Szlakiem rynków i ratuszy w Polsce PTTK Radlin
Aktywna
S: 4
Regiony:
Polska
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia ogólne
- Celem odznaki “Szlakiem Rynków i Ratuszy w Polsce” jest zapoznanie turystów z pięknem polskich miast i miasteczek.
- Odznakę zdobywać może każdy turysta na wycieczkach pieszych, kolarskich, motorowych lub narciarskich, względnie łącząc różne z wymienionych dyscyplin turystycznych.
- Odznakę można zdobywać równolegle z innymi odznakami turystyczno- krajoznawczymi.
- Odznakę zdobywa się w kolejności stopni od popularnego przez brązowy, srebrny do złotego.
II. Warunki zdobywania odznaki
- Odznakę można zdobywać po ukończeniu 6 roku życia.
- Czas zdobywania odznaki jest dowolny.
- Potwierdzenia pobytu należy zbierać w książeczkach turystyki kwalifikowanej lub w samodzielnie wykonanych kronikach. Forma kroniki jest dowolna.
- Ubiegający się o odznakę powinien udokumentować zwiedzenie wymaganej ilości miast uzyskując odcisk pieczątki w książeczce lub kronice. Pieczątkę należy uzyskać obowiązkowo w ratuszu lub na rynku danego miasta (inne potwierdzenia nie będą uwzględniane).
- Raz zwiedzane miasto nie może być zaliczone powtórnie na wyższy stopień odznaki.
- W przypadku gdy miasto nie posiada rynku ani ratusza nie może być zaliczane przy zdobywaniu powyższej odznaki.
- Gdy miasto posiada więcej rynków lub ratuszy to w przypadku gdy jest obowiązkowym należy potwierdzić ratusz opisany w kanonie, jeżeli nie to zwiedzający wybiera który ratusz lub rynek potwierdza.
- Jeżeli liczba zwiedzanych miast przekroczy określoną dla danego stopnia, nadwyżkę zalicza się do odznaki wyższego stopnia.
- Wymagana ilość zwiedzanych miast na poszczególne stopnie odznaki:
Stopień Obowiązkowe Pozostałe Suma popularny 5 10 15 brązowy 10 20 30 srebrny 15 30 45 złoty 20 40 60
III. Weryfikacja
- Weryfikacji odznaki dokonuje się na podstawie kroniki zawierającej spełnienie warunków odpowiedniego stopnia odznaki.
- Kroniki należy nadsyłać na adres: Oddział PTTK Radlin Ul. Korfantego 52, 44-310 RADLIN e-mail sokol@radlin.pl lub TYTKO BOGDAN Ul. Podleśna 38, 44-282 CZERNICA e-mail botytko@interia.pl
- W wyżej wymienionym miejscu będzie można nabyć odznaki.
- Turyści spoza Radlina przesyłają kronikę na podany adres drogą pocztową, załączając zaadresowaną kopertę ze znaczkiem na przesyłkę zwrotną. Odznakę można otrzymać pocztą – koszt odznaki i przesyłki pokrywa kupujący.
IV. Postanowienia końcowe
- Odznaka została ustanowiona z inicjatywy Komisji Turystyki Kolarskiej “SOKÓŁ” Radlin w Radlinie przy współpracy Komisji Krajoznawczej Oddziału PTTK w Radlinie.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy do Zespołu Weryfikacyjnego Odznaki.
- Zespół Weryfikacyjny Odznaki może przyznać odznakę w stopniu złotym z pominięciem wymogów niniejszego regulaminu.
- Regulamin został zatwierdzony przez Zarząd Oddziału PTTK w Radlinie w dniu 21.02.2007 r. i obowiązuje od 1.03.2007 r.
- Zdobywający odznakę wyraża zgodę na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych przez PTTK Radlin w związku ze zdobywaniem i weryfikacją odznaki.
Załącznik 1
ŹródłoKanon krajoznawczy
Województwo dolnośląskie
- Jawor – prawa miejskie otrzymał prawdopodobnie w połowie XIII w., ratusz neorenesansowy z 1897 r., siedziba władz samorządowych i administracyjnych.
- Jelenia Góra – prawa miejskie nadane w połowie XIII w., ratusz klasycystyczny z lat 1744-49 jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych.
- Kłodzko – prawa miejskie nadane w 2 poł. XIII w., ratusz w stylu neorenesansowym nadanym w wyniku ostatniej przebudowy w XIX w., siedziba władz samorządowych i administracyjnych.
- Legnica – prawa miejskie nadane w 1264 r. Stary ratusz – barokowy, przypominający pałac mieści placówki kulturalne, Teatr Dramatyczny i kawiarnię. Nowy ratusz neorenesansowy z lat 1902-05 jest siedzibą władz miejskich.
- Nowa Ruda – prawa miejskie nadane w 1434 r., ratusz eklektyczny z lat 1892-94 jest siedzibą władz miejskich.
- Wałbrzych – prawa miejskie nadane na początku XV w., ratusz neogotycki z 1856 r. jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych.
- Wrocław - prawa miejskie nadane w 1261 r., ratusz – perła średniowiecznej architektury świeckiej – gotycko-renesansowy z XV w., jest siedzibą Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.
Województwo kujawsko-pomorskie
- Chełmno – prawa miejskie nadane w 1233 r., ratusz renesansowy z XVII w., mieści bogato wyposażone Muzeum Ziemi Chełmskiej.
- Toruń - prawa miejskie uzyskał w 1233 r., ratusz gotycki z lat 1391-1401 mieści Muzeum Okręgowe.
- Żnin – prawa miejskie posiada od 1263 r., po ratusz gotyckim z lat 1447-1500 pozostała Wieża mieszcząca Muzeum Ziemi Pałuckiej.
Województwo lubelskie
- Lublin – prawa miejskie otrzymał w 1317 r. Stary ratusz renesansowy z 1495 r. mieści Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego oraz Pałac Ślubów. Nowy ratusz zbudowany w latach 1827-30 jest siedzibą władz miasta.
- Zamość - prawa miejskie od 1580 r., renesansowy ratusz – siedziba Urzędu Miasta należy do najwspanialszych budowli świeckich w Polsce. Zbudowany w latach 1591-1622. W 1992 r. Zamość wpisany został przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.
Województwo lubuskie
- Bytom Odrzański – prawa miejskie ok. 1289 r., ratusz późnorenesansowy z lat 1602- -09 jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych.
- Szprotawa – prawa miejskie od połowy XIII w., ratusz gotycko-barokowy z XIV w. Unikatowy, dwuwieżowy ratusz jest siedzibą władz miasta i gminy.
- Świebodzin – prawa miejskie nadane na początku XIV w., ratusz renesansowy z 1541 r jest siedzibą Muzeum Regionalnego.
- Zielona Góra – prawa miejskie od 1323 r., ratusz wielokrotnie przebudowywany, w 1801 r. otrzymał klasycystyczną elewację przetrwała do dziś. Jest siedzibą władz miejskich, Urzędu Stanu Cywilnego, mieści również winiarnię i restaurację.
Województwo łódzkie
- Łowicz – prawa miejskie od 1419 r., ratusz klasycystyczny z lat 1825-28 jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych.
- Łódź - prawa miejskie od 1423 r., ratusz klasycystyczny z 1827 r., siedziba Archiwum Miejskiego.
- Skierniewice – prawa miejskie od 1457 r., ratusz zbudowany w latach 1846-47 jest siedzibą władz miejskich.
Województwo małopolskie
- Biecz - prawa miejskie od 1363 r., ratusz zbudowany w stylu gotyckim w XV w., wielokrotnie przebudowywany, obecnie klasycystyczny z renesansową wieżą zegarową – siedziba władz miasta.
- Kraków – prawa miejskie nadane w 1257 r., wieża ratuszowa pozostałość po rozebranym w 1817 r. gotycko-renesansowym ratuszu. W wieży mieści się kawiarnia, Teatr Satyry “Maszkaron” oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
- Nowy Sącz - prawa miejskie posiada od 1292 r., ratusz eklektyczny z lat 1895-97 jest siedzibą władz miejskich.
- Tarnów – prawa miejskie otrzymał w 1330 r., ratusz gotycko-renesansowy z tabej połowy XIV w. przebudowany w XVI w., obecnie Muzeum Okręgowe.
Województwo mazowieckie
- Błonie – prawa miejskie od 1380 r., ratusz klasycystyczny zbudowany w 1843 r. jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Błonie.
- Ciechanów - prawa miejskie nadane w połowie XIV w., ratusz neogotycki z 1844 r., Siedziba władz miejskich i Urzędu Stanu Cywilnego.
- Płock – prawa miejskie od 1237 r., ratusz klasycystyczny budowany w latach 1824-27, jest siedzibą władz miejskich.
- Siedlce – prawa miejskie nadane w 1547 r., ratusz barokowo-klasycystyczny z 1771 r. jest użytkowany przez Muzeum Okręgowe.
- Szydłowiec – prawa miejskie od 1427 r., ratusz późnorenesansowy budowany w latach 1602-29 jest siedzibą władz miejskich, Urzędu Stanu Cywilnego i kawiarni.
Województwo opolskie
- Brzeg – prawa miejskie od 1248 r., ratusz renesansowy budowany w latach 1570-77 jest siedzibą Rady Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego, restauracji i Galerii Ratuszowej.
- Kluczbork – prawa miejskie od 1276 r., ratusz barokowy z XVIII w., siedziba kilku instytucji, m. in. Urzędu Stanu Cywilnego i biblioteki.
- Namysłów – prawa miejskie od 1249 r., ratusz gotycko-barokowy z XIV w. jest siedzibą władz miejskich.
- Paczków – prawa miejskie nadane w 1254 r., ratusz z neoklasyczną fasadą i renesansową wieżą powstał w wyniku przebudowy w latach 1821-22, siedziba władz miasta.
Województwo podkarpackie
- Jarosław – prawa miejskie od 1375 r., ratusz neorenesansowy zbudowany w latach 1895-96 siedziba władz miasta.
- Leżajsk - prawa miejskie nadane w 1397 r., ratusz eklektyczny z XVIII w., jest siedzibą władz miasta.
- Rzeszów – prawa miejskie od 1354 r., ratusz kilkakrotnie przebudowywany po ostatnim remoncie nadano mu wygląd z przełomu XIX i XX w., obecnie jest siedzibą władz miasta.
Województwo podlaskie
- Białystok – prawa miejskie otrzymał w 1749 r., ratusz stylizowany na barokowy dwór zbudowany w latach 1744-61 mieści Muzeum Podlaskie.
- Suwałki – prawa miejskie od 1720 r., ratusz klasycystyczny z 1844 r., dawniej siedziba władz miejskich, obecnie w remoncie.
Województwo pomorskie
- Gdańsk – prawa miejskie otrzymał w 1236 r., Ratusz Głównego Miasta dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w XVII w., należy do najwspanialszych budowli ratuszowych w Europie, siedziba Muzeum Historii Miasta. Ratusz Starego Miasta renesansowy budowany w latach 1587-95 jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
- Malbork – prawa miejskie od 1276 r., ratusz gotycki budowany w latach 1365-80, siedziba Młodzieżowego Domu Kultury.
- Słupsk – prawa miejskie nadane w 1310 r., ratusz neogotycki z końca XIX w. jest siedzibą władz miasta.
Województwo śląskie
- Bielsko-Biała – prawa miejskie od 1623 r., ratusz secesyjny z lat 1895-97 jest siedzibą władz miasta.
- Częstochowa – prawa miejskie nadane w 1356 r., ratusz klasycystyczny wzniesiony W latach 1828-36 jest siedzibą Muzeum Częstochowskiego.
- Pszczyna – prawa miejskie nadane w 1 połowie XIV w., ratusz z XVIII w. wielokrotnie Przebudowywany jest siedzibą władz miejskich.
- Tarnowskie Góry – prawa miejskie od 1526 r., ratusz neorenesansowy zbudowany w latach 1896-98 jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych.
Województwo świętokrzyskie
- Kielce – prawa miejskie nadane pod koniec XIII w., ratusz klasycystyczny powstał w XIX w., jest władz samorządowych i administracyjnych.
- Sandomierz – prawa miejskie uzyskał w 1286 r., ratusz renesansowy z pozostałościami gotyckimi z połowy XIV w., wielokrotnie niszczony i odbudowywany, siedziba Muzeum Okręgowego.
Województwo warmińsko-mazurskie
- Kętrzyn – prawa miejskie nadane w 1357 r., ratusz eklektyczny budowany w latach 1883-86, siedziba Urzędu Stanu Cywilnego i Kętrzyńskiego Domu Kultury.
- Lidzbark Warmiński – prawa miejskie od 1308 r., ratusz eklektyczny z przełomu XIX i XX w., siedziba władz miasta.
- Olsztyn – prawa miejskie od 1353 r., Ratusz Staromiejski renesansowy budowany w latach 1623-24 , siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Nowy Ratusz neobarokowy z lat 1912-15 jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego i restauracji “Millenium”.
- Orneta - prawa miejskie od 1313 r., ratusz gotycko-barokowy zbudowany pod koniec XIV w., siedziba Urzędu Miasta i Gminy.
- Reszel – prawa miejskie od 1337 r., ratusz zbudowany w latach 1815-16 jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych oraz Urzędu Stanu Cywilnego.
- Szczytno – prawa miejskie nadane w 1723 r., ratusz neoromański zbudowany w latach 1936 -37 jest siedzibą Muzeum Mazurskiego, Urzędu Miasta i Gminy.
Województwo wielkopolskie
- Kalisz – prawa miejskie ok. 1257 r., ratusz z lat 1920-25 jest siedzibą instytucji Samorządowych i administracyjnych Kalisza.
- Leszno – prawa miejskie w 1547 r., barokowy ratusz powstał w latach 1637-39, jest siedzibą władz Leszna.
- Opalenica – prawa miejskie na przełomie XIV i XV w., ratusz eklektyczny z 1897 r. jest siedzibą władz miasta i USC.
- Ostrów Wielkopolski – prawa miejskie na początku XV w., ratusz z 1828 r. jest Siedzibą USC i restauracji.
- Poznań - prawa miejskie w 1253 r., renesansowy ratusz z 1550 r. obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania.
- Rydzyna - prawa miejskie od 1422 r., ratusz barokowy z 1752 r. jest siedzibą władz Samorządowych i administracyjnych Rydzyny.
- Sulmierzyce – prawa miejskie w 1457 r., jedyny w Polsce drewniany ratusz z 1743 r. jest Siedzibą Muzeum Regionalnego.
Województwo zachodnio-pomorskie
- Chojna – prawa miejskie od 1271 r., ratusz gotycki zbudowany w tabej połowie XIV w. Mieści Chojeńskie Centrum Kultury i stylową restaurację.
- Kamień Pomorski – prawa miejskie od 1274 r., gotycki ratusz z przełomu XIII i XIV w. jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych.
- Kołobrzeg – prawa miejskie w 1255 r., ratusz z lat 1829-32 zbudowany na reliktach starego gotyckiego z XIV w., siedziba Rady Miejskiej, USC, Kołobrzeskiego Ośrodka Kultury z galerią sztuki współczesnej.
- Stargard Szczeciński – prawa miejskie od 1253 r., ratusz gotycki początkowo Dom Kupca był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, mieści Radę Miejską, Starostwo Powiatowe i USC.
- Szczecin – prawa miejskie od 1243 r., Ratusz Staromiejski z poł. XV w., siedziba Muzeum Historii Miasta Szczecina, Ratusz Nowego Miasta tzw. Czerwony Ratusz z lat 1875-79 neogotycki jest siedzibą Urzędu Morskiego.
- Wolin – prawa miejskie od 1279 r., ratusz neogotycki z 1881r., mieści władze Wolina oraz bibliotekę publiczną.