Twierdza Czarci Ostrów Były Oddział Wojskowy PTTK Chełm

Aktywna S: 1
Regiony:  Warmińsko-mazurskie
Kategorie:  Fortyfikacje
Zasugeruj zmiany

Stopnie

Odznaka jednostopniowa
Odznaka jednostopniowa

Regulamin

  1. Odznaka została ustanowiona przez Zarząd Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie.
  2. Celem odznaki jest zapoznanie turystów z pozostałościami obiektów fortyfikacyjnych Twierdzy Czarci Ostrów.
  3. Odznaka jest jednostopniowa.
  4. Do przyznania odznaki, należy zwiedzić pozostałości obiektów, wymienionych w Załączniku do odznaki.
  5. Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.
  6. Potwierdzenia terenowe w postaci fotografii pozostałości obiektów fortyfikacyjnych lub ich szkice, potwierdzenia kadry programowej, pieczęcie z okolicznych miejscowości , należy kompletować w dowolnie opracowanej formie Kronice Odznaki.
  7. Na pierwszej stronie Kroniki, należy zamieścić dane osobowe i adres zamieszkania, osoby ubiegającej się o odznakę.
  8. Weryfikację odznaki prowadzi Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie
  9. Kroniki Odznak do weryfikacji należy przesłać na adres: Oddział Wojskowy PTTK, ul. Lubelska 139 D/15, 22 – 109 CHEŁM -6,
  10. Zweryfikowaną Kronikę Odznaki wraz z odznaka, weryfikator prześle na adres zainteresowanego, przesyłką pocztowa za pobraniem. Nie ma potrzeby przesyłania zwrotnych kopert i znaczków pocztowych.
  11. O odznakę mogą ubiegać się wszyscy turyści uprawiający różne formy turystyki kwalifikowanej.
  12. Autorzy odznaki zastrzegają sobie interpretację regulaminu odznaki.
  13. Odznaka została wprowadzona w życie Uchwałą Zarządu Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie, nr 2/2013 z dnia 24.01. 2013 r i obowiązuje z dniem podpisania.

Załącznik 1

Czarci Ostrów (niem. Tenfels Werder) - gmina Pisz, pow. piski woj. warmińsko–mazurskie.

To jedna z 8 wysp położonych na Jeziorze Śniardwy. Położona jest około 400 m od Wyspy Pajęczej od południowej jej części. Wznosi się około 12 m ponad wodami jeziora. Położona jest około 1,5 km od zachodniego brzegu jeziora.

Wyspa zbudowana jest z gliny, piasków, żwiru i głazów granitowych. Jej długośc wynosi około 350 ma szerokośc 200 m. Wyspę porasta starodrzew, głównie sosna. Dawniej wyspę, zamieszkiwały plemiona Galinów, więc była ich miejscem kultu. Na wyspie znajdowały się usypane przez nich kurhany.

W 1784 roku Fryderyk II Wielki, postanowił przystosować na miejsce strategiczne, wydał więc polecenie zaadaptowania wyspy pod ufortyfikowane magazyny nadając wyspie nazwę Twierdzy Czarci Ostrów( lub Fort Lyck – w literaturze fortyfikacyjnej różnie się tę wyspę ze względu na fortyfikacyjne nazywa ). Przystąpiono do sypania wałów i budowy szańców (działobitni) pod armaty. Wybudowano port, którym dostarczano zaopatrzenie na potrzeby załogi nowo powstałej twierdzy (Fortu). W centralnej części wyspy wybudowano dwa dwupiętrowe budynki koszarowe, obok latrynę. Na terenie twierdzy znajdowała się piekarnia i pralnia. Twierdza (Fort Lyck) była samowystarczalna, zapasy zgromadzone w magazynach zapewniały długotrwałe zapotrzebowanie dla żołnierzy twierdzy (Fortu Lyck). Pomiędzy stanowiskami armat, zorganizowano ogródek działkowy, uprawiany przez załogę, na własne potrzeby. W bezpiecznej odległości od budynków koszarowych, na północno–wschodnim krańcu wyspy znajdował się niewielki magazynek ppoż. a za nim niewielkie laboratorium prochowe. W dole, nad wodą dla bezpieczeństwa stał arsenał prochowy.

Twierdza (Fort Lyck) pełniła prawdopodobnie funkcje placówki doświadczalnej dla jednostek artylerii, ponieważ jako twierdza (Fort Lyck), de fakto nie miała większego znaczenia.

W 1843 roku, zapadła decyzja o budowie Twierdzy Boyen w Giżycku. Twierdza Czarci Ostrów poszła w zapomnienie. Rozebrano magazyny, które zostały przeniesione na teren nowo powstającej twierdzy. Pozostałe zapomniane budowle kubaturowe powoli podupadały i uległy totalnej degradacji. Groble, które wyznaczały wejście do portu, zostały zniszczone przez wody jeziora. Aktualnie zachowały się szańce armatnie, zarysy usypanych wałów.

Najłatwiej zwiedzić wyspę zima. Po zamarznięciu jeziora, do wyspy docieramy po około 20 minutach marszu od Szerokiego Ostrowa Na wyspie nie ma zieleni, pozostałości fragmentów ław fundamentowych oraz wałów jest czytelny. Natomiast po wypożyczeniu środka pływającego do wyspy dopłyniemy po 30 minutach wiosłowania.

Do przyznania odznaki należy zwiedzić pozostałości po fortyfikacjach Twierdzy (Fortu) na wyspie.