Szlakiem Akademii, Politechnik i Uniwersytetów PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 4
Regiony:
Polska
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Odznaka Krajoznawcza PTTK „Szlakiem Akademii, Politechnik i Uniwersytetów” (zwana dalej odznaką) została ustanowiona w 2009 r. – „Roku Dzieci i Młodzieży w PTTK” z okazji 90-lecia zorganizowanej działalności krajoznawczo-turystycznej w szkolnictwie polskim i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Celem odznaki jest popularyzacja walorów naukowych, krajoznawczych i historycznych oraz współczesnego dorobku wyższych uczelni w Polsce.
- Ustanawia się cztery stopnie odznaki, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- Popularna,
- Brązowa,
- Srebrna,
- Złota.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana odznaka określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Ogniwa organizacyjne PTTK, działacze i członkowie PTTK powinni czuwać nad rzetelnością zdobywania odznaki i jej odpowiednią rangą.
II. Warunku zdobywania odznaki
- Odznakę może zdobyć każdy kto ukończył 7 lat i spełni warunki określone niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni odznaki nie jest ograniczony.
- Wyższe stopnie odznaki można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy odznaki.
- Obiekty zwiedzone ponad normę, ustaloną dla danego stopnia odznaki, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet odznaki udokumentowanych obiektów zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem odznaki i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Podstawą przyznania odznaki jest zwiedzenie ustalonej dla danego stopnia odznaki liczby obiektów wymienionych w załączniku do Regulaminu.
- Odznakę można zdobywać podczas dowolnych wycieczek, np. krajoznawczych lub autokarowych oraz uprawiając dowolną dyscyplinę turystyki kwalifikowanej.
- Odznakę zdobywa się zwiedzając określoną w tabeli liczbę obiektów uczestnicząc w indywidualnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych.
Grupa Rodzaj obiektów Stopień odznaki Popularny Brązowy Srebrny Złoty I Akademie 2 3 7 10 II Politechniki 1 2 3 8 III Uniwersytety 2 5 10 12 ŁĄCZNA LICZBA OBIEKTÓW 5 10 20 30 - Kolejność i dobór zwiedzanych akademii, politechnik i uniwersytetów jest dowolna, z tym, że na każdy stopień odznaki należy zaliczyć obiekty ze wszystkich wymaganych grup.
- Obiekty zaliczone na jeden stopień odznaki nie są zaliczane na wyższe stopnie odznaki.
- Punkty uzyskane podczas zdobywania odznaki mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie odznaki jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na dowolnym nośniku pamięci masowej, np. na płycie CD-R, DVD-R, BD-R, lub w pamięci USB (pendrivie), a także udostępnienie dokumentacji zdobywanej odznaki w inny sposób np. przesłanie e-mailem, lub wskazanie linku do odpowiedniego pliku na dysku zewnętrznym.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz odbytych wypraw, który powinien zawierać datę wycieczki, rodzaj i nazwę zwiedzanej uczelni, potwierdzenia w formie odcisku pieczęci ze zwiedzanych obiektów. Honorowane będą również potwierdzenia członków kadry programowej PTTK (przewodnicy, przodownicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień).
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3. można zastąpić opisem uczelni, samodzielnie wykonaną fotografią, lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z obowiązku uzyskania potwierdzeń zwolnieni są wszyscy członkowie kadry programowej PTTK: przewodnicy, przodownicy i instruktorzy oraz organizatorzy turystyki (należy podać rodzaj uprawnień i nr legitymacji).
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o odznakę osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania odznaki, książeczkę-kronikę należy przesłać na adres korespondencyjny: Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając zaadresowaną kopertę zwrotną na list polecony (bez znaczków) oraz wymaganą opłatę za przesyłkę i odznakę lub potwierdzenie dokonanej wpłaty.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej odznaki i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- Odznaka przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- Odznakę można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna OK PTTK „Szlakiem Akademii, Politechnik i Uniwersytetów”.
- Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa oraz szkolnictwa polskiego odznakę w dowolnym stopniu honorowo z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
- Odznakę przyznaną honorowo wręcza się wraz z pamiątkowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie odznaki odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania odznaki, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
- Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej OK PTTK „Szlakiem Akademii, Politechnik i Uniwersytetów” powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej OK PTTK „Szlakiem Akademii, Politechnik i Uniwersytetów” wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 26 kwietnia 2021 r. i obowiązuje od dnia 1 maja 2021 r. Tym samym traci moc Regulamin z dnia 28 września 2009 r.
- Odznaki zdobyte przed dniem 1 maja 2021 r. zachowują swoją ważność.
- Osoby, które zaczęły zdobywać odznakę według Regulaminu z 28 września 2009 r. mogą kontynuować zdobywanie danego stopnia odznaki na poprzednio obowiązujących zasadach. Przy zdobywaniu kolejnych stopni odznaki obowiązują zapisy niniejszego Regulaminu.
Regulamin opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski (IKP), Instruktor Ochrony Przyrody (IOP) i Przodownik Turystyki Pieszej (PTP) II st.
Wszelkich informacji o odznace udziela autor, tel. (+48-0) 501-094-576, e-mail: romi@o2.pl.
Załącznik 1
ŹródłoI. Akademie
Akademie Sztuk Pięknych
- Gdańsk – Akademia Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6.
- Katowice – Akademia Sztuk Pięknych, ul. Raciborska 37.
- Kraków – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, pl. Jana Matejki 13.
- Łódź – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego (d. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych), ul. Wojska Polskiego 121.
- Poznań – Akademia Sztuk Pięknych, al. Marcinkowskiego 29.
- Warszawa – Akademia Sztuk Pięknych (najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce), ul. Krakowskie Przedmieście 5.
- Wrocław – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, ul. Plac Polski 3/4.
Akademie medyczne
- Gdańsk – Akademia Medyczna (najstarsza samodzielna wyższa uczelnia medyczna w Polsce), ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3A.
- Szczecin – Pomorska Akademia Medyczna, ul. Rybacka 1.
- Wrocław – Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, ul. Pasteura 1.
Akademie muzyczne
- Bydgoszcz – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, ul. Juliusza Słowackiego 7.
- Gdańsk – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki, ul. Łąkowa 1/2.
- Katowice – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3.
- Kraków – Akademia Muzyczna, ul. Św. Tomasza 43.
- Łódź – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, ul. Gdańska 32.
- Poznań – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87.
- Wrocław – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, pl. Jana Pawła II 2.
Akademie pedagogiczne
- Częstochowa – Akademia im. Jana Długosza, ul. Jerzego Waszyngtona 4/8.
- Siedlce – Akademia Podlaska, ul. Stanisława Konarskiego 2.
- Słupsk – Akademia Pomorska (d. Pomorska Akademia Pedagogiczna), ul. Arciszewskiego 22A.
- Warszawa – Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (najstarsza uczelnia pedagogiczna w Polsce), ul. Szczęśliwicka 40.
Akademie wojskowe
- Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, ul. Śmidowicza 69.
- Warszawa – Akademia Obrony Narodowej, al. gen. Antoniego „Montera” Chruściela 103.
- Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT), ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2.
Akademie wychowania fizycznego
- Gdańsk – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego, ul. Kazimierza Górskiego 1.
- Katowice – Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, ul. Mikołowska 72A.
- Kraków – Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha, al. Jana Pawła II 78.
- Poznań – Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, ul. Królowej Jadwigi 27/39.
- Warszawa – Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, ul. Marymoncka 34.
- Wrocław – Akademia Wychowania Fizycznego, al. Ignacego Jana Paderewskiego 35.
Inne akademie
- Bielsko-Biała – Akademia Techniczno-Humanistyczna (ATH), ul. Willowa 2.
- Gdynia – Akademia Morska, ul. Morska 81-87.
- Katowice – Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego, ul. 1 Maja 50.
- Kraków – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica (AGH), al. Adama Mickiewicza 30.
- Kraków – Papieska Akademia Teologiczna (PAT), ul. Kanonicza 25.
- Szczecin – Akademia Morska, ul. Wały Chrobrego 1-2.
- Warszawa – Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, ul. Miodowa 22/24.
- Warszawa – Chrześcijańska Akademia Teologiczna (ChAT), ul. Miodowa 21C.
- Warszawa – Szkoła Główna Handlowa (d. SGPIS – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce), al. Niepodległości 162.
- Warszawa – Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP), ul. Juliusza Słowackiego 52/54.
II. Politechniki
- Białystok – Politechnika Białostocka, ul. Wiejska 45A.
- Częstochowa – Politechnika Częstochowska, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 69.
- Gdańsk – Politechnika Gdańska (PG), ul. Gabriela Narutowicza 11/12.
- Gliwice – Politechnika Śląska, ul. Akademicka 2A.
- Kielce – Politechnika Świętokrzyska, al. 1000-lecia Państwa Polskiego 7.
- Koszalin – Politechnika Koszalińska (d. Wyższa Szkoła Inżynierska), ul. Śniadeckich 2.
- Kraków – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, ul. Warszawska 24.
- Lublin – Politechnika Lubelska, ul. Nadbystrzycka 38D.
- Łódź – Politechnika Łódzka, ul. Stefana Żeromskiego 116.
- Opole – Politechnika Opolska (PO), ul. Stanisława Mikołajczyka 5.
- Poznań – Politechnika Poznańska, pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5.
- Radom – Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego, ul. Jacka Malczewskiego 29.
- Rzeszów – Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (PRz), ul. Wincentego Pola 2.
- Warszawa – Politechnika Warszawska (PW), pl. Politechniki 1.
- Wrocław – Politechnika Wrocławska (największa uczelnia techniczna w Polsce), Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27.
III. Uniwersytety
- Białystok – Uniwersytet w Białymstoku (UwB), ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14.
- Białystok – Uniwersytet Medyczny (UMB), ul. Jana Kilińskiego 1.
- Bydgoszcz – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (UKW; d. Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego), ul. Jana Chodkiewicza 30.
- Bydgoszcz – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, ul. Ks. Augustyna Kordeckiego 20.
- Gdańsk – Uniwersytet Gdański (UG), ul. Jana Bażyńskiego 1A.
- Katowice – Śląski Uniwersytet Medyczny (d. Śląska Akademia Medyczna), ul. ks. Józefa Poniatowskiego 15.
- Katowice – Uniwersytet Śląski (UŚ), ul. Bankowa 12.
- Kielce – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (d. Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego), ul. Stefana Żeromskiego 5.
- Kraków – Uniwersytet Ekonomiczny (UEK), ul. Rakowicka 27.
- Kraków – Uniwersytet Jagielloński (UJ), Collegium Novum ul. Gołębia 24.
- Kraków – Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej (d. Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna), ul. Podchorążych 2.
- Kraków – Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja (d. Wyższa Szkoła Rolnicza), al. Adama Mickiewicza 21.
- Lublin – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL), al. Racławickie 14.
- Lublin – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5.
- Lublin – Uniwersytet Medyczny, al. Racławickie 1.
- Lublin – Uniwersytet Przyrodniczy (d. Akademia Rolnicza), ul. Akademicka 13.
- Łódź – Uniwersytet Łódzki (UŁ), ul. prez. Gabriela Narutowicza 65.
- Łódź – Uniwersytet Medyczny, al. Tadeusza Kościuszki 4.
- Olsztyn – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM), ul. Michała Oczapowskiego 2.
- Opole – Uniwersytet Opolski (UO), pl. Mikołaja Kopernika 11A.
- Poznań – Uniwersytet Ekonomiczny, al. Niepodległości 10.
- Poznań – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM), ul. Henryka Wieniawskiego 1.
- Poznań – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, ul. Aleksandra Fredry 10.
- Poznań – Uniwersytet Przyrodniczy (d. Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego), ul. Wojska Polskiego 28.
- Rzeszów – Uniwersytet Rzeszowski (URz), al. Tadeusza Rejtana 16C.
- Szczecin – Uniwersytet Szczeciński, al. Papieża Jana Pawła II 22A.
- Szczecin – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (ZUT), al. Piastów 17.
- Toruń – Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK), ul. Jurija Gagarina 11.
- Warszawa – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), ul. Nowoursynowska 166.
- Warszawa – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), ul. Dewajtis 5.
- Warszawa – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (d. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina), ul. Okólnik 2.
- Warszawa – Uniwersytet Warszawski (UW), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
- Warszawa – Warszawski Uniwersytet Medyczny (największa uczelnia medyczna w Polsce), ul. Żwirki i Wigury 61.
- Wrocław – Uniwersytet Ekonomiczny (d. Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego), ul. Komandorska 118/120.
- Wrocław – Uniwersytet Przyrodniczy, ul. Cypriana Kamila Norwida 25/27.
- Wrocław – Uniwersytet Wrocławski (UWr), pl. Uniwersytecki 1.
- Zielona Góra – Uniwersytet Zielonogórski (UZ), ul. Licealna 9.
Wykaz opracowali Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski oraz Dariusz Maciejak – Instruktor Krajoznawstwa Regionu.