Szlakami Powstania Wielkopolskiego PTTK Luboń
Aktywna
S: 5
Regiony:
Wielkopolskie
Kategorie:
Wojny, bitwy i powstania
Stopnie




Regulamin
Źródło KopiaI. Postanowienia ogólne
- Celem Odznaki jest propagowanie wiedzy o zmaganiach Polaków o wolność Ojczyzny w zwycięskim zrywie powstańczym w latach 1918 i 1919, propagowanie uczuć patriotycznych wśród turystów, szczególnie zaś wśród w młodzieży.
- Odznaka posiada 5 stopni: popularny, brązowy, srebrny, złoty oraz złoty z wawrzynem.
- Odznakę zdobywa się w kolejności stopni. Zdobycie odznaki popularnej nie jest obowiązkowe.
II. Warunki zdobywania odznaki
- Warunkiem zdobycia odznaki jest:
- zwiedzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego lub innego muzeum, w którym znajduje się dział poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu 1918/1919,
- odwiedzenie wymaganej dla danego stopnia odznaki liczby miejsc pomięci Powstania.
- Odznakę można zdobywać po ukończeniu 8 roku życia podczas dowolnego rodzaju wycieczek.
- Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.
- Wymagana liczba zwiedzanych miejsc (obiektów) na poszczególne rodzaje odznaki:
- Popularna - 10, w tym maksymalnie 8 w Poznaniu,
- Brązowa - 30, w tym maksymalnie 10 w Poznaniu,
- Srebrna - 50, w tym maksymalnie 10 w Poznaniu,
- Złota - 90, w tym min. 5 poza woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
- Złota z wawrzynem - 90, obiekty muszą obejmować wszystkie rodzaje frontów.
- Obiekty wymienione są w publikacji Pawła Andersa Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego (obecnie nakład wyczerpany). Do punktacji zaliczane będą obiekty nie ujęte w w.w. publikacji, pod warunkiem ich opisania (lokalizacja i zdjęcie).
- Równoważne zliczeniu jednego obiektu jest także przebycie odcinka szlaku pieszego noszącego imię Powstania Wielkopolskiego lub jego bohaterów - długość co najmniej 5 km (wymagany jest opis trasy) lub udział w imprezie poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.
III. Weryfikacja
- Podstawą weryfikacji jest "Kronika wycieczek", która może być prowadzona w dowolnej formie według uznania zdobywającego (stanowi własność zdobywającego). Do tego celu mogą być także wykorzystane książeczki wycieczek turystyki kwalifikowanej. Kronika powinna zawierać dane osobowe zdobywającego odznakę, daty wycieczek, nazwa miejscowości z podaniem obiektu i potwierdzeniem w formie pieczątki, biletu wstępu, podpisu przewodnika, przodownika, instruktora lub kierownika wycieczek szkolnych. Wystarczającym potwierdzeniem jest również wykonanie własnego opisu zwiedzanych obiektów, zdjęcia lub szkice.
- Na końcu wpisów na dany stopień odznaki należy sporządzić zestawienie spełnionych warunków regulaminu: podać nazwę miejscowości i liczbę miejsc w niej zwiedzonych.
- Na dany stopień odznaki nie mogą być zaliczane obiekty zaliczane wcześniej na inny stopień odznaki "Szlakami Powstania Wielkopolskiego".
- Celem zweryfikowania odznaki "Kronikę wycieczek" należy złożyć bezpośrednio lub przesłać na adres: Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego ul. Zabikowaka 60 62-031 Luboń można też przekazać za pośrednictwem Poznańskiego Oddziału PTTK (Stary Rynek 89, 61-773 Poznań)
- Odznaka przekazywana w trybie regulaminowym jest odpłatna. Osoby przesyłające "Kronikę" drogą pocztową powinny dołączyć kopertę z adresem zwrotnym i znaczkiem pocztowym.
IV. Postanowienia końcowe
- Regulamin Odznaki Krajoznawczej "Szlakami Powstania Wielkopolskiego" ustanowiony został przez Oddziały PTTK ,,Szlak Brdy" w Bydgoszczy i Poznański w roku 1998.
- Niniejszy regulamin został zmieniony po konsultacjach z Komisją Krajoznawczą Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK i Zarządem Korporacji.
- Wiodącym Oddziałem w zakresie weryfikacji i przyznawania odznak "Szlakiem Powstania Wielkopolskiego" z upoważnienia Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów jest Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu (ul. Zabikowaka 60, 62-031 Luboń).
- Interpretacja regulaminu odznaki należy do oddziału weryfikującego.
- Regulamin w obecnej formie obowiązuje od 1 kwietnia 2003 r.