Szlakami Napoleona i jego żołnierzy PTTK Szamotuły
Nieaktywna
S: 3
01.01.2006–31.12.2015
Regiony:
Polska
Kategorie:
Wojny, bitwy i powstania
Stopnie
Regulamin
ŹródłoZ okazji przypadającej w 2006 r. dwusetnej rocznicy pobytu Cesarza Napoleona na Ziemiach Polskich i zwycięskiego powstania wielkopolskiego, mając na względzie szczególny sentyment Polaków do osoby Cesarza Francuzów i towarzyszącej mu legendy napoleońskiej, związanej z nadzieją na odzyskanie u jego boku utraconej w wyniku zaborów niepodległości, Zarząd Oddziału PTTK w Szamotułach ustanawia okolicznościową odznakę "Szlakami Napoleona i Jego Żołnierzy".
- Celem odznaki jest popularyzacja miejsc związanych z pobytem cesarza Napoleona na ziemiach polskich oraz miejsc związanych z jego polskimi podkomendnymi, a także wiedzy o związanych z tym okresem dziejów naszej Ojczyzny faktach historycznych.
- Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota. Można ją zdobywać w latach 2006 - 2015, w kolejności stopni, niezależnie od wieku osoby zdobywającej. W ciągu jednego roku można zdobyć maksymalnie jeden stopień odznaki.
- Warunkiem zdobycia każdego stopnia odznaki jest:
- grupa I - odwiedzenie miejscowości i obiektów związanych z pobytem cesarza Napoleona,
- grupa II - odwiedzenie miejscowości i obiektów związanych z polskimi podkomendnymi cesarza Napoleona,
- grupa III - zwiedzenie miejsc i obiektów związanych z walkami toczonymi przez wojska napoleońskie na ziemiach polskich,
- grupa IV - odwiedzenie muzeów, pomników, mogił, a także ekspozycji związanych z wydarzeniami epoki napoleońskiej na ziemiach polskich oraz postaciami polskich podkomendnych Napoleona,
- grupa V - udział w imprezach nawiązujących do rocznicy wydarzeń epoki napoleońskiej oraz postaci polskich podkomendnych Napoleona (rajdy, inscenizacje, wycieczki, odczyty, wystawy itp.), przebycie szlaków turystycznych noszących nazwy związane z tradycją napoleońską.
- Warunkiem zdobycia odznaki w stopniu brązowym jest zwiedzenie 10 obiektów zgodnie z tabelą wymagań w pkt. 7 regulaminu, położonych w co najmniej 3 miejscowościach.
- Warunkiem zdobycia odznaki w stopniu srebrnym jest zwiedzenie kolejnych 20 obiektów zgodnie z tabelą wymagań w pkt. 7 regulaminu, położonych w co najmniej 6 miejscowościach.
- Warunkiem zdobycia odznaki w stopniu złotym jest zwiedzenie kolejnych 30 obiektów zgodnie z tabelą wymagań w pkt. 7 regulaminu, położonych w co najmniej 10 miejscowościach, na terenie trzech województw.
- Minimalna liczba wymagań do spełnienia:
Grupa Stopień Brązowy Srebrny Złoty Grupa I 1 2 3 Grupa II 1 2 3 Grupa III - 1 1 Grupa IV 1 2 3 Grupa V - 1 2 Ogółem wymaganych obiektów 10 20 30 - Obiekt zaliczony do jednej grupy, nie może być zaliczony ponownie przy zdobywaniu wyższego stopnia odznaki. Ograniczenie to nie dotyczy udziału w kolejnej imprezie nawiązującej tematycznie do okresu napoleońskiego lub postaci historycznych z tamtych czasów.
- Przebycie szlaku turystycznego noszącego imię postaci historycznej lub wydarzeń związanych z czasami napoleońskimi na ziemiach polskich lub Legendą Napoleońską jest równoważne spełnieniu 1 normy pod warunkiem pokonania pieszo min. 5 km odcinka szlaku, rowerem min. 10 km odcinka szlaku lub uzyskaniu 10 pkt. według regulaminu innej odznaki turystyki kwalifikowanej.
- Odznakę można zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej i krajoznawczych. Odznaka w stopniu złotym może być nadawana honorowo osobom szczególnie zasłużonym dla popularyzacji turystyki i krajoznawstwa.
- Odznakę weryfikuje i przyznaje Referat Weryfikacyjny Oddziału PTTK w Szamotułach i upoważnione przez niego referaty na terenie kraju. Przy weryfikacji korespondencyjnej należy załączyć zaadresowaną kopertę oraz znaczki pocztowe na przesyłkę zwrotną.
- Interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi Oddziału PTTK w Szamotułach.