Szlak Zamków Piastowskich PTTK Wałbrzych
Regulamin
Źródło KopiaI. Postanowienia wstępne.
- Odznaka Turystyczna „Szlak Zamków Piastowskich” zwana dalej odznaką ustanowiona została przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.
- Celem odznaki jest popularyzacja Szlaku Zamków Piastowskich wiodącego przez historyczne warownie Sudetów, które powstały za panowania książąt Piastowskich.
- Nadzór nad zdobywaniem odznaki sprawuje Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.
- Odznaka nie posiada stopni, a zdobycie jej wymaga spełnienia warunków zawartych w niniejszym regulaminie.
II. Warunki zdobywania odznaki.
- Odznakę można zdobywać po ukończeniu 8 roku życia.
- Odznakę zdobywa się w czasie pieszych wędrówek przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w górach.
- Odznakę można zdobyć w wyniku przejścia całego szlaku od Zamku Grodno do zamku Grodziec lub pokonując go w odcinkach niezależnie od czasu trwania i ilości wycieczek.
- Kierunek przejścia szlaku lub poszczególnych odcinków jest dowolny.
- Zdobywanie odznaki można łączyć ze zdobywaniem innych odznak na terenie Sudetów Polskich.
III. Weryfikacja.
- Podstawą weryfikacji odznak jest kronika wycieczek prowadzona własnoręcznie lub książeczka GOT. W książeczce weryfikacyjnej winny znajdować się niżej wymienione rubryki:
- data wycieczki,
- nazwy zwiedzanych obiektów (zamki, pałace, wieże rycerskie),
- trasa wędrówki,
- miejsce na potwierdzenie,
- miejsce na wklejkę weryfikacyjną.
- Podstawą do zaliczenia wędrówki są potwierdzenia terenowe zebrane w książeczce, jak również podpisy osób uprawnionych: przewodników, przodowników lub instruktorów PTTK oraz opiekunów SKKT o ile uczestniczyli w wędrówce albo przebywali na trasie wędrówki. Potwierdzeniem pobytu w danym miejscu jest także zdjęcie zdobywcy na tle charakterystycznego punktu w danym miejscu.
- Odznakę przyznaje Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu.
- Książeczkę prawidłowo wypełnioną z poświadczeniami przejścia poszczególnych odcinków szlaku należy złożyć do weryfikacji w Oddziale PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu lub przesłać pocztą wraz z załączoną kopertą zwrotną z naklejonymi znaczkami pocztowymi.
- Książeczki zweryfikowane otrzymają wklejki potwierdzające zdobycie odpowiednich obiektów.
- Zweryfikowanie i otrzymanie wklejek na wszystkie obiekty wymienione w załączniku upoważnia do otrzymania dyplomu-legitymacji oraz wykupienia i noszenia odznaki.
IV. Przepisy przejściowe i końcowe.
- Wnioskuje się o uroczyste wręczanie dyplomów-legitymacji odznaki podczas rajdu pieszego górskiego organizowanego przez KTG Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu na szczycie Wielkiej Sowy. Rajd ten jest organizowany w miesiącu wrześniu w ramach Międzynarodowego Dnia Turystyki.
- Regulamin niniejszy został zatwierdzony przez Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu w dniu ... r. (uchwała Nr ...) i wchodzi w życie z dniem ....
Załącznik 1
Źródło KopiaSzlak Zamków Piastowskich - długość całkowita: 146 km
Przebieg szlaku
Szlak Zamków Piastowskich jest szlakiem pieszym, turystycznym. Oznakowany jest kolorem zielonym.
Zaczyna się przy zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Prowadzi przez Lubiechów (15 km) – Stary Książ (Zamek) (18 km) – Zamek Książ (21 km) – Zamek Cisy (25 km) – Kłaczynę (41 km) – Zamek Świny (48 km) – Zamek Bolków (48 km) – Płoninę (Zamek Niesytno) (60 km) – Zamek Bolczów (72 km) – Schronisko Szwajcarkę (77 km) – Zamek Sokolec (78 km) – Skolikową Przełęcz (79 km) – Wojanów (Pałac) (82 km) – Koziniec (87 km) – Jelenią Góra (95 km) – Siedlęcin (Schronisko Perła Zachodu) (99 km) – Siedlęcin (Wieża Rycerska) (103 km) – zaporę Jeziora Pilchowickiego (107 km) – Zamek Wleń (120 km) – Wleń (rynek) (122 km) – Ostrzycę (130 km) i kończy się na Zamku Grodziec (146 km).
Wykaz obiektów.
- Zamek Grodno
- Zamek Stary Książ
- Zamek Książ
- Zamek Cisy
- Zamek Kłaczyna
- Zamek Świny
- Zamek Bolków
- Zamek Niesytno
- Zamek Bolczów
- Zamek Sokolec
- Pałac Bóbr
- Pałac Wojanów
- Zamek Koziniec
- Wzgórze Krzywoustego (wały grodu Krzywoustego)
- Wieża rycerska w Siedlęcinie
- Zamek Wleń (Gródek Wleński)
- Zamek Grodziec
Możliwe jest przebycie szlaku rowerem – znaczna część opisywanego szlaku (od zamku Grodno do Pilchowic za Wleniem) pokrywa się z:
- Euro regionalnym Turystycznym Szlakiem Rowerowym „DOLINA BOBRU" ER-6;
- Europejskim Szlakiem Długodystansowym E3.
- Szlaki rowerowe poprowadzone są także wokół zamku Grodziec.