków
Aktywna
S: 5
Regiony:
Małopolskie
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia ogólne
- Odznaka krajoznawcza „Szlak Architektury Drewnianej – Małopolska” jest ogólnodostępną krajoznawczą odznaką regionalną ustanowioną przez Oddział Wojskowy PTTK im. gen J. Bema w Krakowie i Oddział PTTK w Bochni.
- Celem odznaki jest popularyzacja Szlaku Architektury Drewnianej na terenie województwa małopolskiego oraz wiedzy o Małopolsce i jej walorach turystyczno–krajoznawczych.
- Odznaka krajoznawcza „Szlaku Architektury Drewnianej – Małopolska” jest ustanowiona w 5 stopniach:
- popularnym
- brązowym
- srebrnym
- złotym
- złotym z diamentem.
- Przyznanie odznaki krajoznawczej „Szlaku Architektury Drewnianej – Małopolska” następuje po weryfikacji kroniki krajoznawczej prowadzonej w dowolnej formie lub ewidencji wycieczek prowadzonej w książeczkach odznak krajoznawczych PTTK.
- Odznakę przyznają i prowadzą ewidencję przyznanych odznak:
- Oddział Wojskowy PTTK im. gen J. Bema, 31–029 Kraków, ul. Zyblikiewicza 1, tel. 012 455 12 0
- Oddział PTTK – BOCHNIA 32–700 Bochnia, ul. Bernardyńska 10, tel. 014 6122762.
- Odznaka zdobywana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- Oddział Wojskowy PTTK im. gen J. Bema w Krakowie oraz Oddział PTTK w Bochni za szczególne zasługi w ochronie i promocji zabytków może przyznać osobie fizycznej lub prawnej dowolny stopień odznaki krajoznawczej „Szlaku Architektury Drewnianej – Małopolska” honorowo z pominięciem wymogów § II punkt 3.
II. Warunki zdobycia odznaki
- Odznakę mogą zdobywać osoby, które ukończyły 7 lat.
- Odznakę zdobywa się według kolejności stopni. Następny kolejny stopień można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu warunków stopnia bezpośrednio niższego.
-
Do zdobycia odznaki w poszczególnych stopniach wymagane jest poznanie określonej liczby obiektów z katalogu Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego skreślono – oraz innych zabytkowych obiektów drewnianych województwa.
Na stopień:- popularny – poznanie 15 obiektów (w tym: 1 obiekt z listy UNESCO)
- brązowy – poznanie 30 obiektów (w tym: 1 skansen i 1 obiekt z listy UNESCO)
- srebrny – poznanie 50 obiektów (w tym: 2 skanseny i 1 obiekt z listy UNESCO)
- złoty – poznanie 100 obiektów (w tym: 3 skanseny i 1 obiekt z listy UNESCO)
- złoty z diamentem – poznanie 200 obiektów (w tym: 5 skansenów i wszystkich obiektów z listy UNESCO)
-
Nadwyżka zaliczanych obiektów krajoznawczych zdobytych na jeden stopień odznaki przechodzi po weryfikacji na stopień wyższy.
- Okres zdobywania poszczególnych stopni odznaki jest dowolny.
- Odznaka może być zdobywana podczas indywidualnych wędrówek po województwie lub w czasie wycieczek, rajdów, zlotów i innych imprez organizowanych przez PTTK, zakłady pracy, szkoły, parafie, organizacje itp.
- Odznaka może być zdobywana równocześnie z innymi odznakami krajoznawczymi i odznakami turystyki kwalifikowanej.
- Potwierdzeniem pobytu lub zwiedzenia obiektu może być np: odcisk pieczątki z nazwš miejscowości lub obiektu, wklejony bilet wstępu, zdjęcie zdobywającego odznakę na tle obiektu itp. Na wycieczkach zbiorowych zwiedzenie obiektu mogą potwierdzić przewodnicy turystyczni i kadra programowa PTTK (przodownicy, instruktorzy) pod warunkiem, że biorą udział w wycieczce i zwiedzaniu obiektu. Potwierdzenia mogą też dokonywać instruktorzy krajoznawstwa na podstawie ustnego sprawozdania ubiegającego się o przyznanie odznaki (dotyczy tylko odznak w stopniu popularnym i brązowym).
- Weryfikacji kronik dokonują wyznaczone przez poszczególne Oddziały zespoły weryfikacyjne.
III. Postanowienia ogólne
- Obiekty architektury drewnianej zaliczane na stopnie: popularny, brązowy, srebrny, złoty można zaliczyć tylko jeden raz.
- Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK im. gen J. Bema w Krakowie oraz Zarządu Oddziału PTTK w Bochni.
- Odznaka i regulamin jej przyznawania został wprowadzony uchwałą Zarządu Wojskowego Oddziału PTTK im. gen. J. Bema w Krakowie nr 82/42/08/2009 z dnia 14 sierpnia 2009r. oraz uchwałą Zarządu Oddziału PTTK w Bochni nr 5/2009 z dnia 2 września 2009 r.