Miłośnik Ogrodów Zoologicznych PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 3
Regiony:
Polska
Kategorie:
Przyroda
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Odznaka Krajoznawcza PTTK „Miłośnik Ogrodów Zoologicznych” (zwana dalej MZOO) została ustanowiona w 2008 r. – „Roku przyrody w PTTK” i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w celu zachęcenia turystów, szczególnie dzieci i młodzieży do zwiedzania polskich ogrodów zoologicznych oraz popularyzacji wiedzy i budzenia zainteresowań przyrodniczych wśród społeczeństwa.
- Ustanawia się trzy stopnie MZOO, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- Brązowa,
- Srebrna,
- Złota.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana MZOO określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
II. Warunki zdobywania odznaki
- MZOO może zdobyć każdy kto spełni warunki określone niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK. Nie ma ograniczeń wiekowych.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać MZOO tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni MZOO nie jest ograniczony.
- Wyższe stopnie MZOO można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy odznaki.
- Ogrody zoologiczne zwiedzone ponad normę, ustaloną dla danego stopnia MZOO, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet MZOO udokumentowanych ogrodów zoologicznych zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem MZOO i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Podstawą przyznania MZOO jest zwiedzenie ustalonej dla danego stopnia odznaki liczby ogrodów zoologicznych wymienionych w załączniku do Regulaminu.
- MZOO można zdobywać w czasie wycieczek, tylko na terenie ogrodów zoologicznych w Polsce, przestrzegając zasad korzystania z terenu ZOO, określonych regulaminami wydawanymi przez dyrekcje ogrodów zoologicznych.
- MZOO zdobywa się zwiedzając określoną w tabeli liczbę ogrodów zoologicznych uczestnicząc w indywidualnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych.
Stopień MZOO Wymagana liczba ogrodów Brązowy 4 Srebrny 6 Złoty 8 - Kolejność i dobór zwiedzanych ogrodów zoologicznych jest dowolna.
- Ogrody zoologiczne zaliczone na jeden stopień MZOO nie są zaliczane na wyższe stopnie odznaki.
- Punkty uzyskane podczas zdobywania MZOO mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie MZOO jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na dowolnym nośniku pamięci masowej, np. na płycie CD-R, DVD-R, BD-R, lub w pamięci USB (pendrivie), a także udostępnienie dokumentacji zdobywanej odznaki w inny sposób np. przesłanie e-mailem, lub wskazanie linku do odpowiedniego pliku na dysku zewnętrznym.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz odbytych wypraw, który powinien zawierać datę wycieczki, nazwę zwiedzanego ogrodu zoologicznego, potwierdzenia terenowe lub członków kadry programowej PTTK (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce) oraz instruktorów harcerskich, nauczycieli i kierowników wycieczek. Honorowane będą również odciski pieczęci ze zwiedzanych ogrodów zoologicznych oraz bilety wstępu.
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3. można zastąpić opisem ogrodu zoologicznego, samodzielnie wykonaną fotografią, lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z obowiązku uzyskania potwierdzeń zwolnieni są wszyscy członkowie kadry programowej PTTK: przewodnicy, przodownicy i instruktorzy oraz organizatorzy turystyki (należy podać rodzaj uprawnień i nr legitymacji).
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o MZOO osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania MZOO, książeczkę-kronikę należy przesłać na adres korespondencyjny: Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając zaadresowaną kopertę zwrotną na list polecony (bez znaczków) oraz wymaganą opłatę za przesyłkę i odznakę lub potwierdzenie dokonanej wpłaty.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej MZOO i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- MZOO przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- MZOO można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna MZOO.
- Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa oraz ochrony przyrody MZOO w dowolnym stopniu honorowo z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
- MZOO przyznaną honorowo wręcza się wraz z pamiątkowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie MZOO odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania MZOO, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
- Interpretacja niniejszego Regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej OK PTTK „Miłośnik Ogrodów Zoologicznych” powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej MZOO wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 26 kwietnia 2021 r. i obowiązuje od dnia 1 maja 2021 r. Tym samym traci moc Regulamin MZOO z dnia 5 maja 2008 r.
- Odznaki zdobyte przed dniem 1 maja 2021 r. zachowują swoją ważność.
- Osoby, które zaczęły zdobywać MZOO według Regulaminu z 5 maja 2008 r. mogą kontynuować zdobywanie danego stopnia odznaki na poprzednio obowiązujących zasadach. Przy zdobywaniu kolejnych stopni MZOO obowiązują zapisy niniejszego Regulaminu.
Regulamin opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski (IKP), Instruktor Ochrony Przyrody (IOP) i Przodownik Turystyki Pieszej (PTP) II st.
Wszelkich informacji o odznace udziela autor, tel. (+48-0) 501-094-576, e-mail: romi@o2.pl.
Załącznik 1
ŹródłoWykaz ogródów zoologicznych w Polsce
- Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, ul. Bydgoska 7 (woj. kujawsko-pomorskie) – założony w 1797 r. (najstarszy w Polsce).
- Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, ul. Zygmunta Wróblewskiego 1-5 (woj. dolnośląskie) – założony w 1865 r.
- Ogród Zoologiczny w Poznaniu (woj. wielkopolskie):
- Stare ZOO, ul. Zwierzyniecka 19 – założone w 1874 r.
- Nowe ZOO, ul. Krańcowa 81 – założone w 1974 r.
- Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu, ul. Szczebrzeska 12 (woj. lubelskie) – założony w 1919 r.
- Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, ul. Ratuszowa 1/3 (woj. mazowieckie) – założony w 1926 r.
- Ogród Zoologiczny w Krakowie, ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14 (woj. małopolskie) – założony w 1929 r.
- Ogród Zoologiczny w Opolu, Wyspa Bolko, ul. Spacerowa 10 (woj. opolskie) – założony w 1930 r.
- Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, ul. Konstantynowska 8/10 (woj. łódzkie) – założony w 1938 r.
- Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku, ul. Norbertańska 2 (woj. mazowieckie) – założony w 1951 r.
- Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża” w Gdańsku-Oliwie, ul. Karwieńska 3 (woj. pomorskie) – założony w 1954 r. (największy w Polsce).
- Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie na terenie Parku Śląskiego [d. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka], ul. Promenada gen. Jerzego Ziętka 7 (woj. śląskie) – założony w 1954 r.
- Ogród Zoologiczno-Botaniczny w Braniewie, ul. Botaniczna 1 (woj. warmińsko-mazurskie) – założony w 1959 r.
- Akcent ZOO w Białymstoku, Park Konstytucji 3 Maja (woj. podlaskie) – założony w 1963 r.
- Akwarium w Gdyni, al. Jana Pawła II 1 (woj. pomorskie) – założone w 1971 r.
- Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu, ul. Topolowa 11 (woj. wielkopolskie) – założony w 1974 r.
- Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, ul. Morska 2 (pow. pucki, woj. pomorskie) – założone w 1977 r.
- Ogród zoologiczny w Lesznie w Parku Tysiąclecia, ul 17 Stycznia (woj. wielkopolskie) – założony w 1977 r.
- Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy [d. Ogród Fauny Polskiej] w Leśnym Parku Kultury I Wypoczynku „Myślęcinek”, ul. Gdańska 173-175 (woj. kujawsko-pomorskie) – założony w 1978 r.
- ZOO Safari w Świerkocinie k/Gorzowa Wielkopolskiego, Świerkocin 7a (gm. Witnica, pow. gorzowski, woj. lubuskie) – założone w 1996 r.
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, w Beskidzie Śląskim, ul. Zdrojowa 16 (pow. cieszyński, woj. śląskie) – założony w 2002 r.
- Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo im. prof. Benedykta Dybowskiego w Puszy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego (gm. Ruciane-Nida, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie) – założony w 2004 r.
- Łosiowa Dolina k/Ostrzyc na Kaszubach (gm. Somonino, pow. kartuski, woj. pomorskie) – założona w 2006 r.
- Ogród Zoologiczny Dolina Charlotte w Strzelinku k/Słupska, Strzelinko 14 (gm. Słupsk, pow. słupski, woj. pomorskie) – założony w 2006 r.
- ZOO Łączna [d. ZOO Farma], Łączna 25 (gm. Mieroszów, pow. wałbrzyski, woj. dolnośląskie) – założone w 2006 r.
- Ogród Zoologiczny Canpol w Sieroczynie k/Człuchowa w Borach Tucholskich, Sieroczyn 4a (gm. Człuchów, pow. człuchowski, woj. pomorskie).
- Ogród Botaniczno-Zoologiczny Egzotarium w Sosnowcu, na terenie parku miejskiego im. por. pil. Jana Rusińskiego, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 116 (woj. śląskie).
- ZOO Safari w Borysowie k/Poddębic, Borysew 25 (gm. Poddębice, pow. poddębicki, woj. łódzkie) – założone w 2008 r.
- Akwarium w Gliwicach, ul. Aleksandra Fredry 6 (woj. śląskie) – założone w 2013 r.
- Ogród Zoologiczny w Lubinie, Park Wrocławski [wejście od ul. Ignacego Jana Paderewskiego] (woj. dolnośląskie) – utworzony w 2014 r.
- Zoo Leśne Zacisze w Lisowie, ul. Wigwizdów 6 (gm. Morawice, pow. kielecki, woj. świętokrzyskie) – założone w 2016 r.