Miłośnik Puszczy Kampinoskiej Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Warszawie
Aktywna
S: 1
Regiony:
Mazowieckie
Kategorie:
Przyroda
Regulamin
Źródło Kopia- Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza PTTK „Miłośnik Puszczy Kampinoskiej” – zwana dalej Odznaką – została ustanowiona w 1968 r. przez Zarząd Okręgu Mazowieckiego PTTK.
- Celem Odznaki jest popularyzowanie Puszczy Kampinoskiej – jednego z najbardziej interesujących pod względem krajoznawczym rejonów Mazowsza, oraz przyczynianie się do pogłębiania wiedzy o tym obszarze.
- Odznaka jest jednostopniowa.
- Odznakę może zdobywać każdy po ukończeniu 7 roku życia.
- W celu zdobycia Odznaki należy spełnić następujące warunki:
- Odbyć co najmniej osiem wycieczek jednodniowych (o długości minimum 10 km każda) – z tym, że cztery z nich winny przebiegać trasami zachodniej części, a pozostałe cztery – trasami wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. Za linię podziału przyjmuje się szosę biegnącą z Leszna do Kazunia przez Łubiec, Roztokę Sowią Wolę i Cybulice Duże. W przypadku przebiegu trasy przez obie części tak podzielonej Puszczy, wycieczkę zalicza się do tej części, przez którą przebiega większość trasy.
- Wycieczki powinny odbywać się we wszystkich porach roku. Za porę wiosenną uważa się okres od 21 marca do 31 maja, za porę letnią okres od 1 czerwca do 15 września, za porę jesienną okres od 16 września do 15 listopada, a za porę zimową okres od 16 listopada do 20 marca.
- Trasy wycieczek nie mogą być powtarzane, z wyjątkiem fragmentów wzdłuż szlaków znakowanych biegnących na pewnych odcinkach wspólnie. Każdą wycieczkę należy rozpocząć z innego punktu wyjściowego (innej miejscowości).
- Zwiedzić przynajmniej cztery spośród następujących miejsc: Brochów, Żelazowa Wola, Granica, Kampinos, Leszno, Zaborów, Stare Babice, Lipków, Laski, Izabelin, Tułowice, Secymin-Nowiny, Leoncin, Wiersze, Zaborów Leśny, Stara Dąbrowa, Miejsce Pamięci Palmiry, Zamczysko.
- Dowodem wypełnienia warunków zdobycia Odznaki jest przedłożenie do weryfikacji dzienniczka wycieczek opracowanego przez zdobywającego Odznakę w dowolnej formie. Dzienniczek powinien zawierać dane zdobywającego Odznakę i informacje o kolejnych wycieczkach tj.: datę, trasę i rodzaj wycieczki (np. piesza, kolarska, narciarska), podstawowe informacje o zwiedzanych obiektach oraz potwierdzenia z trasy (zdjęcia, pieczątki, podpisy członków kadry programowej PTTK, potwierdzenie organizatora wycieczki itp.).
- Dzienniczek wycieczek należy złożyć do weryfikacji w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Warszawie (Stołeczny Oddział Wojskowy PTTK, Regionalna Pracownia Krajoznawcza, Al. Niepodległości 141, 02-570 Warszawa; http://warszawa.rpk.pttk.pl). Przy weryfikacji korespondencyjnej należy załączyć znaczki pocztowe jak przy nadaniu.
- Nadanie Odznaki następuje poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniczku wycieczek. Emblemat Odznaki nadawanej w tym trybie jest płatny.
- Odznaka może być również przyznana honorowo przez Mazowieckie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa w dowód uznania za działalność naukową, popularyzatorską, krajoznawczą lub w dziedzinie ochrony przyrody na terenie Puszczy Kampinoskiej. Osoby, którym nadano Odznakę honorowo, otrzymują ją bezpłatnie.
- Interpretacja postanowień niniejszego regulaminu należy do Mazowieckiego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa.
- Niniejszy regulamin został zatwierdzony przez Mazowieckie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa w dniu 28 czerwca 2015 r. i obowiązuje od daty zatwierdzenia, zastępując poprzednie regulaminy. Dotychczas nadane Odznaki „Miłośnika Puszczy Kampinoskiej” zachowują ważność.