Znam Parki Narodowe PTTK Oddział Wolski
Aktywna
S: 4
Regiony:
Polska
Kategorie:
Przyroda
Stopnie
Regulamin
ŹródłoI. Postanowienia wstępne
- Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza PTTK „Znam Parki Narodowe” (zwana dalej OTK ZPN) została ustanowiona i jest nadawana przez Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w celu zachęcenia społeczeństwa do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej podczas zwiedzania polskich parków narodowych, poznawania kraju ojczystego, jego historii, kultury i tradycji, współczesnego dorobku oraz piękna krajobrazu i przyrody.
- Ustanawia się cztery stopnie OTK ZPN, które można uzyskać jedynie w podanej kolejności:
- Popularna,
- Brązowa,
- Srebrna,
- Złota.
- Wygląd, wymiary oraz materiał, z jakiego jest wykonana OTK ZPN określa Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
II. Warunki zdobywania odznaki
- OTK ZPN może zdobyć każdy kto ukończył 7 lat i spełni warunki określone niniejszym Regulaminem, również nie będąc członkiem PTTK.
- Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać OTK ZPN tylko pod opieką osób dorosłych.
- Czas zdobywania poszczególnych stopni OTK ZPN nie jest ograniczony.
- Wyższe stopnie OTK ZPN można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na stopień niższy odznaki.
- Punkty zdobyte ponad normę, ustaloną dla danego stopnia OTK ZPN, będą zaliczane na poczet odznaki wyższego stopnia. Punktów uzyskanych w tym samym dniu nie można jednak dzielić na dwa stopnie odznaki.
- Dopuszcza się zaliczenie na poczet OTK ZPN udokumentowanych parków narodowych, muzeów i innych obiektów zwiedzonych przez turystę przed ustanowieniem OTK ZPN i wejściem w życie Regulaminu, w liczbie do 50% na każdy stopień odznaki.
- Dokumentacja, o której mowa w pkt. 6. powinna być sporządzona zgodnie z zasadami zawartymi w rozdz. IV. Honorowane będą wszystkie potwierdzenia uzyskane przez turystę w toku zdobywania innych odznak, np. w formie kserokopii odpowiednich stron w książeczkach-kronikach tych odznak.
III. Warunki szczegółowe
- Podstawą przyznania OTK ZPN jest zdobycie ustalonej dla danego stopnia odznaki liczby punktów oraz spełnienie warunków dodatkowych określonych niniejszym Regulaminem.
- Punkty na OTK ZPN można zdobywać w czasie wycieczek pieszych (nizinnych i górskich) oraz kolarskich po znakowanych szlakach turystycznych, tylko na terenie 23. parków narodowych w Polsce, przestrzegając zasad korzystania z terenu parków, określonych regulaminami wydawanymi przez dyrekcje parków.
- OTK ZPN zdobywa się zwiedzając określoną w tabeli liczbę parków narodowych i obiektów położonych na ich terenie (wraz z otuliną), uczestnicząc w indywidualnych wędrówkach oraz zbiorowych imprezach turystyczno-krajoznawczych.
- Parki narodowe, muzea i inne obiekty zaliczone na jeden stopień OTK ZPN nie są zaliczane na wyższe stopnie odznaki.
- Minimalna liczba obiektów potrzebna do zdobycia OTK ZPN nie może być mniejsza niż liczba przedstawiona w tabeli dla poszczególnych grup. Kolejność i dobór zwiedzanych parków narodowych, muzeów i innych obiektów jest dowolna.
Grupa Rodzaj obiektów Stopień odznaki Popularny Brązowy Srebrny Złoty I Parki narodowe 3 5 7 8 II Muzea, ośrodki edukacyjne i wystawy przyrodnicze przy parkach narodowych 2 3 4 5 III Obszary ochrony ścisłej (dawne rezerwaty przyrody), ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, pomniki przyrody 5 7 9 12 IV Obiekty krajoznawcze (zabytki, pomniki, kapliczki, krzyże przydrożne, cmentarze, leśniczówki, jaskinie, schroniska i szczyty górskie, tereny bitew, miejsca pamięci narodowej itp.), wieże i punkty widokowe 10 15 25 40 ŁĄCZNA LICZBA PUNKTÓW 20 30 45 65 - Warunkiem dodatkowym zdobycia OTK ZPN jest uzyskanie odpowiedniej liczby punktów za przejścia piesze (licząc 1 punkt za 1 km) lub podczas wycieczek kolarskich. Punkty zaliczane będą wg regulaminów odznak turystyki kwalifikowanej (do wyboru OTP, GOT, KOT). Nie będą natomiast zaliczane na OTK ZPN dodatkowe punkty za zwiedzanie miejscowości i obiektów przewidziane ww. regulaminami.
- Wymagana liczba punktów dodatkowych do zdobycia danego stopnia OTK ZPN oraz minimalna liczba wycieczek:
Stopień odznaki Wymagana liczba punktów Minimalna liczba wycieczek Popularny 50 5 Brązowy 100 10 Srebrny 200 15 Złoty 300 20 - Nie będą zaliczane punkty uzyskane na wycieczce odbytej tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania jednego stopnia OTK ZPN, z wyjątkiem tras wzdłuż szlaków znakowanych biegnących na pewnych odcinkach wspólnie.
- Punkty uzyskane podczas zdobywania OTK ZPN mogą być jednocześnie zaliczone na inne odznaki krajoznawcze i odznaki turystyki kwalifikowanej pod warunkiem spełnienia wymagań zawartych w regulaminach tych odznak.
IV. Zasady potwierdzania zadań
- Podstawą do ubiegania się o przyznanie OTK ZPN jest książeczka-kronika, wykonana samodzielnie przez zdobywającego odznakę w dowolnej formie.
- Dopuszcza się elektroniczną wersję książeczki-kroniki zapisaną na dowolnym nośniku pamięci masowej, np. na płycie CD-R, DVD-R, BD-R, lub w pamięci USB (pendrivie), a także udostępnienie dokumentacji zdobywanej odznaki w inny sposób np. przesłanie e-mailem, lub wskazanie linku do odpowiedniego pliku na dysku zewnętrznym.
- W książeczce-kronice należy sporządzić wykaz odbytych wypraw, który powinien zawierać datę wycieczki, grupę wg tabeli regulaminowej, potwierdzenia terenowe lub członków kadry programowej PTTK (przodownicy, przewodnicy, instruktorzy wg posiadanych uprawnień, organizatorzy turystyki – tylko jeżeli byli obecni na danej wycieczce) oraz instruktorów harcerskich, nauczycieli i kierowników wycieczek. Honorowane będą również odciski pieczęci ze zwiedzanych obiektów lub miejscowości, w których się znajdują oraz bilety wstępu.
- Potwierdzenia, o których mowa w pkt. 3 mogą być zastąpione opisem obiektu, szkicem, rysunkiem, samodzielnie wykonaną fotografią, lub fotografią turysty na tle zwiedzanego obiektu.
- Z obowiązku uzyskania potwierdzeń zwolnieni są wszyscy członkowie kadry programowej PTTK: przewodnicy, przodownicy i instruktorzy oraz organizatorzy turystyki (należy podać rodzaj uprawnień i nr legitymacji).
- Z zapisów w książeczce-kronice musi jednoznacznie wynikać, że ubiegający się o OTK ZPN osobiście oglądał i poznał obiekty wymagane regulaminowo.
V. Weryfikacja i przyznanie odznaki
- W celu weryfikacji i przyznania OTK ZPN, książeczkę-kronikę należy przesłać na adres korespondencyjny: Roman Henryk Orlicz, ul. Monte Cassino 3 m. 19, 01-121 Warszawa – załączając zaadresowaną kopertę zwrotną na list polecony (bez znaczków) oraz wymaganą opłatę za przesyłkę i odznakę lub potwierdzenie dokonanej wpłaty.
- Zweryfikowana książeczka-kronika jest zarazem legitymacją posiadanej OTK ZPN i uprawnia do jej nabycia i noszenia.
- OTK ZPN przyznawana w trybie regulaminowym jest odpłatna.
- OTK ZPN można nabyć w wyżej wskazanym miejscu osobiście, lub drogą pocztową. Opłaty pokrywa zamawiający.
- Ewidencję zweryfikowanych i przyznanych odznak prowadzi Komisja Weryfikacyjna OTK ZPN.
- Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie może w drodze uchwały przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla turystyki i krajoznawstwa oraz ochrony przyrody OTK ZPN w dowolnym stopniu honorowo z pominięciem przepisów dotyczących trybu jej zdobywania.
- OTK ZPN przyznaną honorowo wręcza się wraz z pamiątkowym dyplomem bezpłatnie.
VI. Postanowienia końcowe
- Zdobywanie OTK ZPN odbywa się na własny koszt i ryzyko. Oddział Wolski PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których można doznać w trakcie zdobywania OTK ZPN, jak również za szkody wyrządzone przez zdobywającego odznakę osobom trzecim.
- Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Komisji Weryfikacyjnej OTK ZPN powołanej przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie.
- Decyzje Komisji Weryfikacyjnej OTK ZPN wydane w zakresie jej działania są ostateczne.
- Regulamin został uchwalony przez Zarząd Oddziału Wolskiego PTTK im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie w dniu 25 kwietnia 2022 r. i obowiązuje od dnia 1 maja 2022 r. Tym samym traci moc Regulamin OTK ZPN z dnia 26 kwietnia 2021 r.
- Odznaki zdobyte przed dniem 1 maja 2022 r. zachowują swoją ważność.
- Osoby, które zaczęły zdobywać OTK ZPN według Regulaminu z 26 kwietnia 2021 r. mogą kontynuować zdobywanie danego stopnia odznaki na poprzednio obowiązujących zasadach. Przy zdobywaniu kolejnych stopni OTK ZPN obowiązują zapisy niniejszego Regulaminu.
Regulamin opracował Roman Henryk Orlicz – Instruktor Krajoznawstwa Polski (IKP), Instruktor Ochrony Przyrody (IOP) i Przodownik Turystyki Pieszej (PTP) II st.
Wszelkich informacji o odznace udziela autor, tel. +48 501 094 576, e-mail: romi@o2.pl.
Załącznik 1
ŹródłoWykaz parków narodowych oraz muzeów przyrodnicznych
Parki narodowe
- Babiogórski Park Narodowy – woj. małopolskie.
- Białowieski Park Narodowy – woj. podlaskie.
- Biebrzański Park Narodowy – woj. podlaskie.
- Bieszczadzki Park Narodowy – woj. podkarpackie.
- Park Narodowy „Bory Tucholskie” – woj. pomorskie.
- Drawieński Park Narodowy – woj. zachodniopomorskie.
- Gorczański Park Narodowy – woj. małopolskie.
- Park Narodowy Gór Stołowych – woj. dolnośląskie.
- Kampinoski Park Narodowy – woj. mazowieckie.
- Karkonoski Park Narodowy – woj. dolnośląskie.
- Magurski Park Narodowy – woj. podkarpackie i woj. małopolskie.
- Narwiański Park Narodowy – woj. podlaskie.
- Ojcowski Park Narodowy – woj. małopolskie.
- Pieniński Park Narodowy – woj. małopolskie.
- Poleski Park Narodowy – woj. lubelskie.
- Roztoczański Park Narodowy – woj. lubelskie.
- Słowiński Park Narodowy – woj. pomorskie.
- Świętokrzyski Park Narodowy – woj. świętokrzyskie.
- Tatrzański Park Narodowy – woj. małopolskie.
- Park Narodowy „Ujście Warty” – woj. lubuskie.
- Wielkopolski Park Narodowy – woj. wielkopolskie.
- Wigierski Park Narodowy – woj. podlaskie.
- Woliński Park Narodowy – woj. zachodniopomorskie.
Muzea Przyrodnicze przy parkach narodowych:
- Muzeum Przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi.
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej im. prof. Jana Jerzego Karpińskiego, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży.
- Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.
- Stacja Terenowa Drawieńskiego Parku Narodowego „Bogdanka” w Drawnie.
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Romana i Jadwigi Kobendzów, Muzeum Przyrodnicze Puszczy Kampinoskiej w Granicy k/Kampinosu.
- Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze-Sobieszowie (zamknięte w 2010 r.).
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie.
- Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.
- Muzeum im. prof. Władysława Szafera w Ojcowskim Parku Narodowym w Ojcowie.
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym.
- Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu.
- Muzeum Przyrodniczo-Leśne Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.
- Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu.
- Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.
- Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach k/Poznania.
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr Adama Wodziczki w Międzyzdrojach.
- Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku.
Załącznik 1
Załącznik 1
ŹródłoI. Parki narodowe
- Babiogórski Park Narodowy utworzony w 1954 r. – woj. małopolskie.
- Białowieski Park Narodowy utworzony w 1932 r. – woj. podlaskie.
- Biebrzański Park Narodowy utworzony w 1993 r. – woj. podlaskie.
- Bieszczadzki Park Narodowy utworzony w 1973 r. – woj. podkarpackie.
- Park Narodowy „Bory Tucholskie” utworzony w 1996 r. – woj. pomorskie.
- Drawieński Park Narodowy utworzony w 1990 r. – woj. zachodniopomorskie, woj. lubuskie i woj. wielkopolskie.
- Gorczański Park Narodowy utworzony w 1981 r. – woj. małopolskie.
- Park Narodowy Gór Stołowych utworzony w 1993 r. – woj. dolnośląskie.
- Kampinoski Park Narodowy utworzony w 1959 r. – woj. mazowieckie.
- Karkonoski Park Narodowy utworzony w 1959 r. – woj. dolnośląskie.
- Magurski Park Narodowy utworzony w 1995 r. – woj. podkarpackie i woj. małopolskie.
- Narwiański Park Narodowy utworzony w 1996 r. – woj. podlaskie.
- Ojcowski Park Narodowy utworzony w 1956 r. – woj. małopolskie.
- Pieniński Park Narodowy utworzony w 1932 r. – woj. małopolskie.
- Poleski Park Narodowy utworzony w 1990 r. – woj. lubelskie.
- Roztoczański Park Narodowy utworzony w 1974 r. – woj. lubelskie.
- Słowiński Park Narodowy utworzony w 1967 r. – woj. pomorskie.
- Świętokrzyski Park Narodowy utworzony w 1950 r. – woj. świętokrzyskie.
- Tatrzański Park Narodowy utworzony w 1955 r. – woj. małopolskie.
- Park Narodowy „Ujście Warty” utworzony w 2001 r. – woj. lubuskie.
- Wielkopolski Park Narodowy utworzony w 1957 r. – woj. wielkopolskie.
- Wigierski Park Narodowy utworzony w 1989 r. – woj. podlaskie.
- Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 r. – woj. zachodniopomorskie.
II. Muzea, ośrodki edukacyjne i wystawy przyrodnicze przy parkach narodowych
- Ośrodek Edukacyjny (Wystawa Stała) Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi.
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej im. prof. Jana Jerzego Karpińskiego, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży.
- Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży.
- Sala Ekspozycyjna Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy.
- Muzeum Przyrodnicze i Ośrodek Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.
- Muzeum Przyrodnicze Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie.
- Centrum Edukacji i Turystyki Drawieńskiego Parku Narodowego w Drawnie.
- Stacja Terenowa Lubuskiego Klubu Przyrodników „Bogdanka” nad Drawą w Drawieńskim Parku Narodowym (ekspozycja przeniesiona do Centrum Edukacji i Turystyki DPN).
- Ekspozycja przyrodnicza Gorczańskiego Parku Narodowego w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej.
- Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie-Zdrój.
- Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie.
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi i Romana Kobendzów, Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy k/Kampinosu.
- Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze-Sobieszowie (zamknięte w 2010 r.).
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie.
- Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie.
- Ośrodek Edukacyjno-Dydaktyczny Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie (dawniej Muzeum Przyrodnicze im. prof. Władysława Szafera).
- Wystawa przyrodnicza w budynku dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem.
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu.
- Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu.
- Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie (zamknięte).
- Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie (nowa lokalizacja).
- Filia Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rowach,
- Filia Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rąbce.
- Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu.
- Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.
- Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku.
- Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego (CEE) z Muzeum Przyrodniczym w Jeziorach k/Poznania (do 2007 r. Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny).
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki w Międzyzdrojach.
- Zagroda Pokazowa Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach.
- Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku.
- Wystawa przyrodniczo-kulturowa „Nad Wigrami” w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem.