Górska Odznaka Narciarska Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Regiony:
Polska
Stopnie
Regulamin
Źródło KopiaI. Postanowienia ogólne
- Celem ustanowienia narciarskich odznak turystycznych PTTK jest zachęcenie narciarzy do systematycznego i racjonalnego uprawiania turystyki narciarskiej, poznawania ojczystego kraju, podnoszenia ogólnej sprawności fizycznej oraz kształtowania pozytywnych cech charakteru.
- Narciarskie odznaki turystyczne PTTK może zdobywać każdy, kto swoje wycieczki narciarskie odbywa, dokumentuje i weryfikuje zgodnie z wymogami niniejszego regulaminu.
- W każdej wycieczce narciarskiej powinny uczestniczyć minimum dwie osoby. Wycieczki odbywa się na własną odpowiedzialność, przy zachowaniu zasad bezpiecznego i racjonalnego uprawiania turystyki oraz przy przestrzeganiu przepisów dotyczących poruszania się po obszarach chronionych i w rejonach granicy państwowej. Zdobywanie narciarskich odznak turystycznych PTTK przez nieletnich powinno odbywać się w obecności dorosłych opiekunów, a trasy wycieczek powinny być dostosowane do wieku i możliwości fizycznych uczestników.
- Zdobywanie narciarskich odznak turystycznych propaguje i reguluje Komisja Turystyki Narciarskiej Zarządu Głównego PTTK, która uchwala regulaminy i wzory odznak, mianuje przodowników turystyki narciarskiej PTTK, powołuje Centralny Referat Weryfikacyjny oraz terenowe referaty weryfikacyjne odznak narciarskich.
- Ustanawia się następujące narciarskie odznaki turystyczne:
- Dziecięca Odznaka Narciarska PTTK (DON),
- Narciarska Odznaka Młodzieżowa PTTK (NOM),
- Górska Odznaka Narciarska PTTK (GON),
- Nizinna Odznaka Narciarska PTTK (NON),
- Odznaka Narciarska „Za wytrwałość” PTTK (ON „Za wytrwałość”)
- Wysokogórska Odznaka Narciarska PTTK (WON).
IV. Górska Odznaka Narciarska PTTK (GON)
- Górską Odznakę Narciarską PTTK można zdobywać od 11 roku życia podczas wycieczek narciarskich przede wszystkim w polskich górach a także w pasmach górskich Sudetów i Karpat, położonych na obszarach Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej i Ukrainy.
- Ustanawia się trzy rodzaje Górskiej Odznaki Narciarskiej PTTK:
- popularna w kolorze białym,
- mała w stopniach: brązowym, srebrnym i złotym,
- duża w stopniach: srebrnym i złotym.
Poszczególne rodzaje i stopnie GON zdobywa się w kolejności od Górskiej Odznaki Narciarskiej PTTK popularnej do Górskiej Odznaki Narciarskiej PTTK dużej w stopniu złotym. Nie ustala się ograniczeń czasowych przy zdobywaniu poszczególnych rodzajów i stopni GON. W jednym sezonie można zdobyć tylko jedną odznakę z wyjątkiem: GON popularnej i GON małej w stopniu brązowym, które mogą być zdobyte w tym samym sezonie.
- GON popularną i małe GON zdobywa się odbywając punktowane wycieczki narciarskie. Ilość uzyskanych punktów określa się korzystając z tras punktowanych do GOT PTTK, a jeśli trasa wycieczki nie jest tam ujęta, przez wyliczenie wg następującego przelicznika: - 1 punkt za każdy kilometr marszu oraz 1 punkt za każde 100 metrów sumy podejść (zaokrąglenie w górę do jednego punktu przy minimum 501 m przebytej trasy oraz przy minimum 51 m sumy podejść).
- GON popularną i małe GON zdobywa się po uzyskaniu następującej liczby punktów:
- popularna 50 punktów,
- mała brązowa 100 punktów,
- mała srebrna 200 punktów,
- mała złota 300 punktów.
Osoby w wieku od 11 do 16 lat GON popularną zdobywają po zdobyciu Narciarskiej Odznaki Młodzieżowej PTTK. NOM i GON popularna mogą być zdobyte w tym samym sezonie narciarskim, bez możliwości zdobycia GON małej w stopniu brązowym jako trzeciej w tym sezonie.
- GON dużą w stopniu srebrnym zdobywa się przez uczestnictwo w trzech lub więcej kilkudniowych wycieczkach lub rajdach trwających nieprzerwanie co najmniej cztery dni, w dwu lub więcej rejonach górskich określonych w załączniku nr 1 do Regulaminu. Suma uzyskanych punktów nie może być mniejsza niż 300.
- GON dużą w stopniu złotym zdobywa się przez uczestnictwo w czterech lub więcej kilkudniowych wycieczkach lub rajdach trwających nieprzerwanie co najmniej cztery dni, w trzech lub więcej rejonach górskich określonych w załączniku nr 1 do Regulaminu. Suma uzyskanych punktów nie może być mniejsza niż 400.
- Odbywając wycieczki narciarskie należy:
- przestrzegać zasad poruszania się w górach w warunkach zimowych,
- wędrować różnymi trasami i w różnych grupach górskich.
Nie zalicza się punktów uzyskanych podczas wycieczki odbytej tą samą trasą w tym samym kierunku w trakcie zdobywania tego samego stopnia odznaki. W przypadkach uzasadnionych (np. częściowy brak śniegu, oblodzenie) zalicza się do GON przebycie części trasy pieszo, jednak nie więcej niż 1/3 długości trasy.
VIII. Zasady dokumentowania, zdobywania i weryfikowania odznak
- Ubiegający się o narciarskie odznaki turystyczne PTTK prowadzą ewidencję wycieczek i rajdów w „Książeczce odznak narciarskich PTTK” (do nabycia w Oddziałach PTTK).
- Wzór „Książeczki odznak narciarskich PTTK” określa Komisja Turystyki Narciarskiej ZG PTTK. Prawa wydawnicze do książeczki, regulaminu i wszystkich wzorów narciarskich odznak turystycznych PTTK (Załącznik 2.) zastrzeżone są dla Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
- Jeśli trasa wycieczki lub rajdu nie jest udokumentowana potwierdzeniami z terenu (pieczątki schronisk, urzędów, instytucji lub organizatorów imprezy), powinna być wstępnie zweryfikowana przez przodownika turystyki narciarskiej PTTK.
- Weryfikacja i przyznanie DON, NOM, popularnych i małych GON i NON oraz norm ON „Za wytrwałość” (oprócz ostatniej normy i przyznania odznaki) odbywa się w terenowych referatach weryfikacyjnych ON PTTK. Duże GON i NON oraz ON „Za wytrwałość” i WON weryfikuje i przyznaje wyłącznie Centralny Referat Weryfikacyjny Odznak Narciarskich PTTK w Krakowie (WON po uchwale KTN ZG PTTK). Ostateczny termin składania książeczek do weryfikacji upływa 15 maja roku, w którym nastąpiło spełnienie wymogów uzyskania odznaki określonego stopnia lub normy dla ON „Za wytrwałość”.
- W przypadku uzyskania nadwyżki punktów lub kilometrów wymaganych do zdobycia danego stopnia GON lub NON można je zaliczyć do stopnia wyższego, jednak w ilości nie większej niż 50% wymaganej do zdobycia stopnia wyższego.
- W przypadku zdobywania ON „Za wytrwałość” przez posiadacza GON małej w stopniu złotym lub NON małej w stopniu złotym oprócz książeczek zawierających zweryfikowane normy należy dostarczyć do CRW ON książeczkę, w której zweryfikowano GON lub NON małą w stopniu złotym. W przypadku zdobywania ON „Za wytrwałość” przez posiadacza GON lub NON dużej w stopniu złotym wystarczy wpisanie numeru jej weryfikacji do „Książeczki odznak narciarskich PTTK”.
- Weryfikacja odznak narciarskich odbywa się nieodpłatnie. Turyści korzystający przy weryfikacji z drogi pocztowej ponoszą jedynie koszty związane ze zwrotem zweryfikowanych „Książeczek odznak narciarskich PTTK” i ewentualnie zamówionych odznak. Wskazane jest umożliwienie referatowi kontaktu z ubiegającym się o odznaki poprzez załączenie lub wpisanie do książeczki adresu mailowego lub numeru telefonu do kontaktu.
- Odznaki Narciarskie PTTK nabywa się (za okazaniem zweryfikowanej książeczki) w placówkach PTTK zajmujących się sprzedażą odznak turystycznych, z wyjątkiem odznak „Za wytrwałość” i „Wysokogórskiej”, które można kupić tylko w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.
X. Przepisy końcowe
- Interpretacja niniejszego regulaminu oraz rozstrzyganie ewentualnych spraw spornych dotyczących zdobywania narciarskich odznak turystycznych PTTK należy do Komisji Turystyki Narciarskiej ZG PTTK.
- Regulamin niniejszy przyjęty uchwałą nr 31/XIX/2022 Komisji Turystyki Narciarskiej ZG PTTK dnia 11 kwietnia 2022 roku, zatwierdzony przez Prezydium Zarządu Głównego PTTK Uchwałą nr 219/XIX/2022 z dnia 22 kwietnia 2022 roku, obowiązuje od sezonu zimowego 2022/2023.
Załącznik 1
Źródło KopiaWykaz rejonów górskich dla zdobywania dużej GON PTTK
- Beskidy – część zachodnia BZ-A, tj. grupy: BZ.01-04, BZ.07, BZ.10
- Beskidy – część zachodnia BZ-B, tj. grupy: BZ.05, BZ6, BZ.08, BZ.09, BZ.11, BZ.12
- Beskidy – część wschodnia BW-A, tj. grupy: BW.01, BW.02, BW.04
- Beskidy – część wschodnia BW-B, tj. grupy: BW.03, BW.05
- Sudety – część zachodnia S-A, tj. grupy: S.01-S.10, S.19
- Sudety – część wschodnia S-B, tj. grupy: S.11-S.18, S.20, S.21
- Tatry i Podtatrze Polskie TP, tj. grupy: T.01-T.03
- Góry Świętokrzyskie GŚ, tj. grupy: Ł.01-Ł.05
Numeracja grup i przypisany im obszar określone są w Trasach punktowanych zamieszczonych w drukowanym Regulaminie GOT.
Duże GON można zdobywać również w odpowiednich przygranicznych rejonach górskich w Republice Federalnej Niemiec, Republice Czeskiej, Republice Słowackiej i na Ukrainie.