Twierdza Kołobrzeg Oddział Wojskowy PTTK Kołobrzeg
Aktywna
S: 5
Regiony:
Zachodniopomorskie
Kategorie:
Fortyfikacje
Stopnie
Regulamin
Kopia- W celu zapoznania turystów z pozostałościami obiektów fortyfikacyjnych twierdzy Kołobrzeg, ich historii i teraźniejszości, Oddział Wojskowy PTTK w Kołobrzegu ustanawia Regionalną Odznakę Krajoznawczą „Twierdza Kołobrzeg ".
- Odznaka jest jednostopniowa i jest odznaką zdobywaną podcza wycieczek pieszych.
- Odznakę może zdobywać każdy turysta, który ukończył 10 lat, z tym że turyści niepełnoletni mogą pokonywać trasę tylko w asyście osób dorosłych.
- Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.
- Odznakę można zdobywać równolegle z innymi odznakami turystyczno – krajoznawczymi.
- Zdobycie odznaki polega na przejściu Miejskiego Szlaku Fortyfikacji (ok. 12km) i zwiedzeniu 10 obiektów fortyfikacyjnych podanych w załączniku. Zwiedzanie można rozpocząć od dowolnego obiektu i kontynuować w dowolnym kierunku, jak również odbywać etapami, pokonywanymi w dowolnym czasie.
- Podstawą do zdobycia odznaki jest złożenie w Oddziale Wojskowym PTTK w Kołobrzegu książeczki wycieczek lub prowadzonej kroniki zawierającej potwierdzenie zwiedzanych obiektów (pieczątki, fotografie na tle danego obiektu, rysunki, wykonany opis). Honorowane będą potwierdzenia kadry programowej PTTK oraz opiekunów i wychowawców.
- Na pierwszej stronie Kroniki, należy zamieścić dane osobowe i adres zamieszkania osoby ubiegającej się o odznakę.
- Turysta po spełnieniu wymagań określonych niniejszym "Regulaminem..." przekazuje książeczkę wycieczek lub prowadzoną kronikę do weryfikacji na adres: Oddział Wojskowy PTTK, ul. ppor. E. Łopuskiego 46, 78 – 100 Kołobrzeg, który jest jedynym weryfikatorem i dystrybutorem tej odznaki.
- Odznakę nadaje, weryfikuje i ewidencjonuje wyłącznie Komisja Weryfikacyjna Oddziału Wojskowego PTTK w Kołobrzegu.
- Turyści, którym przyznano odznakę wykupują ją w Oddziale Wojskowym PTTK w Kołobrzegu.
- Weryfikacji złożonych książeczek dokonuje się w ciągu jednego miesiąca od ich złożenia. Fakt zdobycia odznaki potwierdzony jest odpowiednim wpisem w książeczce, która stanowi jednocześnie legitymację uprawniającą do noszenia odznaki „Twierdza Kołobrzeg”.
- Odznaka Krajoznawcza "Twierdza Kołobrzeg" może być nadana z pominięciem warunków regulaminu za szczególne zasługi w działalności na rzecz Kołobrzegu. Jest to nadanie honorowe dokonywane przez Zarząd Oddziału Wojskowego PTTK w Kołobrzegu.
- Odznaka może być zdobywana wielokrotnie, jednak kolejny raz nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od daty zweryfikowania poprzedniej odznaki. Każda następna odznaka różni się kolorem otoku.
- Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Oddziałowi Wojskowemu PTTK w Kołobrzegu.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.07.2015 r. i z tym dniem rozpoczyna się zdobywanie odznaki. Regulamin i wzór odznaki opracował Jerzy Przepióra.
Załącznik 1
KopiaWykaz pozostałości obiektów fortyfikacyjnych do zwiedzenia
- Akademia Rycerska – założona w 1655 r. przez Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma;
- Ruiny Baszty Więziennej – przy ul. Wąskiej;
- Baszta Lontowa – zwana Prochową;
- Pozostałości dawnych Fortyfikacji – park im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego;
- Fort Wilczy – powstał w latach 1806 – 1807, obecnie amfiteatr;
- Kamienny Szaniec – zbudowany w latach 1832 – 1836, obecnie jako restauracja;
- Fort Ujście – zbudowany w latach 1770 – 1774, obecnie na forcie stoi latarnia morska zbudowana w 1945 r;
- Reduta Morast – powstała w latach 1770 – 1774 na wyspie Solnej, obecnie port jachtowy;
- Reduta Solna – zbudowana w latach 1832 – 1836, obecnie ośrodek sportów wodnych ZHP;
- Brama Radzikowska – powstała w 1708 r;
- Batardeau – obecnie tylko fragmenty pozostałości poro zebraniu w 1988 r;
- Muzeum Oręża Polskiego.
Ponadto do wiadomości:
- Bastion Magdeburg - zlokalizowany na prawym brzegu Parsęty w pobliżu batardeau. Z dawnego bastionu zachował się ceglany mur i kamienna podmurówka. Na terenie dawnego fortu mieści się obecnie parking i magazyny;
- Fort Napoleona - obecnie w miejscu dawnego fortu jest zlokalizowana pętla autobusowa linii nr 7, za nią znajdują się pozostałości fortecznych wałów ziemnych;
- Szaniec Kleista - po II wojnie światowej obiekt wszedł w skład kompleksu obiektów portu wojennego użytkowanego przez Marynarkę Wojenną. W latach 50. XX wieku na Szańcu Kleista wzniesiono stanowiska 19 Baterii Artylerii Stałej, która była użytkowana przez Wojsko Polskie do lat 70. XX wieku;
- Szaniec Siederland - powstał w XIX wieku. W 1945 roku, obecnie po bastionie pozostało niewielkie wzniesienie w pobliżu Białych i Czerwonych Koszar;
- Bateria Nettelbeck - powstała w latach 30 –tych XX wieku w pobliżu basenu rybackiego. Obecnie obiekt jest wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej;
- Białe Koszary - zostały wzniesione w 1903 roku;
- Czerwone Koszary - zostały wzniesione w 1900 roku.
- Koszary Waldenfelsa - zostały wybudowane w latach 30 – tych XX wieku Obecnie stacjonuje w nich 8 Batalion Remontowy;
- Stacja Radarowa Kondor - placówka radiolokacyjna znajdowała się w pobliżu Ustronia Morskiego. Do dziś po tej stacji radarowej pozostały jedynie betonowe fundamenty obrotowych cokołów niemieckich radarów;
- Strzelnica wojskowa - znajdowała się w Lasku Załęże. Dziś z całego kompleksu pozostały jedynie zarysy wałów strzelnicy.