Rowerem dookoła Śląska Cieszyńskiego PTTK Cieszyn
Regiony:
Śląskie
Stopnie
Regulamin
Źródło Kopia- Odznaka została ustanowiona przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek” w Cieszynie (zwanym dalej Ustanawiający), za aprobatą macierzystego Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie oraz przy wsparciu Powiatu Cieszyńskiego.
- Odznaka została ustanowiona dla uczczenia 730-lecia powstania Księstwa Cieszyńskiego w granicach historycznych oraz 110-lecia działalności polskiej turystyki zorganizowanej na Śląsku Cieszyńskim.
- Celem ustanowienia odznaki jest:
- dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego: upowszechnienie wiedzy o swojej Małej Ojczyźnie,
- dla turystów: upowszechnienie turystyki rowerowej jako formy rozwijania zainteresowań krajoznawczych,
- dla wszystkich żądnych wiedzy: odkrywanie walorów krajoznawczych Śląska Cieszyńskiego.
- Odznaka jest jednostopniowa.
- Zdobycie odznaki polega na rowerowych odwiedzinach miejscowości położonych na granicy Śląska Cieszyńskiego należących do kanonu odznaki. Historyczne granice księstwa we władaniu Cieszyńskich Piastów określają następujące miejscowości:
Cieszyn (stolica dawnego księstwa) – Zebrzydowice – Marklowice Dolne – Prstna – Petrovice u Karvine – Zavada – Veřnovice – Šonychel – Bohumin – Pudlov – Hrušov – Ostrava – Řepiště – Leskovec – Frydek-Mistek – Baška – Pržno – Ostravice – Stare Hamry – Maly Polom – Velky Polom – Mosty u Jablunkova – Hrčava – Jaworzynka – Koniaków – Wisła Czarne – Bystra – Mikuszowice – Bielsko-Biała – Komorowice – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg – Zarzecze – Strumień – Zbytków
Linia wyznaczona przez w/w miejscowości liczy łącznie ok. 400 km.
Pogrubione miejscowości należą do kanonu odznaki. - W miejscowościach należących do kanonu odznaki należy potwierdzić swoją obecność. Potwierdzenie odbywa się poprzez odciśnięcie pieczęci z nazwą miejscowości w treści, w niniejszej książeczce, w miejscu do tego przeznaczonym. Możliwe jest również potwierdzenie obecności w formie zdjęcia „selfie” z tablicą na której widnieje nazwa miejscowości, które można umieścić we własnej kronice.
- Nie określa się czasu zdobywania, a trasy pomiędzy wskazanymi w kanonie miejscowościami są dowolne, lecz długość jednorazowo pokonywanej trasy powinna wynosić minimum 15 km. Odznaka będzie wydawana do wyczerpania jej zapasu. Odznakę można zdobywać równolegle do innych odznak turystyki kwalifikowanej, w tym do Kolarskiej Odznaki Turystycznej (KOT).
- Zdobywanie odznaki jest prowadzone na własny koszt, ryzyko i odpowiedzialność. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia w trakcie jej zdobywania, jak również szkody wyrządzone osobom trzecim przez zdobywającego odznakę.
- Odznaka jest zdobywana również na terenie Republiki Czeskiej, dlatego też należy się zapoznać i stosować obowiązujące tam przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
- Odznaka może zostać przyznana przez Ustanawiającego honorowo instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w upowszechnianiu kultury materialnej Śląska Cieszyńskiego.
- Weryfikację prowadzi, książeczki i odznaki nieodpłatnie wydaje Ustanawiający. Książeczkę można odebrać w godz. urzędowania Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie ul. Głęboka 56, 43-400 Cieszyn, bądź przesyłką pocztową załączając do wniosku zaadresowaną kopertę zwrotną (zalecana z folią bąbelkową) z dopiskiem TKK PTTK Ondraszek, z opłatą jak za przesyłkę poleconą. Do wniosku należy dołączyć swój adres e-mailowy lub/i nr telefonu do kontaktu. W celu otrzymania odznaki po spełnieniu warunków regulaminowych należy postąpić analogicznie. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za straty mogące nastąpić w obiegu pocztowym.
- Zweryfikowana książeczka jest podstawą upoważniającą Ustanawiającego do wydania odznaki.
- Odbierając książeczkę zdobywający odznakę wyraża zgodę na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do prowadzenia ewidencji związanej z odznaką.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Ustanawiającego.
- Pomysłodawcami ustanowienia odznaki są członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” i Przodownicy Turystyki Kolarskiej PTTK: Aleksander Sorkowicz „Olo” (pomysł), Zbigniew Pawlik „Rechtór” (tekst), Zarząd klubu (opracowanie).