Zamki Trzech Narodów PTT Bielsko-Biała
Aktywna
S: 3
Regiony:
Polska
Kategorie:
Zamki i pałace
Stopnie
Regulamin
ŹródłoNa zebraniu Zarządu Oddziału PTT w Bielsku-Białej w dniu 8 lipca 2014 r., z inicjatywy Grzegorza Gierlasińskiego, zaproponowano ustanowienie nowych odznak krajoznawczo-turystycznych PTT za zdobywanie tysięczników i odwiedzanie zamków w Polsce, Czechach i Słowacji. Uchwałę o ustanowieniu odznak podjęto drogą głosowania w tym samym dniu, zatwierdzono również projekt odznak autorstwa Grzegorza Gierlasińskiego.
- Celem odznaki „Zamki Trzech Narodów PTT” (zwanej dalej ZTN PTT) jest zachęcanie do poznawania historii Polski, Czech i Słowacji poprzez odwiedzanie zamków, twierdz i ich ruin oraz do systematycznego uprawiania turystyki i krajoznawstwa.
- ZTN PTT można zdobywać we wszystkich trzech krajach w ciągu całego roku.
-
- O przyznanie ZTN PTT można ubiegać się po spełnieniu warunków niniejszego regulaminu.
- Warunkiem przyznania ZTN PTT dzieciom w wieku do 15 lat jest odbywanie wycieczek pod opieką pełnoletnich, doświadczonych turystów.
-
- Nadzór nad ZTN PTT sprawuje Komisja GOT przy oddziale PTT w Bielsku-Białej (zwana dalej Komisją GOT), która przygotowuje regulamin zdobywania tej odznaki, dokonuje w miarę potrzeby jego korekt i opracowuje wzory dokumentacji.
- Ustalenia Komisji GOT podlegają zatwierdzeniu przez Zarząd PTT Oddział w Bielsku-Białej.
-
- ZTN PTT jest odznaką trójstopniową; ustala się następujące stopnie: brązowy, srebrny i złoty.
- Odznakę zdobywa się w kolejności: brązowy, srebrny, złoty.
- W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień ZTN PTT.
- Każdy stopień odznaki można zdobywać w dowolnej liczbie lat.
- Nadwyżka odwiedzonych obiektów po zweryfikowaniu dowolnego stopnia odznaki w danym roku jest zaliczana na poczet następnego stopnia odznaki.
- Nie zalicza się obiektu, którego zdobycie odbywało się na terenie parku narodowego na trasie, na której ruch turystyczny jest zabroniony oraz powtórnego zdobycia obiektu w trakcie zdobywania ZTN PTT.
- Warunki uzyskania poszczególnych stopni ZTN PTT:
- Na wszystkich trzech stopniach odznaki odwiedza się zamki, twierdze oraz ich ruiny.
- I. stopień brązowy – odwiedzenie 20 obiektów, w tym przynajmniej po jednym w każdym kraju;
- II. stopień srebrny – odwiedzenie 30 obiektów nieodwiedzanych wcześniej, w tym przynajmniej po trzy w każdym kraju;
- III. stopień złoty – odwiedzenie 40 obiektów nieodwiedzanych wcześniej, w tym przynajmniej po pięć w każdym kraju.
- W celu przyznania ZTN PTT w poszczególnych stopniach przedstawia się Komisji GOT „Wykaz zwiedzanych obiektów do ZTN PTT” z poświadczeniami terenowymi, podpisami upoważnionych osób lub zdjęciami dokumentującymi ubiegającego się o odznakę przy lub w zwiedzanym obiekcie. Wykaz można prowadzić w dowolnej formie, także elektronicznej. Wykaz należy przedłożyć do weryfikacji najpóźniej do 31 marca następnego roku.
- Pozytywna weryfikacja wykazu jest świadectwem przyznania ZTN PTT i upoważnia do jej wykupienia.
- Na wszystkich stopniach ZTN PTT zalicza się obiekty odwiedzone od 1 stycznia 2013 r.
- Na wszystkich trzech stopniach odznaki odwiedza się zamki, twierdze oraz ich ruiny.
- Poświadczanie odbycia wycieczek do ZTN PTT:
- Poświadczanie odbycia wycieczek dokonuje się na „Wykazie zwiedzanych obiektów do ZTN PTT” lub w książeczkach GOT PTT.
- Poświadczeniami są: pieczątki z obiektów na trasie, czytelne podpisy przewodników GOT PTT, przodowników turystyki górskiej i ratowników górskich, instruktorów PZA, strażników parków narodowych, kierowników wycieczek. Podpisy powinny być uzupełnione numerem legitymacji i (w przypadku posiadania) pieczątką. Za poświadczenia uważa się również fotografie uwidaczniające ubiegającego się o odznakę wykonane przy lub w zwiedzanym obiekcie.
- Przewodnicy górscy oraz przewodnicy GOT PTT są uprawnieni do potwierdzania odbycia wycieczek w zakresie posiadanych uprawnień na poszczególne krainy górskie nawet jeśli nie byli obecni na wycieczce, jeśli mają przekonanie, że ubiegający się o odznakę odbył ją rzeczywiście, natomiast poza zakresem swoich uprawnień tylko wówczas, gdy brali udział w wycieczce.
- Odmowa poświadczenia odbycia wycieczki powinna być stwierdzona (wraz z uzasadnieniem) na „Wykazie zwiedzanych obiektów do ZTN PTT” lub w książeczce GOT PTT.
- Formularze „Wykaz odwiedzanych obiektów do ZTN PTT”, książeczki GOT PTT, legitymacje i odznaki ZTN PTT wszystkich stopni nabywa się w Oddziale PTT w Bielsku-Białej.
- Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu należy do Komisji GOT.
- Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia zatwierdzenia przez Zarząd PTT Oddział w Bielsku-Białej.